Vyhledávání



Příprava nové strategie AV ČR Týden vědy a techniky 2014

banner-cs.jpg VEŘEJNÁ SBÍRKA ÚMG AV ČR, V. V. I. Dnem 6. 8. 2014 byla Ústavem molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. (ÚMG) vyhlášena veřejná sbírka na pomoc čtrnáctileté Katareeye Epp, která bohužel dne 6.října podlehla závažné nemoci.

Její rodiče jsou zaměstnanci ÚMG v rámci projektu BIOCEV. Jelikož pochází z tzv. třetí země, konkrétně z Austrálie, podle českých zákonů nemají jejich rodinní příslušníci nárok na veřejné zdravotní pojištění. Náklady na intenzivní léčbu Katareeyi během prvních dvou měsíců překročily limit komerčního pojištění ve výši 1,6 milionu Kč. Léčba byla dlouhá a finančně náročná a veškeré náklady na ni hradí pouze Katareeyni rodiče z vlastních zdrojů.

Více informací...

Kalendář akcí

Dnes < 2014 >  < listopad > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Paleoklimatický záznam s vysokým rozlišením v jezeru Bajkal: klíčová lokalita oru eurasijské telekonekce k Severnímu Atlantskému oceánu a monsunovému systému. Vliv klimatu a člověka na intenzitu a četnost povodní ve svrchním holocénu – modelová studie povodňových sedimentů řeky Moravy (Česká republika)


Změny klimatu jsou v posledních letech stále diskutovanějším tématem. Porozumět chování klimatu pomáhají i poznatky z nejmladší geologické minulosti. Rekonstrukcí klimatických podmínek během nejmladšího klimatického cyklu (posledních 130 tisíc let) se zabývá mezinárodní projekt CONTINENT, jehož cílem je multidisciplinární studium klimatického záznamu v jezerních sedimentech, ukládaných na dně Bajkalu. V GlÚ je v jezerních sedimentech analyzován paleomagnetický záznam, pomocí něhož lze zkonstruovat model staří sedimentární sekvence. Variace koncentrací a zrnitosti magnetických minerálů v sedimentech citlivě odráží paleoenvironmentální podmínky - např. množství vegetace nebo míru eroze - v oblastech, odkud byly sedimenty do Bajkalu přineseny. Pomocí získaných dat je možné rekonstruovat průběh klimatických oscilací s tisíciletým rozlišením.
Environmentálně magnetické metody slouží i k rekonstrukci chování říčních systémů. Variace magnetických minerálů v povodňových sedimentech řeky Moravy, uložených během posledních 11 tisíc let, dokumentují postupně narůstající vliv činnosti člověka (odlesňování a stále intenzivnější zemědělská činnost) v průběhu posledního tisíciletí.
http://www.gli.cas.cz/departments/paleomagnet/

continent    continent





KONTAKTNÍ OSOBY:

Ing. Petr Pruner, DrSc.
(paleomagnetismus)
tel: 272 690 115
e-mail: pruner@gli.cas.cz

RNDr. Jaroslav Kadlec, Dr.
(environmentální magnetismus)
tel: 272 690 115
e-mail: kadlec@gli.cas.cz