Archiv zpráv

Archiv zpráv

Stránka 1 z 30  > >> FP

Planeta Jupiter dominuje únorové obloze

Únorové obloze vévodí planeta Jupiter, která bude 6. února 2015 v 19 hodin opozici se Sluncem. To znamená, že se planeta nachází přesně na opačném konci oblohy než Slunce a je tedy vidět po celou noc. 6. února 2015 v 8 hodin se Jupiter nejvíce přiblíží k Zemi, a to na vzdálenost 4,346 AU (AU = astronomická jednotka, tedy vzdálenost Slunce - Země), tedy asi 650 milionů km. Podmínky pro pozorování této největší planety Sluneční soustavy jsou tedy velmi příznivé.

Pavel Spurný nejen o meteoritu Žďár v České televizi

"Asteroidy zabijáky máme velkou šanci objevit včas," říká Pavel Spurný v České televizi.

Na čem pracujeme: Rozšiřování magnetických trubic nad slunečními aktivními oblastmi

Mnohé nezodpovězené otázky fyziky Slunce se týkají koróny, vnější vrstvy sluneční atmosféry, jež se volně rozpíná do meziplanetárního prostoru slunečním větrem. Pozorování prováděná dalekohledy na kosmických družicích v ultrafialové oblasti spektra poskytují až překvapivé detaily koronální struktur. Z nich je zřejmé, že základním stavebním kamenem koróny je smyčka. Smyčka magnetického pole vyplněná horkým plazmatem propojující fotosférické paty s opačnou polaritou magnetického pole. Geometrií koronálních smyček se zabýval v práci publikované v časopise the Astrophysical Journal Jaroslav Dudík (spolupracovník AsÚ, který byl v letech 2013‒2014 na postdocovém pobytu na University of Cambridge) ve spolupráci s Elenou Dzifčákovou z AsÚ a Jonathanem Cirtainem z NASA.

Na čem pracujeme: Hvězdný vítr v dvojhvězdě s kompaktní složkou

Vzájemná interakce mezi hvězdami v těsných dvojhvězdách je jedním z důležitých fyzikálních jevů, jež zásadně ovlivňují jejich vývoj. Hmotnější hvězda se vyvíjí rychleji, takže jako první přejde do stádia rudého obra, odvrhne vnější obálky a přemění se v kompaktní objekt – bílého trpaslíka, neutronovou hvězdu nebo černou díru, to v závislosti na počáteční hmotnosti. A zatímco tato hvězda svůj vývoj dokonala, z hvězdy druhé, pomaleji se vyvíjející, může přetékat látka na kompaktní složku. K tomu obvykle dochází, vyplní-li vývojově mladší hvězda svůj Rocheův lalok. Je-li však horká a uniká z ní hvězdný vítr, je tento strháván kompaktním průvodcem a hvězda ani nemusí vyplňovat Rocheův lalok. A právě taková konfigurace zajímala Jana Čechuru a Petra Hadravu z AsÚ.

Udělení Prémie Jana Friče za rok 2014 - 19. ledna od 13:00 v Ondřejově

Prémii Jana Friče uděluje Astronomický ústav AV ČR od roku 2009 svým mladým pracovníkům za mimořádné výsledky, které přispívají k prestiži ústavu v mezinárodním srovnání. Laureátem za rok 2014 je pracovník Oddělení galaxií a planetárních systémů Dr. Frédéric Marin, který Prémii obdržel za soubor prací Zkoumání aktivních galaktických jader pomocí polarizace záření v infračerveném / optickém / ultrafialovém / rentgenovém oboru.

Předání Prémie Jana Friče za rok 2014 - 19. ledna od 13:00

Předání prémie J. Friče za rok 2014 proběhla 19. ledna 2015 na Astronomickém ústavu. Součástí byla i přednáška, která byla proslovena v angličtině.

Úplné zatmění Měsíce 28. září 2015

Připravujeme pro vás akci spojenou s pozorováním úplného zatmění Měsíce, které nás čeká letos v září.

Dny otevřených dveří 22. - 24. května 2015

Po celý víkend bude Astronomický ústav v Ondřejově otevřený veřejnosti. 

Astronomický den na Jizerce 16. května 2015

Astronomický den v Jizerské oblasti tmavé oblohy proběhne jako tradičně v květnu. Těšit se můžete na zajímavé přednášky a za jasného počasí i na pozorování dalekohledy. Program pro vás připravujeme.

Částečné zatmění Slunce 20. března 2015

Připravujeme pro vás akci spojenou s pozorováním částečného zatmění Slunce, které nás čeká letos v březnu.

Euroregion Tour 2015 Jablonec nad Nisou 19. – 21. března 2015

Stejně tak jako v předchozím roce nás najdete mezi vystavovateli na této akci.

