Sociologický ústav si vás dovoluje pozvat na čtvrteční seminář věnovaný problematice vzdělanostních nerovností. Svoji přednášku od 14h uvede David Greger.
Přednášející: David Greger
Jaké jsou vzdělanostní nerovnosti v ČR ve srovnání se zahraničím? Jaké jsou důvody volby odkladů školní docházky u rodičů? Jakou roli v utváření nerovností může hrát svobodná volba rodičů volit základní školu či posunout odklad povinné školní docházky o rok?
Český vzdělávací systém se vyznačuje poměrně vysokou diferenciací a brzkým větvením vzdělávacích drah žáků. V této oblasti se sociologie vzdělávání v ČR zaměřovala především na přechod žáků na víceletá gymnázia, případně tranzicí na střední školu. Jak ukázala data z mezinárodních výzkumů výsledků vzdělávání pro žáky na konci povinného vzdělávání (PISA, TIMSS), existují v ČR velké rozdíly ve výsledcích jednotlivých škol a český vzdělávací systém zároveň vykazuje nadprůměrnou závislost výsledků žáků na jejich rodinném zázemí. Zatím však nebyla ve vztahu k nerovnostem dostatečně analyzována data mladších žáků a otázka vstupu dětí do vzdělávacího systému. V této přednášce bude představeno, na základě analýzy dat z mezinárodního výzkumu TIMSS a PIRLS 2011, jaké jsou nerovnosti v primárním vzdělávání v mezinárodním kontextu. Dále se přednášející zaměří na otázku vstupu do 1. třídy s využitím dat z longitudinálního výzkumu CLoSE (Czech Longitudinal Study in Education) provedeného u rodičů 2008 předškoláků v ČR. Jako jeden z možných mechanismů utváření vzdělanostních nerovností a nerovného startu dětí při vstupu do 1. třídy se jeví analýza (ne)dobrovolných odkladů povinné školní docházky a mechanismů možností volby základní školy.
Témata dalších seminářů a kontakt na organizátorky zde. Ilustrace: sxc.hu.
Facebook
Twitter