Search



Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

News

Prestižní evropský grant pro mladého vědce z Ústavu molekulární genetiky AV ČR

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150206-petr-svoboda.jpg

6.2.2015

Biolog doc. Mgr. Petr Svoboda, Ph.D., z Ústavu molekulární genetiky AV ČR získal významný grant Evropské výzkumné rady – ERC Consolidator Grant. Jeho projekt s názvem D-FENS byl vybrán z více než 2500 návrhů. Na dalších pět let tak vědeckou práci Svobodovy laboratoře podpoří dva miliony EUR. ERC Consolidator Grants jsou určeny mladým vědcům, kteří získali doktorát v rozmezí sedmi až dvanácti let před podáním návrhu, mají výrazně nadprůměrné vědecké výsledky vzhledem k danému oboru a jejich stupni kariéry a připraví vysoce kvalitní projekt s originálním nápadem.

1,2 milionu korun pro mladé vědce

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150206-siemens.jpg

6.2.2015

Jedna z nejvýznamnějších soutěží pro mladé vědce v ČR má své vítěze. Ceny Wernera von Siemense včera převzali v rámci slavnostního večera v Betlémské kapli noví laureáti. Ti si kromě pamětních medailí odnesli také finanční obnosy v celkové výši bezmála 1,2 milionu korun. „V dnešním světě obrovské konkurence mezi státy a světadíly se snažíme přispět k tomu, aby Česká republika na poli technického a přírodovědného vzdělávání krok nejen udržela, ale byla dokonce i napřed,“ uvedl ve svém projevu generální ředitel skupiny Siemens v ČR Eduard Palíšek. Cenu za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu předával vítězům předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš, předseda poroty a garant této kategorie.

Jupiter dominuje únorové obloze

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150205-jupiter.jpg

5.2.2015

Největší planeta sluneční soustavy bude 6. února 2015 v 19 hodin v opozici se Sluncem. To znamená, že se bude nacházet přesně na opačném konci oblohy než Slunce, a bude tedy vidět po celou noc. Zítra v 8 hodin se Jupiter nejvíce přiblíží k Zemi, na vzdálenost 4,346 AU, tj. asi 650 milionů kilometrů. Podmínky pro pozorování tohoto plynného obra budou tedy velmi příznivé. Jupiter se nyní nachází na hranici souhvězdí Lva a Raka a vystupuje až 55 stupňů vysoko nad jižní obzor. Na obloze jej poznáme snadno, po Měsíci a Venuši (ta ovšem zapadá hned zvečera) je nyní nejjasnějším tělesem noční oblohy. V letošním roce nás čekají ještě dva mimořádné úkazy – 20. března částečné zatmění Slunce a 28. září úplné zatmění Měsíce.

Biotechnologický ústav AV ČR získal přístroj pro cílený sběr jednotlivých buněk CellCellector

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150205-cell-celector.jpg

5.2.2015

Oddělení genové exprese ve spolupráci se Servisním pracovištěm kvantitativní a digitální PCR Biotechnologického ústavu AV ČR (BTÚ) získalo unikátní systém pro izolaci jednotlivých buněk. Jedná se o volně konfigurovatelný nástroj pro automatický přenos jednotlivých buněk nebo buněčných kolonií. „Systém bude využíván například k výběru cirkulujících nádorových buněk z pacientských vzorků,“ vysvětluje Vlasta Korenková z BTÚ. Přístrojové vybavení bude využíváno nejen pracovníky BTÚ, ale je k dispozici i externím zájemcům prostřednictvím servisního pracoviště.

Vítězný snímek zachytil jednu z nejjasnějších komet posledních let

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150204-ceska-astrofotografie-mesice-leden-2015.jpg

4.2.2015

Česká astrofotografie měsíce

 

Prof. Miloslav Druckmüller z Vysokého učení technického v Brně spolu s Peterem Aniolem pořídili úžasný portrét komety C/2014 Q2 Lovejoy, pronikající nejen hluboko do kometární komy, ale i do jemných detailů prachového a plynného ohonu. Snímek ukazuje shluky materiálu i vlákna v ohonu komety, která byla na noční obloze pozorovatelná pouhýma očima i v České republice. Obraz vznikl složením celkem jedenácti záběrů s dlouhou expozicí. Profesor Druckmüller je mimo jiné znám nejlepšími snímky zatmění Slunce na světě.

