Projekt analyzuje prostorové vzorce volebních výsledků parlamentních voleb, které se na území dnešní České republiky konaly mezi roky 1920 a 2010. Na základě analýzy stranických preferencí a volební účasti identifikuje území s dlouhodobě stabilním volebním chováním a naopak území, v nichž se volební chování v průběhu sledovaného období nejvíce měnilo. Porovnáním s prostorovými vzorci demografických a sociálně-ekonomických charakteristik populace identifikuje území, v nichž lze volební výsledky nejlépe vysvětlit složením populace a naopak území, v nichž jsou volební výsledky nejvíce odlišné od toho, co by bylo možné na základě složení populace očekávat. Ve druhé části se projekt zaměří na detailnější analýzu mechanismů, kterými se prostorově specifické volební preference obyvatel udržují v čase, v řadě případů navzdory podstatným politickým, ekonomickým a sociálním změnám, ke kterým dochází.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 2, zobrazeno 1 - 2)
Volební chování individuálních voličů je ovlivňováno různými prostorově definovanými faktory. Zpravidla se vliv takových faktorů obecně označuje jako kontextuální efekty.
Byla Praha vždy baštou pravice a Morava vždy levicová?
Proč jsou prostorové vzorce volební podpory křesťanskodemokratických stran v čase tak stabilní, zatímco volební vzorce klasické levice nebo klasické pravice v čase mnohem proměnlivější?
Odráží se v prostorových vzorcích volebních výsledků především skutečnost, že se lidé chovají jako homo economicus, sledující svoje ekonomické zájmy, nebo to někdy neplatí?
Facebook
Twitter