Vyhledávání



Příprava nové strategie AV ČR Týden vědy a techniky 2014

banner-cs.jpg VEŘEJNÁ SBÍRKA ÚMG AV ČR, V. V. I. Dnem 6. 8. 2014 byla Ústavem molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. (ÚMG) vyhlášena veřejná sbírka na pomoc čtrnáctileté Katareeye Epp, která bohužel dne 6.října podlehla závažné nemoci.

Její rodiče jsou zaměstnanci ÚMG v rámci projektu BIOCEV. Jelikož pochází z tzv. třetí země, konkrétně z Austrálie, podle českých zákonů nemají jejich rodinní příslušníci nárok na veřejné zdravotní pojištění. Náklady na intenzivní léčbu Katareeyi během prvních dvou měsíců překročily limit komerčního pojištění ve výši 1,6 milionu Kč. Léčba byla dlouhá a finančně náročná a veškeré náklady na ni hradí pouze Katareeyni rodiče z vlastních zdrojů.

Více informací...

Kalendář akcí

Dnes < 2014 >  < listopad > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Aktuality

Zvířecí modely pomohou zlepšit život schizofrenikům

/sys/galerie-obrazky/news-2014/141008-zvireci-modely-pomohou-zlepsit-zivot-schizofrenikum.jpg

8.10.2014

Schizofrenie je závažné onemocnění postihující zhruba 1 % populace. Je charakterizováno řadou příznaků, které zhoršují kvalitu života pacientů. Mezi badateli dnes převládá hypotéza, že u schizofrenie, která se zpravidla projevuje v post-adolescentním věku, dochází k patologickým změnám v mozku, jež mají za následek špatné propojení nervových spojů. Díky tomu pak následně dochází k řadě negativních změn ve  fungování mozku. Ač se to zdá neuvěřitelné, lze tato onemocnění modelovat i u zvířat. To má několik zásadních cílů: studovat příčiny této nemoci, její vnější projevy, a také hledat nová, bezpečnější a účinnější léčiva.

Nové přístrojové vybavení v ÚEM AV ČR z peněz EU

/sys/galerie-obrazky/news-2014/141007-nove-pristrojove-vybaveni-v-uem-av-cr-z-penez-eu.jpg

7.10.2014

V Ústavu experimentální medicíny (ÚEM) Akademie věd ČR byly dokončeny dva investiční projekty s využitím prostředků z Operačního programu Praha-Konkurenceschopnost, a to v celkové výši prostředků 29 950 000. Kč. Jejich cílem bylo pořízení přístrojového vybavení do nově vzniklého Výzkumného centra genomiky a proteomiky a též do Laboratoře pokročilého zobrazování živých tkání. Přístrojové vybavení obou pracovišť bude využíváno specialisty z různých oddělení ÚEM AV ČR a v případě laboratoře také odborníky z Ústavu neurověd 2. lékařské fakulty UK v Praze. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Od mezibuněčné komunikace po klinické testování inhibitoru C-konce konexinu43

2.10.2014

Fyziologický ústav AV ČR zve v rámci oslav 60. výročí svého založení na další přednášku Burešova cyklu význačných vědeckých osobností. Tentokrát do Fyziologického ústavu AV ČR zavítá významný americký vědec, profesor Robert G. Gourdie, který působí na Virginia Tech Carilion Research Institute. Jeho přednáška se koná 13. října 2014 ve 14 hodin v přednáškovém sále Fyziologického ústavu AV ČR v areálu Akademie věd ČR v Praze-Krči pod názvem „Multiple Roles of Connexins in Biology and Medicine“ (Rozličné role konexinů v biologii a medicíně). Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

 

Pro. Eva Syková byla vyznamenána stříbrnou pamětní medailí UK

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140930-pro-eva-sykova-byla-vyznamenana-stribrnou-pametni-medaili-uk.jpg

30.9.2014

Ředitelce Ústavu experimentální medicíny (ÚEM) AV ČR prof. MUDr. Evě Sykové, DrSc., byla v pondělí 29. září 2014 u příležitosti významného životního jubilea slavnostně udělena stříbrná pamětní medaile Univerzity Karlovy (UK) za celoživotní přínos vědě a poznání. Vědkyni na toto ocenění navrhl rektor UK prof. MUDr. Tomáše Zímy, DrSc., MBA. Prof. Eva Syková, lékařka, vědkyně a politička, je ředitelkou ÚEM AV ČR od roku 2001 a mezinárodně uznávanou odbornicí v oboru neurověd a buněčné terapie.

