Otravný rekordman

plnokvětý růžový oleandrFascinující rostliny, díl 11.

Oleandr obecný (latinsky Nerium oleander) je keř nebo malý strom. V přírodě roste ve Středomoří a jižní Asii. Vysazuje se ovšem v teplých oblastech celého světa. Můžeme ho pěstovat i u nás, pokud ho dáme na zimu do bytu, nejlépe do chladné místnosti.

Největší předností oleandru jsou krásné květy – bílé, růžové nebo červené. Některé odrůdy mají jednoduché květy, jiné jsou plnokvěté.

Jenže pozor! Celá rostlina obsahuje takzvané srdeční glykosidy. Tyto sloučeniny ovlivňují činnost srdce. Bohužel mohou také způsobit vážnou otravu. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je asi 5–15 listů. Třicet gramů listů už dokáže zabít koně.

Některým živočichům jedy z oleandru kupodivu nevadí. Například housenky jednoho asijského motýla listy oleandru spokojeně okusují. Srdeční glykosidy se hromadí v jejich těle, takže motýli jsou pak jedovatí. Což je skvěle chrání před zvířaty, která by si na nich chtěla pochutnat.

Oleandr má také rekordní buňky. Jeho mléčnice (miniaturní trubičky, z nichž po poranění vytéká „mléko“ čili latex) jsou jednobuněčné. Každá je přitom několik metrů dlouhá. Právem tedy patří mezi nejdelší rostlinné buňky.
 

Foto Aneta Hernández Kačírková
 

 

 

 

 


Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.

Logo Dne fascinace rostlinami 201250 let od založení Ústavu experimentální botaniky

Vaše hodnocení: Není Průměr: 4.7 (hlasů: 3)