Nejbližší akce

  • 30.10.
    31.10.
    2014
    Konference

    Filosofie pravd. Mezinárodní konference o díle Alaina Badioua

    Francouzský institut, Štěpánská 35, Praha 1

    Pořádá Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR, PedF UK, Francouzský institut, A2

    Alain Badiou přednese v Praze dvě přednášky – první se uskuteční 29. října 2014 v Městské knihovně v Praze, druhá 30. října v rámci konference ve Francouzském institutu.

  • 05.11.
    07.11.
    2014
    Konference

    Religious Conflicts and Confessional Violence

    AKC, Husova 4a, Praha 1

    Pořádají Oddělení pro komeniologii a intelektuální dějiny raného novověku FLÚ AV ČR, Historický ústav AV ČR a Jablonski-Forschungsstelle an der Universität Stuttgart

  • 06.11.
    2014
    10.00
    Seminář

    Změna vzdělávacího paradigmatu

    Jaroslav Kalous
    doc. Jaroslav Kalous, Ph.D., Fakulta sociálních věd UK v Praze
    CTS, Husova 4, Praha 1

    Čtvrteční seminář CTS

Aktuality

  • Laureátem Státní ceny za překlad je Jiří Pechar

    23.10.2014

    Doc. PhDr. Jiří Pechar, vědecký pracovník Oddělení současné kontinentální filosofie, obdrží dnes Státní cenu za překladatelské dílo pro rok 2014. Cena mu bude udělena za celoživotní dílo. Slavnostní udílení Státní ceny za literaturu, Státní ceny za překladatelské dílo a Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury se koná 23. 10. 2014 od 20.00 ve Veletržním paláci. Přímý přenos vysílá Česká televize na programu ČTart. Medailon Jiřího Pechara čtěte níže.

  • Obhajoba disertace prof. Peregrina

    22.10.2014

    Řízení k udělení vědeckého titulu „doktor věd" (DSc.) a veřejná obhajoba disertační práce prof. RNDr. Jaroslava Peregrina, CSc. se koná 20. listopadu 2014 od 11 hod. v zasedací místnosti CMS Filosofického ústavu AV ČR, Jilská 1, Praha 1. Oponenty disertační práce Inferentialism jsou prof. Leila Haaparanta (University of Tampere), prof. Mgr. Marián Zouhar, Ph.D. (Filosofický ústav SAV) a prof. PhDr. RNDr. Jan Štěpán, CSc. Viz též ZDE.

  • Seriál o benediktinském řádu s prof. Sommerem a mgr. Foltýnem

    10.10.2014

    Nový rozhlasový seriál o řádu benediktinů a jeho vlivu na české země a kulturu s prof. Petrem Sommerem a mgr. Dušanem Foltýnem z Centra medievistických studií vysílá každý říjnový pátek ve 21.40 Magazín Leonardo Civilizace. Více ZDE.

  • Doc. Karel Novotný obdržel Cenu Akademie věd

    02.10.2014

    Cenu Akademie věd ČR za dosažené vynikající výsledky velkého vědeckého významu převzal 1. října 2014 z rukou předsedy AV ČR Jiřího Drahoše doc. Karel Novotný. Doc. Novotný, který je členem Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR a působí též na Fakultě humanitních studií UK, je mezinárodně respektovaným odborníkem v oblasti německé a francouzské fenomenologické filosofie a předním světovým znalcem a interpretem myšlení Jana Patočky. Cenu Akademie věd obdržel za významné monografie vydané u prestižních zahraničních nakladatelů. Více informací ZDE.

Právě vychází

    • inferentialism-why-rules-matter

      Inferentialism. Why Rules Matter

      Jaroslav Peregrin

      The term 'inferentialism', coined by Robert Brandom, has become a trademark of a certain position in the philosophy of language which claims that meanings identify with inferential roles – a radical departure from more traditional semantic approaches. Independently of this, the term is now cropping up in logic, in connection with positions prioritizing proof-theory over model theory and approaching meaning in logical, especially proof-theoretical, terms. The book brings these two strands together: it reviews and critically assesses the foundations of Brandomian inferentialism; it proposes upgrades; and it clarifies its relationship to inferentialism in logic. Emphasis is laid on clearly articulating the general assumptions on which inferentialism rests, thus elucidating its foundations, followed by discussing the consequences of this standpoint, and then dealing with the most intensive objections raised against the standpoint.

      Palgrave Macmillan
    • revoluce-nebo-transformace-revolucia-alebo-transformacia

      Revoluce nebo transformace? Revolúcia alebo transformácia?

      Peter Dinuš, Ladislav Hohoš, Marek Hrubec a kol.