Mezinárodní soutěž FameLab vstupuje do 5. ročníku v ČR

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150203-famelab.jpg

3.2.2015

Uzávěrka přihlášek je 23. února


Soutěž pro mladé vědce a vědkyně vznikla v roce 2004 v Anglii a od té doby se úspěšně šíří po celém světě. V letošním roce se jí zúčastní vědci z více než 22 zemí ze čtyř kontinentů. V České republice FameLab probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše, za podpory Nadačního fondu Neuron, Českých center a Nadace Tomáše Bati. Organizaci zajišťuje British Council ve spolupráci s Občanským sdružením Adeto. Přihlášky mohou podávat studenti, vědečtí a pedagogičtí pracovníci starší 21 let do 23. února 2015. Elektronická přihláška, další informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na www.famelabcz.com.

Nominace na Cenu Wernera von Siemense

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150202-siemens-hlavni-foto.jpg

2.2.2015

Ve čtvrtek 5. února vyhlásí společnost Siemens Česká republika na slavnostním galavečeru v Betlémské kapli výsledky 17. ročníku Ceny Wernera von Siemense. Tradiční soutěž o nejlepší diplomové, doktorské a vědecké práce a o nejlepšího vysokoškolského pedagoga vzniká za významné spolupráce a partnerství s Akademií věd ČR, Českou konferencí rektorů, Českým vysokým učením technickým v Praze a Univerzitou Karlovou. I letos jsou nejvyšší představitelé těchto institucí garanty jednotlivých kategorií a předsedy příslušných porot. Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš je garantem jedné ze dvou hlavních kategorií – Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu – jejíž vítěz získá mj. 300 000 Kč, stejně jako vítěz druhé hlavní kategorie – Nejvýznamnější výsledek vývoje/inovace.

Významné ocenění pro popularizátory vědy

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150129-vyznamne-oceneni-pro-popularizatory-vedy.jpg

29.1.2015

Redaktor časopisu Vesmír a tvůrce úspěšného populárně-naučného rozhlasového pořadu Meteor Marek Janáč, autorka Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český AV ČR PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., a celoživotní popularizátorka lidového umění PhDr. Jitka Staňková, DrSc., převzali 28. ledna čestné medaile Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy. Ocenění, udělované od roku 2003, jim v rámci slavnostního setkání předal předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš. Medaili dosud získalo čtyřicet osobností, noví laureáti tak načínají pátou desítku oceněných.

Přelomový výsledek výzkumu prof. Jiřího Neužila

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150128-prelomovy-vysledek-vyzkumu-prof-jiriho-neuzila.jpg

28.1.2015

Nádorová buňka, které nefungují mitochondrie kvůli chybějící mitochondriální DNA, umí tyto funkční organely získat z jiné buňky, tím restartovat buněčné dýchání a obnovit svůj nádorový potenciál. To je objev, který „přepíše učebnice“, poznamenává popularizační webový portál IFLScience.

Mezinárodní vědecký tým pod vedením prof. Jiřího Neužila z Biotechnologického ústavu AV ČR zjistil, že rakovinné buňky zbavené mitochondriální DNA, poté co jsou vneseny do příjemce (myši), mají schopnost „obnovit“ svou mitochondriální DNA tak, že ji získají z buněk hostitele. „To vede k obnovení mitochondriální funkce mitochondrií v rakovinných buňkách. Výsledkem je, že tyto buňky opět získají schopnost tvořit nádory“, říká prof. J. Neužil.

125 let českých akademií věd (a umění)

/abicko/sys/galerie-obrazky3/cavu_ilsutracni_snimky_01.jpg

23.1.2015

V pátek 23. ledna uplynulo 125 let od založení České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění (ČAVU), předchůdkyně dnešní Akademie věd České republiky. „Právě v tento den byla císařským aktem stvrzena prestiž české vzdělané elity, která dlouhá léta usilovala o vytvoření národní badatelské instituce – akademie věd,“ uvedl předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš na dnešním slavnostním zasedání v Hlavním sále Valdštejnského paláce. Akce se konala pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Milana Štěcha, který ve svém projevu vyzdvihl spolupráci AV ČR právě s horní komorou Parlamentu ČR. Oslavy výročí pokračovaly společenským večerem v Klášteře sv. Anežky České.