Department for the study of modern rationality
Výzkumný záměr oddělení pro studium novověké racionality
1. Rámcová koncepce vědecké činnosti oddělení (hlavní směry výzkumu)
Hlavní směry výzkumu, který bude realizován v oddělení v letech 2012 až 2015, vycházejí z potřeb, jež považuje za naléhavé celá česká filosofická obec. Během minulých desetiletí totiž některé základní filosofické otázky nebyly diskutovány vůbec, a pokud o nich diskuse byla připuštěna, byla pokřivena ideologickými zřeteli. Cílem oddělení je tyto základní filosofické otázky znovu nastolit a diskusi vést způsobem, který snese srovnání s vývojem ve světě. Vycházíme přitom z předpokladu, že významné směry současné filosofie (ať už fenomenologie nebo analytické filosofie) mají své počátky v novověké filosofii a že pochopení geneze těchto směrů je podstatné pro jejich vývoj do budoucna.
Důležitou součást činnosti oddělení budou i nadále tvořit překlady základních děl novověké a současné filosofie. Je tomu tak proto, že mnohá tato díla česky nikdy nevyšla anebo vyšla v překladech, které jsou dnes už zastaralé. Oddělení touto svou činností slouží kulturnímu rozvoji naší země, zvláště vysokým i středním školám, kde výuka filosofie je obtížná, nemají-li studenti k dispozici texty ve svém rodném jazyce. Zároveň je třeba dodat, že tvorbu překladů, které splňují náročné jazykové a odborné požadavky, nelze ponechat soukromému sektoru a ani filosofům, kteří jsou na vysokých školách zaměstnáni na plný úvazek, protože překladatelská práce je náročná na čas, energii a spolupráci lidí z různých oborů. Domníváme se, že právě v oblasti překladů základních filosofických děl má Akademie věd jakožto celonárodní výzkumná instituce své nezastupitelné místo. V úzké návaznosti na překlady je i další služba, kterou členové oddělení ‒ jak jednotlivě, tak jako tým ‒ celé filosofické obci poskytují: jde o tvorbu příruček se sekundární literaturou a „průvodců“ k základním dílům, myslitelům a otázkám novověké a současné filosofie.
Překladatelská činnost členů oddělení souvisí i s jejich badatelským výzkumem. K uvedení základních děl evropské filosofie totiž patří i interpretace témat, o kterých pojednávají. I nadále bude proto badatelský výzkum jednotlivých členů oddělení pokrývat velmi široké spektrum: britské a kontinentální myslitele od 17. století (Descartes, britští empirikové, Kant, Hegel, Fichte, Heidegger aj.) a oba způsoby současného filosofování „fenomenologický“ i „analytický“ (povaha moderního subjektu, filosofie mysli, filosofie ducha, filosofie jazyka, etika, politická filosofie apod.). Členové oddělení mají prospěch i z toho, že jejich badatelské zájmy se vzájemně překrývají, takže v týmu dochází jednak k přirozené dělbě práce, jednak k vzájemnému doplňování dílčích pohledů. Za rozhodující faktor pro další rozvoj oddělení do budoucna lze považovat navazování kontaktů s filosofy ze zahraničí, jejich pozvání do České republiky (ať už na přednášky, konference, kolokvia nebo na dlouhodobé pobyty) a zapojení do mezinárodních projektů.
2. Stručná charakteristika dlouhodobých projektů
Název projektu: Německý idealismus
Řešitelé: dr. J. Chotaš, doc. J. Karásek. dr. J. Kuneš, dr. I. Landa
Podstata projektu: Cílem projektu je zkoumat přínos filosofie Immanuela Kanta a filosofie tzv. německého idealismu k současné filosofii. Výzkum se zaměří zejména na témata: teorie subjektivity a ducha jako východiska k moderní individualitě, problému intersubjektivity a svobody; teorie moderního státu; pohegelovská spekulativní theologie.
Projekt bude řešen ve spolupráci s Katedrou filosofie na Univerzitě v Halle, s Institutem filosofie na Univerzitě v Jeně a dílem i s Katedrou filosofie a dějin filosofie v Košicích.
Výstupy projektu budou: monografie, překlady základních děl německého idealismu, „průvodci“ (tj. dnes rozšířené tzv. „companions“) po tématech a dílech filosofie Kantovy a filosofie německého idealismu, články, mezinárodní vědecké konference aj.
Název projektu: Skepse, relativismus a sebepoznání: centrální problémy novověké epistemologie
Řešitelé: dr. P. Glombíček, dr. J. Hill, dr. T. Marvan, dr. J. Palkoska a dr. D. Špelda
Podstata projektu: Cílem projektu je zkoumat vztah mezi skepsí, relativismem a sebepoznáním v novověké epistemologii. Výzkum se zaměří zejména na témata: skepse a pojetí mysli u Descarta; sebepoznání a utváření pojmů u G. Berkeleyho; teorie common sense; epistemický relativismus versus absolutismus; pyrrhónská a „kartesiánská“ skepse: poznání jako prostředek versus jako cíl či hodnota o sobě; skepticismus a racionalita; vztah mezi vědou, filosofií a náboženstvím z hlediska myšlenky pokroku.
Výstupy projektu budou: monografie (v AJ a ČJ), „průvodci“ (companions) po tématech novověké epistemologie; články v zahraničních a domácích recenzovaných časopisech; kolokvia a workshopy aj.
Název projektu: Moderní normativita
Řešitelky a řešitel: dr. M. Barabas, dr. H. Fořtová a dr. J. Chotaš
Podstata projektu: Cílem projektu je zkoumat normativitu v oblasti etiky a politiky. Těžištěm výzkumu v oblasti etické je podstata hodnot, zejména v mezilidských vztazích. Tato problematika je nedílně propojena s otázkou lidské identity, a to jak „vnitřní“, ve vztahu k podstatě rozumu a emocí a jejich vzájemných vztahů, tak „vnější“, tj. identity týkající se jednání a jiných forem lidské aktivity. Výzkum bude navazovat i na problematiku norem politických a právních, tj. bude zahrnovat také otázky moci, autority, zákona a vztahu jedince ke společnosti a k státu.
Výstupy projektu budou: překlady stěžejních děl západní etiky a politického myšlení, „průvodci“ (companions) po tématech a osobnostech etiky a politického myšlení, články v zahraničních a domácích recenzovaných časopisech, mezinárodní kolokvia a pravidelná letní škola k etice.