veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
Akademie věd ČR a Česká televize podepsaly memorandum o spolupráci
Akademie věd ČR a Česká televize podepsaly memorandum o spolupráci
3.12.2014
Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš a generální ředitel České televize Ing. Petr Dvořák podepsali ve středu 3. prosince 2014 Memorandum o vzájemné podpoře a spolupráci. Jak se v dokumentu mj. uvádí, účelem memoranda je podněcovat spolupráci na dalším rozvoji vzdělávacích programů s využitím nejnovějších vědeckých řešení a informačních technologií implementovaných v AV ČR. Vznik užších všestranných vazeb mezi AV ČR a ČT podpoří vývoj tzv. vědomostní společnosti, a tím napomůže výchově kvalifikovaných odborníků v oblasti popularizace a propagace.
Aplikační laboratoře Akademie věd ČR
3.12.2014
Od smluvního výzkumu po transfer technologií
Nová publikace Aplikační laboratoře Akademie věd České republiky vychází ze stejnojmenného projektu, který je součástí nové Strategie Akademie věd ČR. Cílem je rozšířit přímé kontakty pracovišť AV ČR s průmyslovými partnery a podpořit konkrétní projekty spolupráce akademické a aplikační sféry. Publikace je zaměřena především na segment smluvního výzkumu a je koncipována jako přehled a popis aktivit vybraných laboratoří z různých pracovišť AV ČR, a to nejen z technických oborů či z aplikované fyziky a chemie, ale také z oblasti věd o živé přírodě a společenských věd.
Tři vědci z Akademie věd ČR oceněni Českou hlavou
28.11.2014
Nejvýznamnější české vědecké ocenění – Národní cenu vlády Česká hlava, o které se hovoří jako o „české Nobelově ceně“ – získal biochemik prof. Emil Paleček z Biofyzikálního ústavu AV ČR. Prof. Paleček, který se stal již třináctým držitelem tohoto ocenění, položil základy elektrochemii nukleových kyselin nabízející důležité využití v medicíně 21. století. Jeho celoživotní dílo vešlo do učebnic biofyziky a molekulární biologie. Letos 84 letý profesor již za studentského výzkumu zjistil, jak se chová DNA v kontaktu s elektrodami. Po řadu desetiletí patřil ke světové špičce v oblasti elektrochemie DNA a výrazně přispěl k pokroku v oblasti chemické reaktivity DNA a ve výzkumu jejich lokálních struktur. Nyní se už jeho objev, za který dostane cenu, běžně používá v laboratořích.
Vědci z AV ČR byli oceněni ministrem školství za mimořádné výsledky výzkumu
27.11.2014
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek předal dnes Cenu ministra za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2014. Mezi oceněnými byli i významní vědečtí pracovníci Akademie věd ČR - prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc. (Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i.) převzal cenu za mimořádné výsledky výzkumu dědičné informace rostlin, prof. Ing. Jiřímu Homolovi, CSc., DSc. (Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i.) byla udělena cena za mimořádné výsledky ve výzkumu nových typů biosenzorů.
Děkovné listy zaměstnancům AV ČR
27.11.2014
AV ČR udělila titul „doktor věd“ deseti vědcům
26.11.2014
Diplomy s titulem „doktor věd“ převzalo ve středu 26. listopadu 2014 z rukou předsedy Akademie věd ČR prof. Ing. Jiřího Drahoše, DrSc., dr. h. c., deset nových nositelů tohoto nejvyššího vědeckého titulu v České republice. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v prostorách Knihovny AV ČR v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Kromě čerstvě jmenovaných „doktorů věd“ a zástupců pracovišť, kde tito špičkoví badatelé působí, se ho zúčastnili čelní představitelé Akademie věd ČR, členové komisí pro obhajoby a další hosté.
EASAC k problematice těžby břidlicového plynu
24.11.2014
Problematikou těžby břidlicového plynu se zabývá nové prohlášení Expertní rady evropských akademií (EASAC) „Shale gas extaction: issues of particular relevance to the European Union“. Mimo jiné se v něm uvádí, že dialog těžařských společností s veřejností a s politickými činiteli v této věci je nevyhnutelný, zejména při vytváření regulačního rámce těžby břidlicového plynu a při monitorování případné kontaminace spodních vod. Podle EASAC zákaz těžby břidlicového plynu sice nemá vědecké ani technické opodstatnění, energeticky však Evropu nezajistí.
