Časopis připravuje tematické číslo, které si klade za cíl prezentovat dva přístupy feministické teorie a genderových studií k otázkám geopolitických, socio-ekonomických a kulturních vztahů mezi jednotlivými makroregiony a kulturními okruhy: postkolonialismus z genderové perspektivy a transnacionální feminismus.
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
rády bychom vám oznámily, že v časopise Gender, rovné příležitosti, výzkum připravujeme tematické číslo, které ve dvou blocích představí dvě oblasti feministického bádání, které se z různých východisek vztahují ke geopolitickým, socio-ekonomickým a kulturním vztahům mezi jednotlivými makroregiony a kulturními okruhy: v prvním bloku bude prezentován postkolonialismus z genderové perspektivy a ve druhém tematickém bloku transnacionální feminismus.
Postkoloniální feminismus i transnacionální feminismus nahlížejí na lokální problémy v širším rámci historicky zakotvené analýzy geopolitických, ekonomických a kulturních vztahů mezi jednotlivými civilizačními a kulturními okruhy. Zatímco postkoloniální studia jsou zakotvena v historické reflexi kolonialismu a imperiální politiky a dekonstruují mocenské vztahy mezi ovládajícími a ovládanými na poli kultury a literatury, politických, ekonomických a sociálních kontextů, transnacionální feminismus reaguje na probíhající proměnu vztahů mezi jednotlivými makroregiony a je zakotven v reflexi globalizace jako určující sociální dynamiky současnosti. Současný kontext globálního kapitalismu, který národní státy absorbuje do širšího rámce transnacionálních a nadnárodních institucí, přetváří a dává koloniálním a postkoloniálním reprezentacím nové významy. Z hlediska metodologie lze říci, že stejně jako genderová studia kladou postkoloniální teorie i transnacionální feminismus důraz na interdisciplinaritu a intersekcionalitu.
Postkoloniální studia jako interpretační teoretický směr reagují na historii a kulturní a politicko-ekonomické dědictví kolonialismu a imperiální mocenské politiky, jež přes rozpad koloniálních říší po 2. světové válce stále částečně spoluvytváří reprezentace marginalizovaných „Druhých“ a podílí se na reprodukci geopolitických, sociálních i genderových nerovností. Feministické teorie a postkoloniální studia se věnují společným tématům, jakými jsou například reprezentace a esencializace, marginalizace, útlak a nadvláda, nalézání hlasu, lokace a epistemologická privilegia, konstrukce identity a její vyjednávání. Základním předpokladem postkoloniální analýzy prováděné z feministických pozic je vždy reflexe vzájemného spolupůsobení různých forem patriarchátu a kolonialismu, stejně jako koloniálních přístupů, které byly dále reprodukovány v postkoloniální éře. V tematickém bloku uvítáme články, které budou pracovat s teoretickým rámcem a metodologickým aparátem postkoloniálních studií, mohou být teoretické i empiricky zaměřené na jednotlivé případové studie, vycházející ze sociálně-vědních a politických rozborů, jakož i rozborů kulturních a literárních.
V současnosti se v rámci feministické teorie ozývá nová vlna kritiky z perspektivy transnacionálního feminismu inspirovaného kritickými globálními studii. Transnacionální feministická teorie reaguje na současné procesy globalizace, které se zintenzivnily především po rozpadu bipolárního světa na počátku 90. let. Analytický záměr je soustředěn na vykořisťované, utlačované a jinak marginalizované skupiny žen v globálních interakcích a na vztahy mezi odlišně situovanými sociálními aktéry na různých úrovních (od úrovně individuální, přes lokální, národní, transnacionální, makroregionální až k rovině globální). Termín transnacionální zpochybňuje jednoduchou binaritu vztahu mezi globálním a lokálním, centrem a periferií a odkazuje k přístupu, který překračuje hranice národních států a analytickou pozornost soustředí na transnacionální formy akumulace kapitálu, transnacionální kulturní výměnu, transnacionální mocenské vztahy a různé formy patriarchátu, což umožňuje kontextuálně zakotvenou analýzu současné situace jednotlivých skupin žen ve společnosti a genderových struktur v různých částech světa v jejich vzájemném propojení. V tematickém bloku uvítáme články, které si kladou za cíl představit rozbory uplatňující transnacionální feministickou perspektivu, jež přistupují k otázkám genderových vztahů v globalizovaném světě z různých geopolitických a kulturních perspektiv, z různých oborových perspektiv, jsou orientovány na rozvinutí teoretických argumentů nebo empirických případových studií.
Obracíme se na Vás s nabídkou uveřejnění Vašich příspěvků. Pokud máte o publikování zájem, pošlete abstrakt příspěvku do 31. října 2014 na adresu redakce genderteam@soc.cas.cz, do předmětu uveďte „feminismus“ a upřesněte, do kterého bloku svůj článek zamýšlíte. Odevzdání konečné verze článků je naplánováno na 31. března 2015. Poté bude zahájeno recenzní řízení. Po dohodě s editorkami je možné zasílat i texty, které autoři/ky neavizovali zasláním abstraktů.V časopise je rovněž prostor pro recenze a zprávy, vítány jsou především recenze a zprávy relevantní k uvedeným tématům. Více informací ohledně podmínek nabídky statí naleznete na internetových stránkách www.genderonline.cz.
Blanka Knotková Čapková, Tereza Jiroutová Kynčlová, editorky bloku postkolonialismus z genderové perspektivy
Zuzana Uhde, editorka bloku transnacionální feminismus