Aktuality

Stříbrné medaile prof. Illnerové a prof. Kouteckému 

ceny_primatora_2014_01.JPG                                
 
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
                                                                                               
 
Cenu hlavního města Prahy převzali 17. dubna 2014 v Brožíkově sále Staroměstské radnice fyzioložka a biochemička prof. Helena Illnerová a zakladatel české dětské onkologie prof. Josef Koutecký. Badatelské i osobní směřování obou vyznamenaných osobnosti představil v úvodu ceremoniálu čestný předseda Akademie věd ČR prof. Rudolf Zahradník.
„Život obou vědců je s Prahou úzce spjat; oba se zde narodili a prožili většinu svých profesních i soukromých životů. Vystudovali Univerzitu Karlovu v Praze a vedli významné pražské instituce – prof. Illnerová stála v letech 2001–2005 v čele Akademie věd ČR, prof. Josef Koutecký byl v letech 1983–2004 přednostou Kliniky dětské onkologie 2. Lékařské fakulty UK a FN Motol,“ uvedl při předání stříbrných medailí primátor Tomáš Hudeček. Slavnostní setkání doprovodilo hudební vystoupení smyčcového kvarteta sestávajícího z členů kvarteta Kociánova a Nosticova. Stříbrnou medaili se hlavní město rozhodlo udělit jako zvláštní projev úcty a ocenění vědeckého přínosu a šíření mezinárodního věhlasu české metropole ve světě
.
Prof. Illnerová jako první na světě se svým týmem zjistila, že tvorba melatoninu v šišince mozkové je řízena biologickými hodinami v mozku, které lze ovlivňovat nasvěcováním. V současnosti je členkou vědecké rady AV ČR, Univerzity Karlovy a dvou jejích fakult, Masarykovy univerzity a Jihočeské univerzity, rady Fyziologického ústavu AV ČR a členkou Rady Národního muzea. Je rovněž členkou Evropského poradního výboru pro výzkum, Evropské akademie věd a umění a v letech 2000 až 2004 zasedala ve Velké porotě pro Descartovu cenu EU za výzkum. V roce 2005 obdržela státní vyznamenání – Medaili Za zásluhy II. Stupně a v roce 2011 Čestné uznání Mensy ČR.

Prof. Koutecký je český lékař, chirurg a zakladatel dětské onkologie v Československu. Po sametové revoluci zastával čtyři funkční období post děkana 2. lékařské fakulty UK, v mezidobí byl prorektorem Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2010 obdržel hlavní Národní cenu projektu Česká hlava za celoživotní dílo a výzkum v oboru dětské onkologie. Dále je nositelem Medaile II. stupně od prezidenta republiky (1996), Medaile Josefa Hlávky, Medaile J. E. Purkyně, Zlatá medaile 2. LF UK, Zlatá medaile UK nebo nejvyššího ocenění AV ČR – De Scientia et Humanitate Optime Meritis. Je čestným občanem Prahy 7 a obce Soběhrdy a zakládajícím členem Učené společnosti ČR, které byl předsedou v letech 1998–2002. Je autorem stovek vědeckých publikací a desítek učebnic a monografií.
lsd
 
 
 

Aktuality

6.2.2015 České centrum PEN klubu slaví 90 let

Český PEN klub, jehož cílem bylo a je dbát o dodržování svobody slova a tisku, slaví letos devadesát let od svého založení. Československý PEN klub byl ustaven z iniciativy Karla Čapka a dalších spisovatelů jako jedno z prvních zahraničních center Mezinárodního PEN klubu založeného v Anglii roku 1922. Oslavy devadesáti let jeho existence se uskuteční 12. a 13. února. Pozvánku naleznete zde.

více zde 5.2.2015 Stanovisko KŽP AV ČR k novele zákona o ochraně zemědělského půdního fondu

Poslanci mají zanedlouho projednávat Senátem připomínkovaný návrh novely zákona č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF). Současně vychází sborník ze seminářů komise pro životní prostředí AV ČR Povodně a sucho: krajina jako základ řešení (viz také AB 12/2013) podpořeného MŽP a MZe, který v této souvislosti obsahuje výsledky vědeckých studií, které je třeba při jednání vzít v úvahu.
Vláda ČR se ve svém programovém prohlášení zavázala k posílení ochrany orné půdy a půdního fondu. Předložila však novelu zákona, která snižuje poplatky za zábor půdy, ty přitom představují jediný skutečně účinný ekonomický nástrojem na ochranu půdy. Stávající výše poplatků za zábor půdy nestačí na motivaci developerů k vyššímu využití starých průmyslových areálů (tzv. brownfields) či méně atraktivního nezastavěného území. V ekologicky citlivých územích se již poplatek nemá násobit všemi koeficienty ekologických vah, ale pouze jedním (nejvyšším) koeficientem. Poslanecká sněmovna výjimku rozšířila a Senát prosadil další dramatický nárůst výjimek. Nižší poplatky za zábor půdy se mají platit pro veškeré dálnice i silnice včetně souvisejících dopravních staveb nebo státem podporované průmyslové stavby či výrobní haly a sklady zařazené do územního plánu obce či kraje kdykoliv v minulosti i budoucnosti.

