Pracovní skupina Dějiny parlamentarismu

Hlavní stránka » Vědecké útvary » Pracovní skupina Dějiny parlamentarismu »

Pracovní skupina je součástí European Information and Research Network on Parliamentary History, evropské organizace pro spolupráci a sdílení výzkumných výsledků z oblasti parlamentní historie. (Více viz www.euparl.net.) Hlavním projektem skupiny je nyní Federální shromáždění 1989–1992: Emancipace zákonodárné moci (v letech 2011–2013 podpořený GA ČR).

Výzkum posledního československého federálního parlamentu po listopadu 1989 studuje profesionalizaci politiky, interakci parlamentu s médii a hledání nové pozice v politickém systému, to vše v době hledání nové podoby Československa jakožto federace dvou republik. Nalezené kontinuity s předcházejícími i následujícími obdobími vedou výzkumný tým k otázkám dalších transformací československých a českých parlamentů (např. v letech 1945–1948, 1968, v období pozdního státního socialismu či po vzniku samostatné České republiky) a k potřebě srovnání s dalšími federativními státy.

Výzkumný tým: Adéla Gjuričová, Petr Roubal, Jiří Suk, Tomáš Zahradníček


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu jewishhistory.cz výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality

Foto: Stanislava Kyselová (Akademický bulletin)
Foto: Stanislava Kyselová (Akademický bulletin)
Foto: Stanislava Kyselová (Akademický bulletin)

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR byl ve dnech 24.-25. ledna 2013 hlavním pořadatelem konference "Minulost je bitevním polem současníků", která se konala v Černínském paláci v Praze u příležitosti osmdesátých narozenin prvního ředitele ÚSD prof. Viléma Prečana.

více...