Detail novinky

Konference IPR podpořila patenty

Publikováno: 15.1.2010
Ve čtvrtek 14. ledna 2010 úspěšně proběhla v Národní technické knihovně v Praze mezinárodní konference Práva k duševnímu vlastnictví - Klíč k inovacím a rozvoji malých a středních podniků pořádaná Technologickým centrem Akademie věd České republiky, Britskou ambasádou a organizací LES Česká republika.

 

O akci, která bylo pořádaná v rámci projektu EEN, byl mezi odbornou veřejností tak velký zájem, že dvojnásobně předčil očekávání organizátorů. Bylo nutné navýšit počet účastníků na 143 osob (z původně plánovaných 80 míst). Na konferenci zaznělo mnoho zajímavých informací, namátkou uvádíme:

 

„Počet podaných přihlášek vynálezů a udělených patentů v České republice poslední tři roky stoupá (viz obrázek) zejména díky podobným akcí, jako je tato konference," uvedl Ing. Miroslav Paclík z Úřadu průmyslového vlastnictví  ČR. Největší procentuální nárůst přitom vykazují výzkumné ústavy a univerzity.  Dále upozornil, že patentové informace jsou jedním z nejdůležitějších informačních pramenů v oblasti vědy a techniky. Poskytují komplexní a nejčerstvější informace o stavu techniky. Nejsnadněji dostupným  zdrojem informací o patentech jsou internetové patentové databáze, z nichž jsou pro české uživatele nejsnáze přístupné národní databáze patentů a užitných vzorů Úřadu průmyslového vlastnictví a Esp@cenet Evropského patentového úřadu.

 

Zavedení jednotné evropské politiky při udělování licencí by podle advokáta JUDr. Tomáše Dobřichovského velmi pomohlo všem státům EU. „Není důvod, aby mělo jiný systém Španělsko nebo Česká republika.“ Jeho přednáška se dále týkala harmonizace právní ochrany na základě evropských směrnic a jejím dopadu na české podniky. Dobřichovský ukázal jednotlivé možnosti obrany a kroky včetně příkladů žalob, které je často nutné při vynucování práv z duševního vlastnictví použít. Upozornil ale, že zde evropská legislativa naráží na problém trestního práva, které je v každé zemi EU jiné a nebylo dosud harmonizované.

 

Doktorka Petra Žikovská z Mezinárodní federace hudebního průmyslu seznámila účastníky konference s trestněprávní odpovědností uživatelů internetu a odpovědností poskytovatelů internetového připojení. Ukázala i samotné možnosti vymáhání autorských práv pomocí nástrojů v novému trestnímu zákoníku.

 

Podle zkušeného anglického právníka Dai Davise mají podnikatelé vymáhat práva k svému duševnímu vlastnictví i přesto, že někdy může být toto vymáhání, zejména pro malé podniky, až příliš nákladné. Ve své přednášce poskytl návod, jak překonat tuto cenovou bariéru.

 

Technologické centrum AVČR na základě velké zájmu české odborné veřejnosti uvažuje o pořádní dalšího semináře věnujícího se problematice IPR, ochranně duševního vlastnictví. Kromě toho letos pořádá další akce na podporu malých a středních podniků, pro podrobnosti sledujte náš web.

 

FOTOGALERIE Z AKCE:

[Foto1],[Foto2],[Foto3],[Foto4],[Foto5],[Foto6],[Foto7],[Foto8],[Foto9], [Foto10],[Foto11],[Foto12],[Foto13],[Foto14], [Foto15],[Foto16],[Foto17],[Foto18]

 

Prezentace přednášejících:

Karel Čada: Průmyslové vlastnictví a licenční smlouvy – klíč k rozvoji

Ing. Miroslav Paclík: Patentové informace o nových technických řešeních

Prof. Ing. Ladislav Jakl, CSc: Připravovaný patent Společenství a jeho vliv

JUDr. Petra Malá Žikovská: Vymáhání autorských práv v České republice

Patricia Barclay: Practical tips for the Small and Impecunious

JUDr. Tomáš Dobřichovský, Ph.D: Praxe ochrany duševního vlastnictví v EU
Dai Davis: Commercial strategy of an SME in the field of protection and

exploitation of industrial property (UK perspective)

RNDr. Jan Krejčí, PhD: Příklady z praxe MSP z ČR

 

PRESS:

ČTK (14.1. 2010)  Právníci budou analyzovat možnosti ochrany duševního vlastnictví

ČTK (14.1. 2010) Kratochvíl: Češi své průmyslové vlastnictví stále málo chrání Euroactiv (15.01. 2010) Unijní patent spásu nepřinese, varují odborníci