více zde 5.2.2015 Plakáty doby secese

Do 20. února 2015 je v budově Akademie věd České republiky na Národní třídě veřejnosti přístupná výstava původních litografií ze soukromé sbírky Zdeňka Harapese. Exhibici představující pět desítek francouzských a českých plakátů z let 1895–1915, tedy doby, kdy dámy nosily bohaté klobouky, páni cylindr a frak, a kdy u nastupujících technických novinek byla důležitá nejen funkčnost, ale neméně také dekorativnost a krása, zahájil 4. února Petr Štembera.

více zde 4.2.2015 9. únor Mezinárodním dnem epilepsie

Druhému nejčastějšímu onemocnění nervového systému – epilepsii – bude od letoška věnován 9. únor. Stane se tak nejvýznamnější událostí na toto téma v roce 2015. Účelem Mezinárodního dne epilepsie je zlepšit prevenci, diagnostiku, léčbu i postoje společnosti k tomuto onemocnění. Jen v České republice trpí epilepsií přibližně 70 000 lidí, přičemž je netrápí pouze samotné záchvaty a doprovodné projevy, ale i negativní vnímaní jejich onemocnění společností. Mezinárodní aktivita proto spojí úsilí všech, kteří se snaží zlepšovat život lidí s epilepsií; do iniciativy se připojuje 138 zemí světa, mezinárodní organizace International League Against Epilepsy (ILAE), International Bureau for Epilepsy (IBE), WHO, Economic and Social Council of the United Nations (ECOSOC) a Evropský parlament. Zvyšovat povědomí o epilepsii se Česká republika snaží také prostřednictvím Fialového dne (Purple Day; www.purpleday.org), který se koná po celém světě vždy 26. března, či Národním dnem epilepsie, který je vyhlášen na 30. září. Tisková konference k prvnímu Mezinárodnímu dni epilepsie se uskuteční 9. února 2015 v sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze. Výzkumem tohoto onemocnění se v České republice intenzivně zabývá Fyziologický ústav AV ČR.

více zde 3.2.2015 Vychází kniha Ze světa islámu

Po více než 70 letech se dočkala vydání dosud nepublikovaná monografie o historii, věrouce a proudech nejmladšího monoteistického náboženství významného českého orientalisty a cestovatele Aloise Musila. Přestože publikaci Ze světa islámu dokončil autor v roce 1941, v protektorátní době a ani během komunistického režimu vyjít nesměla. Alois Musil přináší v knize podnětné postřehy, a to například v rozdílném pohledu na náboženství usedlých muslimů a kočovníků pouště. Jeho názor na vývoj islámu vychází z důvěrné znalosti životní praxe i postojů muslimů a v mozaice poznání má stále svou hodnotu. „Díváme se na islám jako na orientální vyznání, ale ve skutečnosti je východním výběžkem evropské kultury,“ zhodnotil tolik diskutované náboženství katolický kněz a jeden ze zakladatelů Orientálního ústavu AV ČR Alois Musil. Prezentace knihy, jejíž úvodní studii připravili Luboš Kropáček, Jaroslav Franc a Pavel Žďárský (který ji rovněž připravil k vydání a opatřil poznámkami), se uskuteční ve čtvrtek 12. února 2015 od 17:00 hod. v zasedacím sále Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

více zde 3.2.2015 Rozhovor s prof. Jiřím Neužilem

Profesora Jiřího Neužila neulovíte v Praze pokaždé. Nádorové buňky totiž sice v posledních letech zkoumá v laboratořích krčského pracoviště Biotechnologického ústavu AV ČR, ale od roku 1991 působí hlavně u protinožců na australské Griffith University, s intermezzem v Německu a Švédsku. Za svými týmy překračuje časová pásma několikrát do roka; v Praze je prý větší legrace, v Austrálii si zase brzy ráno zapádluje na moři, ovšem podmínky v laboratořích jsou téměř shodné. A oba jeho týmy dospěly společnou prací k mimořádnému objevu o funkci nádorové buňky.
Vedoucí Laboratoře molekulární terapie v Biotechnologickém ústavu prof. Jiří Neužil se svými týmy zjistil, že rakovinné buňky zbavené mitochondriální DNA, poté co jsou vneseny do příjemce, mají schopnost „obnovit“ svou mitochondriální DNA tak, že ji získají z buněk hostitele. To vede k obnovení funkce mitochondrií v rakovinných buňkách a tedy k jejich opětovné schopnosti tvořit nádory. Tento zásadní objev funkce nádorové buňky byl zveřejněn v prestižním časopise Cell Metabolism (viz http://www.cell.com/cell-metabolism/abstract/S1550-4131(14)00554-3).

