Časomíra vánoční hvězdy

Květenství pryšce nádherného (Euphorbia pulcherrima) s nápadnými červenými listenyFascinující rostliny, díl 47.

Pryšec nádherný (latinsky Euphorbia pulcherrima), lidově nazývaný poinsetie nebo vánoční hvězda, je populární okrasná rostlina.

Pochází z opadavých tropických lesů Mexika a Střední Ameriky. Už od 17. století ji františkánští mniši v Mexiku používali na ozdobu při oslavách Vánoc. Začátkem 20. století si získala velkou oblibu v USA. Její tažení světem úspěšně pokračovalo a dnes potkáte poinsetii před Vánoci i v každém českém květinářství.

Pryšce mají květenství složená z drobných, nenápadných květů. Řada druhů proto láká opylovače na atraktivní listeny – přeměněné listy vyrůstající v oblasti květenství. Listeny vánoční hvězdy se liší od normálních listů hlavně zbarvením. U jedinců z přírody jsou jasně červené, u vyšlechtěných kultivarů mohou mít také jiné barvy.

Když koupenou vánoční hvězdu po svátcích nevyhodíte a rozhodnete se ji pěstovat coby pokojovou květinu, pravděpodobně vám už nikdy nepokvete. K vykvetení totiž nutně potřebuje krátké dny. Jako mnoho dalších rostlin má v listech speciální „biologickou časomíru“, která umí měřit délku dne a podle ní řídit vývoj rostliny.

Doma večer celý rok svítíme – čímž pryšci prodlužujeme den, takže nemůže kvést. Chceme-li se opět dočkat květů a barevných listenů, musíme dát květinu na podzim do místnosti, kde se nesvítí. Nebo ji musíme každé odpoledne přikrývat neprůsvitnou krabicí, abychom jí napodobili krátké dny s dlouhými nocemi. Ideální je 16 hodin nepřerušované tmy denně po dobu několika týdnů.
 

Foto MUDr. Martin Kolář
 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky

Vaše hodnocení: Není Průměr: 2 (1 hlas)