      Pětadvacetileté výročí od událostí roku 1989 přináší příležitost znovu reflektovat pojmy revoluce a transformace. Kniha přibližuje téma postupných i rychlých, zásadních i povrchních, dramatických i plynulých sociálních změn v posledním období a ukazuje možné budoucí (transformační a revoluční) vývojové trajektorie. Obsahuje transdisciplinární rozbory na pomezí filosofie, politologie, sociologie, globálních a kulturních studií.

      Filosofia
    • kapitalismus-mytus-jednoho-slova

      Kapitalismus: mýtus jednoho slova

      Břetislav Horyna

      Kniha je souborem originálních esejů o krizovém stavu současné světové a rovněž české společnosti. Pomocí kritiky současných dominantních politických a hospodářských doktrín hledá příčiny rozštěpení světové pospolitosti, strmého růstu všestranné nerovnosti, úpadku potřeby demokracie a krize demokratického vládnutí, jež ohlašují nezbytnost systémové změny západní kapitalistické civilizace.

      Filosofia
    • filosofie-louise-althussera-o-filosofii-ktera-chtela-zmenit-svet

      Filosofie Louise Althussera. O filosofii, která chtěla změnit svět

      Petr Kužel

      Kniha v ucelené podobě přibližuje myšlení francouzského filosofa Louise Althussera, jednoho z nejvýznamnějších marxistických teoretiků 20. století. Analyzuje vývoj jeho filosofie od období šedesátých let až po jeho pozdní filosofii tzv. aleatorního materialismu z let osmdesátých. Zabývá se Althusserovým výkladem Marxe, koncepcí ideologických státních aparátů i Althusserovými názory na události května 1968. Jeho myšlení zasazuje do intelektuálního a politického kontextu.

      Filosofia
    • soucasne-pristupy-v-historicke-epistemologii

      Současné přístupy v historické epistemologii

      Tomáš Dvořák a kol.

      Prostřednictvím případových studií kniha představuje historickou epistemologii coby snahu o produktivní propojení historických a teoretických přístupů k oblasti vědy a vědění.

      Filosofia
    • slavnosti-ceremonie-a-ritualy-pozdniho-stredoveku1

      Slavnosti, ceremonie a rituály pozdního středověku

      Martin Nodl, František Šmahel (eds.)

      Obsáhlá a obrazově bohatá monografie mapuje slavnosti, ceremonie a rituály, jež našly uplatnění v prostředí Českého království v období pozdního středověku. Autorský kolektiv předních českých medievistů v ní na základě širokého spektra dochovaných pramenů, písemné i obrazové povahy, kreslí mnohovrstevnatý obraz slavností, ceremonií a festivit, jež došly uplatnění v různých sociálních prostředích 14. a 15. století. Hlavní důraz je přitom v knize kladen na panovnické dvory, v nichž se rituály, jež povětšinou nabývaly sakrální podoby, uplatňovaly v největší míře. Kapitoly z pera Františka Šmahela o královských pohřbech, Václava Žůrka, jenž z nového úhlu pojednává o královských korunovacích, či Martina Nodla, jenž se věnuje opomíjené problematice zásnub a sňatků, ukazují, že v prostředí panovnického dvora rituální jednání nabývalo slavnostní, ceremoniální podoby. Na lucemburském dvoře vznikaly normy a předpisy, jež měly ovlivňovat zvyklosti ceremoniální povahy pro bezprostřední potomky a příští generace. České prameny sice autorům neumožnily odpovědět na všechny otázky, jež nastolilo dynamicky se rozvíjející západoevropské bádání, soustavný důraz na komparaci s prostředím německým, francouzským, anglickým, polským a uherským však v této monografi i vede k závěru, že především díky dvorskému prostředí císaře Karla IV. došlo v českých zemích k rozvinutí pestré škály dvorských slavností a ceremoniálů, jež ve starším období nacházely jen chabý ohlas.
      Důraz na komparaci se západoevropským prostředím se v knize projevuje i v kapitolách věnovaných rituálům, slavnostem a ceremoniím v prostředí slezských knížat (Martin Čapský), české aristokracie (Robert Šimůnek), domácích prelátů i papežských nunciů (Antonín Kalous), a v prostředí českých a moravských měst, v nichž se slavnosti a ceremonie uplatnily především ve styku s panovníkem (Tomáš Borovský) a v nichž hrají prim rituály a ceremonie holdování, vazalských slibů, přísah, slavnostních panovnických vjezdů a samozřejmě i rodinných slavností, jež ale v pozdním středověku ještě nijak výrazně nenapodobovaly dvorské, královské prostředí.

      Argo

AKC