Fyzika pro zítřek – výstava a přednáškový cyklus k 60 letům Fyzikálního ústavu AV ČR
21.11.2014
Fyzikální ústav AV ČR přichystal v rámci oslav 60. výročí svého založení posterovou výstavu ve foyer hlavní budovy Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Představí spletitou historii tohoto pracoviště, zároveň však i jeho současné vědecké sekce a náplň jejich činnosti. Expozice bude veřejnosti přístupná od 27. listopadu do 19. prosince 2014. Spolu s výstavou proběhne i šest přednášek pro nejširší veřejnost, které si připravili vynikající popularizátoři vědy. Zájemce seznámí se zajímavými tématy souvisejícími s aktuální činností ústavu.
Rozvoj spolupráce Akademie věd ČR s kraji
21.11.2014
Za účasti předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše se ve čtvrtek 20. 11. 2014 sešli v Brně zástupci krajů a vědeckých pracovišť AV ČR. Nejvýznamnější česká výzkumná instituce zatím spolupracuje s osmi kraji a má zájem úspěšné projekty přenést do dalších regionů. „Akademie věd ČR usiluje o prohloubení spolupráce s kraji na projektech s praktickým přesahem. Zájem se projeví i ve vznikající nové Strategii Akademie věd,“ uvedl prof. Jiří Drahoš. Vhodnou formu financování společných aktivit pak představují regionální fondy Evropské unie.
Medaile AV ČR převzali tři významní vědci
21.11.2014
Předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš vyznamenal v pátek 21. 11. 2014 tři významné vědecké pracovníky prestižními medailemi. Pamětní medaili Jana Patočky, která se uděluje jako ocenění činnosti významných českých i zahraničních osobností vědeckých nebo vědu podporujících, převzal prof. František Šmahel z Filosofického ústavu AV ČR (Centrum medievistických studií AV ČR a UK). Předány byly též dvě čestné oborové medaile – Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách, kterou obdržel člen Ruské akademie přírodních věd prof. Maxim D. Frank-Kamenetskii, a Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách, kterou převzal prof. Jan Palouš z Astronomického ústavu AV ČR.
Vyhlídky na účinnější léčbu rakoviny prostaty
21.11.2014
Díky každoroční kampani mezinárodní organizace Movember Foundation se stal listopad neoficiálně měsícem rakoviny prostaty. Je to druhé nejčastější onkologické onemocnění u mužů a jen v České republice si tuto diagnózu vyslechne každý rok až 5 000 mužů. Vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky přicházejí s novými poznatky, které by mohly v budoucnu přispět k účinnější léčbě pacientů s karcinomem prostaty. Výsledky této badatelské práce byly letos v červenci publikovány v mezinárodním odborném časopisu Cell Death & Differentiation (viz abstrakt).
Představitelé ESF diskutovali v AV ČR o hodnocení výzkumu
20.11.2014
Problematika hodnocení výzkumu byla hlavním tématem diskusního setkání zástupců Akademické rady AV ČR se dvěma představiteli Evropské vědecké nadace (European Science Foundation, ESF) – s výkonným ředitelem ESF Martinem Hynesem, MBA, a s vedoucí sekce hodnocení Dr. Siobhan Phillipsovou. Setkání se uskutečnilo ve středu 19. 11. 2014 v sídle Akademie věd v Praze a zúčastnil se ho také předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Na programu byly dílčí aspekty připravovaného Hodnocení výzkumné a odborné činnosti pracovišť AV ČR za léta 2010–2014 a poté i otázky hodnocení efektivity a dopadů připravované Strategie AV ČR AV21.
XLV. zasedání Akademického sněmu projedná Strategii AV21
20.11.2014
V úterý 16. prosince 2014 v 9.30 hodin se v pražském Národním domě na Vinohradech sejde Akademický sněm AV ČR. V pořadí XLV. zasedání bude mj. projednávat Zprávu o činnosti Akademické rady AV ČR za období od XLIV. zasedání Akademického sněmu a v jejím rámci i návrh Strategie AV21 Akademie věd České republiky. Sněm bude rovněž volit Dozorčí komisi Akademického sněmu pro funkční období 2014–2018, projedná ukončení činnosti Grantové agentury AV ČR a zrušení jejího statutu a bude se zabývat úpravou Etického kodexu výzkumných pracovníků v Akademii věd ČR. Program sněmu naleznete zde.