Prémie Otto Wichterleho letos udělena 19 mladým vědcům
Prémii Otto Wichterleho převzalo z rukou předsedy Akademie věd České republiky prof. Jiřího Drahoše ve středu 13. června 2012 v pražské Lannově vile devatenáct mladých badatelů, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol v některém ze specializovaných pracovišť AV ČR. Při této příležitosti byla ve stejné profesní i věkové kategorii udělena i Cena časopisu 21. století spojená s prémií 100 000 Kč. Letos ji zároveň s Prémií Otto Wichterleho získala Mgr. Vendula Bohlen Šlechtová, Ph.D., z Ústav živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd České republiky.
Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš v úvodu slavnostního ceremoniálu připomněl, že letos uplynulo deset let od zřízení Prémie Otto Wichterleho. „Potěšilo mě, že mezi dosavadními Wichterleho premianty jsou tři laureáti Akademické prémie – Praemium Academiae, tři členové Učené společnosti ČR, jeden bývalý ředitel a několik dalších významných členů akademické komunity,“ poznamenal k vysoké úrovni této ceny prof. Jiří Drahoš. Podle něho představuje pro mladé vědce vstup do velmi slušné společnosti, někteří z nich se z Wichterleho prémie v budoucnu zřejmě opět posunou k nejvyššímu ocenění – k Praemium Academiae.
Odměna by měla pozitivně stimulovat perspektivní vědce, kteří dosahují mimořádných výsledků a plní pracovní úkoly důležité pro rozvoj příslušné vědní disciplíny. Ocenění je určeno vybraným, vysoce kvalitním vědeckým pracovníkům AV ČR, kteří přispívají k rozvoji poznání, jsou nositeli vědeckých hodností (CSc., Dr., Ph.D., DrSc.) a v kalendářním roce podání návrhu nepřekročili věk 35 let. Budoucnost jednotlivých vědních odvětví závisí převážně na talentovaných mladších badatelích, jejichž finanční ocenění z institucionálních prostředků není dostatečné. Proto Akademická rada AV ČR schválila na svém 12. zasedání dne 8. ledna 2002 zřízení Prémie Otto Wichterleho pro mladé vědecké pracovníky AV ČR. Ve svém názvu nese jméno Otto Wichterleho – na památku tohoto vynikajícího českého chemika světového formátu, vynálezce silonu a měkkých čoček, jenž se stal po listopadu 1989 prezidentem Československé akademie věd.
Návrhy na udělení Prémií Otto Wichterleho podávají ředitelé vědeckých pracovišť AV ČR po konzultaci s vědeckými radami pracovišť. Poté je posuzuje porota složená z předsedy a místopředsedů AV ČR a předsedy a místopředsedů Vědecké rady AV ČR, jež předkládá doporučené návrhy ke schválení Akademické radě AV ČR. Finanční zajištění prémie – rozdělené do tří mimořádných odměn po 90 000 Kč – je pracovištím poskytováno z rozpočtových zdrojů AV ČR.
Prémie Otto Wichterleho v roce 2012
I. Oblast věd o neživé přírodě
Mgr. Jan Jurčák, Ph.D. Astronomický ústav
Mgr. Antonín Černoch, Ph.D. Fyzikální ústav
Mgr. Oldřich Kepka, Ph.D. Fyzikální ústav
Mgr. Lukáš Ackerman, Ph.D. Geologický ústav
RNDr. Jan Kalina, Ph.D. Ústav informatiky
Ing. Vít Jakubský, Ph.D. Ústav jaderné fyziky
PhDr. Jozef Baruník, Ph.D. Ústav teorie informace a automatizace
II. Oblast věd o živé přírodě a chemických věd
RNDr. Ivan Fiala, Ph.D. Biologické centrum
Mgr. Hana Pivoňková, Ph.D. Biofyzikální ústav
Mgr. Ing. Pavel Trávníček, Ph.D. Botanický ústav
Mgr. Lubomír Košťál, Ph.D. Fyziologický ústav
RNDr. Ivo Rudolf, Ph.D. Ústav biologie obratlovců
Mgr. Vendula Bohlen Šlechtová, Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky
Mgr. Karel Janko, Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky
III. Oblast humanitních a společenských věd
PhDr. Lucie Storchová, Ph.D. Filosofický ústav
Mgr. Petr Urban, Ph.D. Filosofický ústav
Mgr. Jiří Lukavský, Ph.D. Psychologický ústav
Mgr. Radka Dudová, Ph.D. Sociologický ústav
Mgr. et Mgr. Matěj Spurný, Ph.D. Ústav pro soudobé dějiny
Cena časopisu 21. století
Mgr. Vendula Bohlen Šlechtová, Ph.D. Ústav živočišné fyziologie a genetiky
Foto: Luděk Svoboda, Akademický bulletin
Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR