Vyhledávání



Příprava nové strategie AV ČR soutěž Věda fotogenická

banner-cs.jpg VEŘEJNÁ SBÍRKA ÚMG AV ČR, V. V. I. Dnem 6. 8. 2014 byla Ústavem molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. (ÚMG) vyhlášena veřejná sbírka na pomoc čtrnáctileté Katareeye Epp, která trpí závažnou formou nádorového onemocnění. Její rodiče jsou zaměstnanci ÚMG v rámci projektu BIOCEV.

Jelikož Katareeya pochází z tzv. třetí země, konkrétně z Austrálie, podle českých zákonů nemá nárok na veřejné zdravotní pojištění.

Více informací...

Kalendář akcí

Dnes < 2014 >  < říjen > 
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Fyzikální ústav: Intenzívní zdroje záření a interakce záření s hmotou

Fyzikální ústav AV ČR, v.v.i.
AV0Z10100523
Intenzívní zdroje záření a interakce záření s hmotou

Pro navrhovaný výzkum bude využita a dále rozvinuta stávající unikátní experimentální základna výkonových laserů, sestávající z pulzního terawattového jódového fotodisociačního laseru a pulzního 10–GW hybridního pevnolátkově–jódového laseru, laserem čerpaných plazmových rentgenových (XUV) laserů a chemického kyslík–jódového laseru (COIL). Během řešení chceme dosáhnout multiterawattové úrovně výstupního výkonu pomocí OPCPA nástavby pulzních jódových laserů. Fokusované svazky laserů budou sloužit pro základní výzkum nelineárních procesů provázejících interakci záření s hmotou při velmi vysokých hustotách energie, za extrémních teplot, hustot a tlaků, vhodných např. pro studia radiační ablace i pro laboratorní astrofyzikální experimenty. Cílem bude využít získaných poznatků pro vývoj pokročilých laserových zdrojů nekoherentního i koherentního XUV záření a mnohonásobně nabitých iontů a k novým, zejména nanotechnologickým aplikacím. K průmyslovým aplikacím bude směřovat i vývoj laseru COIL.