Úvod » Přednášky

Přednášky

pátek 31. 10. 2014

od 17.30 hod.
přednášky
Astronomové v oblacích (RNDr. Jiří Grygar, CSc.)

Z řady důvodů se už od konce 19. stol. snažili astronomové zkoumat vesmír z vysokých hor i z volné atmosféry. Mezi průkopníky těchto snah patřili mj. astronom Milan Rastislav Štefánik na Mt. Blancu a rakouský fyzik Viktor Hess v balónu Böhmen. V současné době pozorují astronomové dokonce nad oblaky, zejména na vrcholech havajských sopek a na vysokohorské chilské poušti Atacama. Autor přednášky zopakoval Hessův let v balónu Bohemia a vyzkoušel si beztížný stav v práškovacím letadle.


od 19 hod.
přednášky
Lidé svištící (nejen) skrze oblaky (Petr Beránek)

Při pohledu na ptáky poletující nad hlavou člověk již od pradávna touží okusit ten pocit, který nám není předurčen – létání, pohyb skrze vzduchovou masu. Již v roce 1797, více než sto let předtím, než bratři Wrightovi uskutečnili první pilotovaný let s objektem těžším než vzduch, se k zemi poprvé snesl člověk na hedvábném padáku. Následně se v roce 1914 uskutečnil první seskok padákem s otevřením ve volném pádu. Parašutismus byl zpočátku doménou zejména vojenských experimentů, ale tato činnost se postupně rozvinula do mnoha sportovních disciplín a vznikly i příbuzné obory, například létání ve větrném tunelu. Autor přednášky vás provede po praktických otázkách spojených s parašutismem, B.A.S.E. seskoky a tunelovým létáním, a připojí i špetku teorie a návaznosti na fyzikální zákony.


sobota 1. 11. 2014

od 13 hod.
přednášky
Česká vzduchoplavba aneb pojďme se vznášet (Ing. Vladimír Lacina)

Balonové létání má bohatou historii a existuje řada typů balonů i vzducholodí, které lze spatřit na českém nebi. Autor přednášky představí princip výroby balonů v dnešní době, mluvit bude také o současných nehodách, bezpečnosti létání a také o soutěžích. Přednášku ukončí povídání o jedné hezké akci a to o společném přeletu balonů přes Sněžku.


od 14 hod.
ostatní, přednášky
Highline, pocit svobody & highline exhibition (Flowtci)

Tým slacklinerů Flowtci objasní nejprve činem a pak i slovem svoji vášeň pro výšky a jejich překonávání. Flowtci předvedou chůzi a triky na popruhu o šířce 2,5 cm, napnutém v prostoru nad studovnou Knihovny AV ČR, přímo nad hlavami diváků. V následující krátké přednášce bude představen tento relativně nový sport a různé související aspekty, např. překonávání strachu. Dále budou s komentářem promítnuty fotografie a videozáznamy z českých i zahraničních lokalit (převážně skalní a horské oblasti), kde tento tým působil.


od 15 hod.
přednášky
Balony svobody. Využití balonů k překonávání státních hranic před rokem 1989 (PhDr. Prokop Tomek, PhD.)

Balon vykazoval i ve dvacátém století řadu výhod. Byl to relativně levný, snadno vyrobitelný a nenápadný dopravní prostředek. V letech 1953–1954 využívaly západní zpravodajské služby vodíkem plněných balonů k tajné přepravě svých agentů přes ostře střežené hranice. V letech 1951–1956 pak s přestávkami Svobodná Evropa posílala stamiliony letáků pomocí statisíců malých balonů bez posádky s cílem dosáhnout tak většího propagandistického působení. V pozdějších desetiletích docházelo k úspěšným i tragickým pokusům využít tajně a amatérsky vyrobených balonů k opuštění komunistického Československa. Přednáška bude doplněna řadou fotografií.


od 16.30 hod.
přednášky
„Ďáblovy výtvory“ v krajině a v laboratoři (Mgr. Prokop Závada, Ph.D.)

Výrazné kopce v krajině jsou často tvořeny erozními zbytky odolných vyvřelých hornin. V lidových vyprávěních a mýtech byla tato místa často spojována s nadpřirozenými silami a jejich postavami, odtud názvy jako „Čertova zeď“ či „Ďáblova věž“. V přednášce bude vysvětlen geologický vznik některých těchto krajinných dominant z poznatků geologického výzkumu a laboratorních pokusů.


od 18 hod.
přednášky
S hlavou v oblacích a nohama ve vodě (Jiří Dovrtěl)

Pražské vodárenské věže již několik set let tvoří spojnici mezi výškami téměř nadoblačnými a všedním životem města se všemi jeho radostmi a strastmi. Čeká vás uvolněné promítání obrázků s doprovodným slovem, při kterém uvidíte řadu převážně starých fotografií těchto zvláštních staveb. Budete se moci nechat unášet na mírně nostalgické vlně historie, architektury, techniky i zajímavých příběhů.