Fascinující rostliny, díl 19.
V květnu kvetou v parcích kaštany. Kaštan, botanicky správně jírovec maďal, má v květech nápadné skvrny. Zajímavé je, že tyto skvrny mění barvu. U mladých květů jsou jasně žluté. Později přecházejí přes cihlově oranžovou až do fialové.
Barevné změny jsou signály pro opylovače. Fungují tedy podobně jako střídání světel na semaforu. Co jednotlivé barvy znamenají?
Žlutá: Rychle sem, čeká na vás spousta pylu a sladkého nektaru. Naberte si, nasosejte! A přitom také opylte květy, za což vám předem děkujeme. Oranžová: Budeme pomalu končit. Poslední objednávky, prosím. Fialová: Tady už je opyleno. Pylu i nektaru máme jen zbytky. Ale zaleťte vedle ke kolegům s těmi žlutými flíčky!
Barvu květů (buď celých, nebo jejich částí) mění také jiné rostliny. Je jich docela dost; schválně zapátrejte v přírodě nebo na zahradě. Většinou se předpokládá, že rostliny tak komunikují s opylovači, podobně jako jírovec. Ovšem jednoznačně to dokázat pozorováním a pokusy se zatím podařilo jen u několika druhů.
Seriálem Fascinující rostliny chceme oslavit Den fascinace rostlinami a zároveň připomenout 50 let od založení Ústavu experimentální botaniky.
Čt, 17.05.2012 - 08:00 — Anonymous