17. února 2009: Vědci z našeho ústavu se podíleli na objevu dosud neznámého mechanizmu, který řídí vývoj stonků a kořenů. Osud nově vznikajících orgánů závisí hlavně na hormonech auxinu a cytokininech. Badatelé nyní popsali způsob, jakým se tyto hormony vzájemně ovlivňují. Poznatky by mohly pomoci i zemědělcům.
Na projektu pracovali odborníci z Masarykovy univerzity, Ústavu experimentální botaniky a Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Studovali regeneraci, což je vytváření orgánů náhradou za zničené části těla rostliny. Zjistili, že regeneraci odstartuje auxin, ovšem cytokininy kontrolují její směr – určují, zda se nakonec vyvinou například stonky či kořeny. Auxin tedy šlape na plyn, zatímco cytokininy točí volantem. A „točí“ rafinovaným způsobem, který Češi popsali jako první na světě: mění proudění auxinu rostlinou.
Výsledky zveřejnil prestižní mezinárodní časopis Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA. V budoucnu mohou najít také praktické využití, třeba usnadnit šlechtění lépe rostoucích nebo odolnějších plodin. Více se dozvíte v tiskové zprávě.
Foto: Buňky tabáku, v nichž vědci z ÚEB měřili příjem a výdej auxinu. Autor P. Klíma.