Previous Next
Žít divadlem (a psaním o něm). Zdeněk Hořínek 5. 11. 1931 — 20. 9. 2014 PAVEL JANOUŠEK Zdeněk Hořínek patřil k těm, kteří jsou puzeni předmět svého zájmu, ba své vášně prožívat, nahlížet a...
Třetí výroční konference Pražského centra židovských studií ŠÁRKA SLADOVNÍKOVÁ Ve čtvrtek 23. října proběhla v pražském Clam-Gallasově paláci první část třetí výroční konference...
Příběh bibliografa ALEŠ ZACH František Knopp (narozen 30. dubna 1946 v Praze, zemřel 11. května 2014 v Čerčanech) studoval v relativně...

Trvnek_temeČteme? Co čteme, kolik čteme, kde čteme, kdy čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi, jací jsou naši nejoblíbenější autoři a knihy? Jak čtení knih souvisí s jinými činnostmi a co na nás všechno prozrazuje? Jak je to s naší věrností knize jako nejstaršímu „masovému médiu", zejména jsou-li tady média mladší a mnohem dravější (nejnověji internet)? Co s námi coby čtenáři a účastníky knižního trhu dělá fakt, že u nás vychází tolik knih jako nikdy v minulosti (v průměru téměř padesát každý den)? A jak se na našem vztahu ke knize podepsalo sedmnáct let demokracie? Jsme stále knihomilnou populací, za niž jsme se tak dlouho považovali? Především k těmto otázkám se kniha soustřeďuje. Vychází se v ní z vůbec prvního českého reprezentativního průzkumu zaměřeného na čtenáře a čtení, který se uskutečnil v roce 2007 pod patronátem Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., a Národní knihovny ČR. Autor se nejdříve zabývá fenoménem čtení (knih) a poté se snaží jednotlivá data z průzkumu uspořádat do několika oblastí: kniha (čtení, nakupování, půjčování, domácí knihovny), dále čas (volný a pracovní, čtení  a jiná média) a nakonec  hodnoty, s nimiž knihy spojujeme (preference, vlivy, postoje, návyky, důvody). V závěru jsou výsledky průzkumu  konfrontovány s tradovanými předsudky, které o čtení knih, zejména v současné době, panují.

Byl spuštěn web "Brno poetické" (http://www.brnopoeticke.cz/), první část regionálního projektu ÚČL AV ČR a Moravského zemského muzea, který přináší interaktivní mapu města, na niž jsou umístěny básně s vazbou k brněnským lokalitám.

Ve čtvrtek 8. ledna 2015 se v prostorách Filozofické fakulty Masarykovy univerzity uskuteční mezinárodní kolokvium věnované fikcím Jaroslava Haška. Pořádá Brněnský naratologický kroužek ve spolupráci s ÚČL AV ČR. 

22. a 23. dubna 2015 se uskuteční další ročník Studentské literárněvědné konference - tentokrát na téma "Literární zločiny". Po konzultaci na domovských katedrách lze posílat přihlášky do 28. února 2015 na adresu mindekova@ucl.cas.cz.

Nakladatelství Academia vydalo publikaci Česká literární nakladatelství 1949–1989, kterou připravil kolektiv autorů pod vedením Michala Přibáně. Slovník představuje dosud nejrozsáhlejší sondu do dějin nakladatelství mezi únorem 1948 a listopadem 1989.

Ve dnech 24. a 25. března 2015 se v prostorách Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci uskuteční pátý ročník mezinárodního interdisciplinárního sympozia Umění a kultury střední Evropy, jehož tématem bude Švejk ve střední Evropě.

27. – 29. dubna 2015 se v Olomouci uskuteční konference "Literární a knižní kultura v digitálním věku". Na organizaci této v českém prostředí zatím největší odborné akce zaměné na vztah literatury a nových médií se podílí rovněž ÚČL AV ČR.

Slovník české literatury po roce 1945 Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny Literárněvědné fórum: přednáškový cyklus Studentská literárněvědná konference kongres-bohemistiky bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2