Vyhledávání



Příprava nové strategie AV ČR Týden vědy a techniky 2014

banner-cs.jpg VEŘEJNÁ SBÍRKA ÚMG AV ČR, V. V. I. Dnem 6. 8. 2014 byla Ústavem molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. (ÚMG) vyhlášena veřejná sbírka na pomoc čtrnáctileté Katareeye Epp, která bohužel dne 6.října podlehla závažné nemoci.

Její rodiče jsou zaměstnanci ÚMG v rámci projektu BIOCEV. Jelikož pochází z tzv. třetí země, konkrétně z Austrálie, podle českých zákonů nemají jejich rodinní příslušníci nárok na veřejné zdravotní pojištění. Náklady na intenzivní léčbu Katareeyi během prvních dvou měsíců překročily limit komerčního pojištění ve výši 1,6 milionu Kč. Léčba byla dlouhá a finančně náročná a veškeré náklady na ni hradí pouze Katareeyni rodiče z vlastních zdrojů.

Více informací...

Kalendář akcí

Dnes < 2014 >  < listopad > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Halančíci afrických savan rekordmany v rychlosti dospívání

Halančíci rodu Nothobranchius – malé anuální ryby z východoafrických savan – jsou opravdovými rekordmany. Jejich extrémně krátký život je spojen s nejrychlejším pohlavním dospíváním ze všech obratlovců. Tento významný objev vědců z brněnského Ústavu biologie obratlovců AV ČR nyní publikoval mezinárodní odborný časopis EvoDevo jako součást série článků o životě v extrémních podmínkách (viz abstrakt). Zkoumaní halančíci žijí v  savanových tůních vznikajících při sezonních monzunových srážkách. Musí tedy vyrůst a stihnout se rozmnožit dříve, než jejich tůň opět vyschne.

 

Extrémní životní prostředí často ústí v extrémní adaptace k přežití a úspěšnému rozmnožení. „Tito halančíci mohou denně vyrůst až o 23 % své velikosti,“ říká Mgr. Radim Blažek, Ph.D., z Ústavu biologie obratlovců AV ČR. Jeden ze studovaných druhů, N. kadleci, se začal rozmnožovat již ve věku 17 dní ve velikosti pouhých 31 mm, příbuzný druh N. furzeri jen o jeden den později. Ryby se po dosažení pohlavní dospělosti rozmnožují denně a jikry se mohou líhnout už po 15 dnech. To znamená, že celá jedna generace může proběhnout za jeden jediný měsíc – a to dělá z těchto halančíků nejen obratlovce s nejrychlejším dospíváním, ale také s nejkratší generační dobou mezi všemi obratlovci.
 
Když tůně v savaně vyschnou, jikry přežívají do dalšího období dešťů ve vyschlém bahně jako embrya v klidovém stadiu, odolné proti vyschnutí. S příchodem nových dešťů se líhnou a dávají vznik nové generaci halančíků. V laboratoři je možné jejich embryonální vývoj výrazně urychlit a dlouhé klidové stadium přeskočit. Ale také v přírodě některá embrya vynechávají klidová stadia vývoje a jsou schopna se líhnout již za 2–3 týdny. Tato embrya jsou připravena k líhnutí pro případ, že původní tůň rychle vyschne, ale s dalšími dešti je znova naplněna vodou.
 
 
Dlouhověká zvířata mají na vše naopak spoustu času. Například macarát jeskynní (Proteus anguinus), s halančíky velikostí srovnatelný malý vodní mlok obývající bezpečné a studené jeskynní systémy na Balkáně, žije i více než sto let a pohlavní dospívání mu trvá celých 16 let. Na druhou stranu i jiní obratlovci než savanoví halančíci jsou známi svým rychlým pohlavním dospíváním. Tropické mořské ryby, hlaváči rodu Schindleria, dospívají již ve 23 dnech. Oproti halančíkům je však jejich ontogenetický vývoj velice překotný a zachovávají si mnoho larválních znaků – v podstatě vypadají jako malé larvy ryb s vyvinutými a funkčními gonádami. Naopak halančíci vypadají jako typické ryby, se všemi ploutvemi a vnitřními orgány. Velice rychle dospívají také například samice myši domácí, především některé kmeny chované v laboratořích.
 
 
„O rychlém dospívání halančíků rodu Nothobranchius jsme věděli již dříve a předpokládali jsme, že některé druhy mohou dospět již ve věku 4 týdnů. Doba 17 dní nám však vyrazila dech,“ dodává Radim Blažek. „Navíc se nejedná o nějaký artefakt chovu v akváriích. V přírodě ryby rostou ještě rychleji než v zajetí a je pravděpodobné, že za příznivých podmínek dospívají ještě dříve.“
 
Kontakt:
Doc. RNDr. Martin Reichard, Ph.D., ÚBO AV ČR, Brno (vedoucí týmu); e-mail: reichard@ivb.cz , tel.“ +420 775 097 426
 
Připravily: Ústav biologie obratlovců AV ČR a Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

 

5.9.2013