23. meteorit s rodokmenem na světě nalezen

Aktuálně: Druhý meteorit od bolidu Žďár byl nalezen 12. ledna 2015.

Mohou na Slunci vzniknout supererupce?

Doc. Marian Karlický ve svém článku shrnul současné poznatky o supererupcích na hvězdách a možnosti jejich vzniku na Slunci. Na základě výsledků výzkumu nelze vyloučit vznik supererupcí i na našem Slunci s četností jednou za 800 až 5000 let.

Na čem pracujeme: Odhalovaná tajemství hvězdy se závojem

Není mnoho typů hvězd, jež jsou obestřeny takovým množstvím tajemství jako B[e] hvězdy, tedy hvězdy spektrálního typu B s emisní obálkou. Nejenže ještě ani zdaleka není vysvětlen původ této obálky, ale u mnohých z B[e] hvězd mají astronomové velké problémy i jen rozumně omezit hodnoty fundamentálních parametrů, mezi ty obtížně stanovitelné patří zejména vzdálenost a věk. Hvězda s označením MWC 137 se stala cílem jedné podrobné spektroskopické studie, na níž se podílely i astronomky ze Stelárního oddělení AsÚ.

Na čem pracujeme: Jak rotují kometární meteoroidy?

Každý den dopadnou na zem desítku tun materiálu z kosmu. Drtivá většina z těchto tělísek zůstává astronomy neodhalena, tělíska větší pak vyvolávají známé meteory – průletové jasnění, při němž se původní tělísko vypaří. Jasnějším meteorům se říká bolidy a jen ta nejjasnější a největší tělesa mají šanci proniknout vzdušným obalem a dostat se tak k přímému výzkumu z rukou vědců. Hlavním zdrojem pro prachová zrna (meteoroidy) jsou komety, z nichž se uvolňují při sublimaci povrchového ledu. Davida Čapka z AsÚ zajímalo, jakým způsobem větší prachová zrna, která by v zemské atmosféře vyvolala jasné bolidy, po opuštění komety rotují.

Na čem pracujeme: Urychlování elektronových svazků ve slunečních erupcích

Sluneční erupce jsou jedním z nejvýraznějších projevů sluneční aktivity. Jejich výzkumu je věnováno značné úsilí, neboť jevy v nich probíhající i s nimi spojené ovlivňují široký meziplanetární prostor a dopadají i na život člověka, především na technologická zařízení umístěná na Zemi i na oběžné dráze. Fyzikálně realistický popis jevů probíhajících při erupci je tedy prvním krokem pro plné pochopení těchto jevů. Michal Varady z AsÚ a jeho kolegové se zabývali jedním z nesouladů mezi předpověďmi současného modelu erupcí s pozorováními.

Expedice Vesmír na Astronomickém ústavu AV ČR

Spolupracujeme s časopisem Vesmír a podporujeme mladé talenty - přišly se k nám podívat děti na pracoviště Oddělení meziplanetární hmoty, aby se mohly zúčastnit pozorování planetky, pro kterou mají vymyslet pojmenování. Pozorovalo se dálkově dalekohledem z Evropské jižní observatoře.

Konference AXRO 2014

V Praze se již posedmé, od 9. do 11. prosince 2014, uskutečnila za účasti předních světových kapacit oboru mezinárodní setkání odborníků zabývajících se rentgenovou astronomií - AXRO 2014. Cílem setkání bylo mj. diskutovat nejnovější technologie pro budoucí rentgenové družice.

Na čem pracujeme: Ověřování zákrytového modelu proměnných aktivních galaktických jader

Aktivní galaktická jádra jsou předmětem výzkumu na mnoha vědeckých institucích v celém světě, je tedy potěšující, že vědci z AsÚ jsou schopni na tomto poli úspěšně konkurovat zahraničním týmům. Frédéric Marin a Michal Dovčiak se tentokrát podívali na možnosti odhalení zákrytů aktivního galaktického jádra obíhající mlhovinou s využitím polarimetrických pozorování v rentgenové oblasti spektra.

Mimořádný bolid v podvečer 9. prosince 2014 nad Českou republikou: co a kde spadlo na Vysočině

Minulé úterý, 9. prosince, proletěl nad Českou republikou velmi jasný bolid. Událost zaznamenaly tisíce lidí. Po týdnu analýz snímků a výpočtů na astronomickém ústavu AV ČR přesně víme, co se stalo, že na zem dopadly meteority a kam. Nepřístupnost terénu a velká plocha pádové oblasti vede k tomu, že vyzýváme veřejnost k pomoci najít meteority. Ty dopadly na Českomoravskou vysočinu, poblíž Žďáru nad Sázavou. V případě jejich nálezu by se jednalo o 23. meteorit se známou dráhou na světě, tedy o velmi unikátní nález.

Stránka 1 z 30  > >>