Květenství naruby

čerstvé fíky, neboli sykonia fíkovníku smokvoně (Ficus carica)Fascinující rostliny, díl 44.

Fíky rostou na stromě s poetickým jménem fíkovník smokvoň, latinsky Ficus carica. Rod Ficus (fíkovník) zahrnuje asi 800 druhů. Z jednoho jíme fíky, některé další pěstujeme jako fíkusy. Všechny se rozmnožují naprosto neobvyklým způsobem. Jako by se řídily heslem „proč to dělat jednoduše, když to jde složitě“:

1) Fík není plod, ale takzvané sykonium – zdužnatělé květenství s drobnými květy (později plody) uvnitř. Je to vlastně květenství naruby. Zatímco jiné rostliny své květy nápadně vystavují, fíkovník si je schovává v soukromí.

2) Fíkovník smokvoň má stromy samičí a oboupohlavné. Ve fících oboupohlavných stromů jsou samčí květy a samičí květy s krátkými čnělkami. Uvnitř fíků samičích stromů je jiný typ samičích květů – s dlouhými čnělkami. Což je důležité, jak si ukážeme za chvíli. Jedí se jen samičí fíky.

3) Fíkovníky opyluje malý blanokřídlý hmyz. Každý druh fíkovníku má své specializované opylovače. Anglicky se jim říká „fig wasps“, fíkové vosičky. Nejsou to úplně vosy, jsou jim však příbuzné.

4) Vosičky pracují za byt a stravu. U fíkovníku smokvoně jejich samičky kladou vajíčka do oboupohlavných fíků, konkrétně do semeníků samičích květů s krátkou čnělkou. Larvy semeník postupně vyžerou, proto v těchto květech nevznikají semena.

5) Dospělé samice vosiček vyletí z fíku ven. Předtím se ale uvnitř zapráší od pylu. Když opustí rodné „hnízdo“, začnou hledat fíky, kam by mohly naklást vajíčka. Do fíků se dostanou otvorem, který je na opačné straně než stopka.

6) Pokud vosičky najdou oboupohlavný fík, kladou. Pokud najdou samičí fík, pokoušejí se o totéž. Ovšem tady jsou květy s dlouhými čnělkami – a přes ně se vosičky neprobojují k semeníku. Takže nic nenakladou, jen na květ přenesou pyl.

7) Některé pěstované fíkovníky opylují vosičky. Existují však také odrůdy, na nichž dozrávají fíky bez opylení. Což je pro pěstitele jednodušší.

Rozmnožování fíkovníků je tedy komplikovanější než brazilská telenovela. A to jsme ještě některé detaily vynechali! Chcete-li vědět víc, podívejte se třeba sem nebo sem.
 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky

Vaše hodnocení: Není Průměr: 5 (hlasů: 4)