Zasedání Mezinárodního výboru pro bioetiku UNESCO

/sys/galerie-obrazky/news-2014/logo-unesco.jpg

26.9.2014

Mezinárodní výbor pro bioetiku UNESCO (IBC) zasedal v Paříži ve dnech 8.–12. září 2014. Na programu tohoto 21. zasedání byla inovace článku 15 Univerzální deklarace o bioetice a lidských právech, který se zabývá sdílením prospěchu či užitku z výzkumu, dále diskuse o této deklaraci v souvislosti s prudkým rozvojem genetiky, vývojové biologie a výzkumu lidského genomu v posledních letech a informace o připravované revizi Doporučení ke statutu vědeckého pracovníka, vydaném UNESCO v roce 1974. Informoval o tom člen IBC prof. MUDr. Josef Syka, DrSc., z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Ceny předsedy GA ČR za rok 2013 uděleny

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140923-ceny-predsedy-ga-cr-za-rok-2013-udeleny.jpg

23.9.2014

Úspěch vědců z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
Řešitelé nejlepších projektů základního výzkumu převzali v pondělí 22. 9. 2014 Ceny předsedy Grantové agentury ČR. Hned dvě z nich získali vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR, Jiří Čejka (medailonek oceněného – zde) a Michal Fárník (medailonek oceněného – zde). První za objev nových typů zeolitů, druhý za výzkum solvatovaných elektronů v molekulových klastrech. Třetí Cenu předsedy Grantové agentury ČR obdržel Vítězslav Bryja z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně za výzkum komunikace buněk.

Jak se mozek vyrovnává pomocí purinergní signalizace s nedostatkem kyslíku, poškozením, záněty a infekcemi

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140922-jak-se-mozek-vyrovnava-pomoci-purinergni-signalizace-s-nedostatkem-kysliku-poskozenim-zanety-a-infekcemi.jpg

22.9.2014

Fyziologický ústav AV ČR zve v rámci oslav 60. výročí svého založení na dals pr edna s ku ures ova cyklu vy znac ny ch ve decky ch oso nost . Tentokrát do Fyziologického ústavu zavítá významný německý vědec maďarského původu, profesor Peter Illes, který půso í na Universität Leipzig (SRN).

Buňky pod dohledem sentinel

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140916-bunky-pod-dohledem-sentinel.jpg

16.9.2014

Nový koncept studia živých organismů založený na rychlém testování velkého počtu buněčných procesů s využitím hmotnostní spektrometrie představili vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR společně s kolegy ze švýcarského Curychu. Publikován byl v září 2014 v časopise Nature Methods (viz abstrakt). Koncept otevírá možnost úzké spolupráce technologicky zaměřených laboratoří s biomedicínskými odborníky, kteří doposud postrádali spolehlivý prostředek pro bleskové posouzení procesů probíhajících v buňkách během fyziologických i patologických podmínek, nebo při působení různých léčiv, což je nezbytným předpokladem k vysvětlení podstaty chorob a nalezení optimální léčby.

Naděje pro léčbu Amyotrofické laterální sklerózy

/sys/galerie-obrazky/news-2014/logo-uem.jpg

28.8.2014

Úspěch českých vědců publikovaný v časopise Stem Cells
Kmenové buňky kostní dřeně mohou mít pozitivní účinek na průběh Amyotrofické laterální sklerózy (ALS), neurodegenerativního onemocnění, jež vede během dvou až pěti let ke smrti pacienta a na které není žádný dostupný lék. K tomuto závěru, jenž byl nyní zveřejněn v prestižním mezinárodním lékařském časopise Stem Cells, došli vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR pod vedením profesorky Evy Sykové.

Ve starém mlýně vznikly unikátní vědecké laboratoře

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140828-ve-starem-mlyne-vznikly-unikatni-vedecke-laboratore.jpg

28.8.2014

V těsné blízkosti jihočeské Třeboně bylo v areálu původního barokního Opatovického mlýna vybudováno špičkové vědecké a vzdělávací centrum se zaměřením na výzkum řas, sinic a bakterií. V letošním roce tak po třech letech vrcholí realizační fáze projektu Algatech v hodnotě 125 milionů korun, který spadá pod Operační program Výzkum a vývoj pro inovace. Základy mikrobiologického výzkumu v Opatovickém mlýně byly položeny již před více než 50 lety, od roku 1962 zde sídlí oddělení fototrofních mikroorganismů Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.