Detail novinky

Konaly se 11. české dny pro evropský výzkum

Publikováno: 5.11.2014

Konaly se 11. české dny pro evropský výzkum

Konference s názvem 11. české dny pro evropský výzkum byla již tradičně pořádána Technologickým centrem ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy
4. listopadu v prostorách hotelu Diplomat za účasti významných řečníků a hostů z akademické sféry, státní správy i ze zahraničí. Tématem letošní konference CZEDER11 byla „Synergie vybraných nástrojů Horizontu 2020 s operačními programy, které si přišlo poslechnout na 100 účastníků. Při zahájení konference byla předána Cena Františka Běhounka, která je udělována za šíření dobrého jména České republiky v evropském výzkumu a vývoji. Cena byla v roce 2014 udělena profesoru Jiřímu Frimlovi, který se především zabývá buněčnou a vývojovou biologií rostlin. Cenu předal náměstek ministra pro vysoké školství a výzkum Jaromír Veber.  

Na předání ceny navázal úvodním slovem Ivan Wilhelm, zmocněnce vlády pro evropský výzkum, který se kriticky zaměřil na nedostatečnou účast České republiky v 7. rámcovém programu. „Velice bych se přimlouval za to, aby se analýzou účasti ČR v 7. RP, kterou zpracovává Technologické centrum AV ČR, následně podrobně zabývaly zodpovědné orgány, neboť pro další úspěšné zapojení českého výzkumu do nového programu Horizont 2020 je zapotřebí zvýšit počet návrhů, zlepšit kvalitu podávaných návrhů, hledat nové motivační nástroje a nové partnery do konsorcií,“ vyslovil na závěr zhodnocení 7. RP Ivan Wilhelm.

Základní principy a koncept využití synergií nástrojů Horizontu 2020 a operačních programů byl název prezentace Inky Vaverkové (MŠMT) v navazující přednášce. Další řečník Mathieu Doussineau ze Společného výzkumného centra Evropské komise (JRC) představil závěry a doporučení konference Cohesion Policy and the Synergies with the Research and Innovation Funds: The Stairway to Excellence. Informoval mimo jiné o možnostech alternativního financování excelentních projektů, které nebude možné financovat
z rozpočtu H2020 z důvodu nedostatku prostředků, financovat z prostředků ESIF (Evropské strukturální a investiční fondy), případně využít kumulativního financování H2020 a ESIF současně.

Blok o synergiích v praxi zahájil Markus Dettenhofer, ředitel centra CEITEC. Představil práci této brněnské výzkumné infrastruktury
a zdůraznil důležitost mobility, sdílení zkušeností a nutnost hledání financování z více zdrojů pro udržitelnost výzkumných infrastruktur. Vlastní zkušenosti a příklady synergií představili W. A. Oleszek z Institutu pedologie a rostlinné produkce (Polsko) a František Simančík z Ústavu materiálů a mechaniky strojů SAV (Slovensko).

V odpolední části konference byl prostor pro panelovou diskusi na téma „Příležitosti synergického využití financování programů pro zvýšení efektivity výzkumu a dosažení kvalitnějších výsledků“. Panel moderoval Vlastimil Růžička (TC AV ČR), členy panelu byli Karel Aim z AV ČR, dále Milan Petrák, ředitel VU Anorganické chemie Ústí n. Labem a místopředseda Asociace výzkumných organizací, a Pavel Němeček, prorektor Technické univerzity v Liberci. Panelisté se mimo jiné shodli na tom, že v žádném z národních dokumentů (např. RIS3, OP VVV) nejsou synergické nástroje dostatečně rozpracovány. Dále konstatovali, že je zapotřebí nastavit jasný systém hodnocení výzkumu a jasná pravidla pro spolupráci výzkumných institucí a podnikové sféry; problematický je zejména nový výklad Rámce Společenství pro státní podporu výzkumu, vývoje a inovací. Chybějící strategická vize výzkumu a vývoje se projevuje negativně, mj. na dlouhodobé udržitelnosti výzkumných center.           

Závěr konference patřil shrnutím a doporučením představitelů projektu 7. RP MIRRIS (Mobilising Institutional Reforms in Research and Innovation Systems), které přednesli paní Anita Tregner Mlinaric a pan Luigi Amati (META Group).

Prezentace řečníků naleznete na stránce Horizont 2020.

CZEDER11_02.jpg  CZEDER11_03.jpg  CZEDER11_04.jpg 
  CZEDER11_05.jpg  CZEDER11_06.jpg  CZEDER11_08.jpg
 CZEDER11_11.jpg  CZEDER11_12.jpg  CZEDER11_15.jpg
 CZEDER11_17.jpg  CZEDER11_18.jpg  CZEDER11_20.jpg