více zde 2.2.2015 GA ČR mění podmínky pro rodiče ve vědě

Vláda na svém zasedání 28. ledna 2015 schválila upravené podmínky pro tzv. juniorské granty Grantové agentury ČR. Ty znamenají především pozitivní změnu v přístupu k vědkyním a vědcům s rodičovskými povinnostmi. Národní kontaktní centrum – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR dlouhodobě kritizuje nastavení pravidel soutěží o podporu výzkumu z veřejných prostředků, které transparentně neřeší situaci souběhu rodičovství a řešení výzkumného grantu. Více viz http://www.soc.cas.cz/.

více zde 30.1.2015 Světový den imunologie 2015

Česká imunologická společnost zve na konferenci ke Světovému dnu imunologie 2015, která se uskuteční 29. dubna 2015 od 9:00 hod. v kinosále Fyziologického ústavu Akademie věd ČR. Během dopoledního programu vystoupí studenti doktorského studia a mladí vědečtí pracovníci z oboru imunologie. Odpolední zasedání bude věnováno nedožitým devadesátým narozeninám prof. Jaroslava Šterzla. S hlavní přednáškou Střevní mikrobiom, imunita a chronické nemoci vystoupí prof. Helena Tlaskalová–Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR. Více informací na www.biomed.cas.cz/cis/.

více zde 30.1.2015 Proměny historické architektury venkova

Omnium z. s., ve spolupráci s Ústavem památkové péče FA ČVUT pořádají 19. února 2015 od 9:00 hod. seminář věnovaný proměnám historické architektury venkova – konverzi historických hospodářských a obytných objektů odpovídající potřebám a požadavkům 21. století, funkční smysluplnosti objektů, zajištění financování a ekonomické udržitelnosti. Konference pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky se uskuteční na statku Blažejovice (Blažejovice, okres Benešov, Středočeský kraj). Více informací naleznete v programu semináře.

více zde 29.1.2015 Komentáře k dění v Saudské Arábii

Arabista a ředitel Orientálního ústavu Akademie věd ČR dr. Ondřej Beránek komentoval dění v Saúdské Arábii včetně nástupu nového krále. Komentář pro Lidové noviny si můžete přečíst zde. Rozhovor pro Český rozhlas si můžete přehrát zde.

více zde 29.1.2015 Komise pro životní prostředí varuje před důsledky prolomení těžebních limitů

Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR přijala Stanovisko k problematice tzv. „územních ekologických limitů těžby“ v Severočeské hnědouhelné pánvi (SHP), které bylo projednáno a schváleno na schůzi KŽP AV ČR v Praze 27. ledna 2015.
Tzv. „Územní ekologické limity těžby v SHP“ byly vyhlášeny usnesením vlády ČR č. 444 v roce 1991 jako povrchovou těžbou nepřekročitelné linie chránící zbytky osídlení, památek, přírody, krajiny, dopravní a technické infrastruktury a obyvatel pánevních okresů tehdejšího Severočeského kraje před pokračováním několik desítiletí trvající bezprecedentní devastace povrchovou těžbou uhlí a jejími důsledky na lidské zdraví a krajinné ekosystémy, vč. lesů Krušných hor.

více zde 28.1.2015 Medaile Vojtěcha Náprstka 2015

Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka, kterou od roku 2003 uděluje předseda Akademie věd ČR publicistům a vědcům jako ocenění za dlouholetou popularizaci vědeckých poznatků, převzali 28. ledna 2015 etnografka Jitka Staňková, bohemistka Markéta Pravdová a redaktor Marek Janáč.

více zde 28.1.2015 Ocenění dvou fyziologů

Česká neuropsychofarmakologická společnost, jež sdružuje odborníky na klinickou psychofarmakologii, ocenila na své 57. česko-slovenské konferenci zaměřené na Směřování psychofarmakologie v 21. století, badatele z Fyziologického ústavu AV ČR. V soutěži o Cenu Česko-slovenské psychofarmakologické konference za nejlepší preklinickou publikaci v oboru neuropsychofarmakologie za rok 2014 zvítězil RNDr. Štěpán Kubík, Ph.D. V kategorii nejlepších ústních sdělení v sekci Nový výzkum převzal cenu biolog a popularizátor vědy Mgr. Tomáš Petrásek, Ph.D., který se mj. věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie. Vedle odborné činnosti je také spoluautorem populárně naučné knižní série Vzdálené světy zabývající se problematikou astrobiologie a stejnojmenného webu. Zároveň je literárně činný v žánru science-fiction. Za svou novelu Poslední hlídka získal v roce 2007 Cenu Karla Čapka, knižně vyšla v roce 2012.

více zde 28.1.2015 K připomínce zločinů proti lidskosti

Wallenberg.jpgS připomínkou letošního 70. výročí konce Druhé světové války a pietě za oběti nacistické zvůle vzpomeňme též významného švédského diplomata Raoula Wallenberga, kterému se podařilo zachránit před transporty na smrt tisíce maďarských Židů. Naposledy byl spatřen v lednu 1945, než ho odvlekli do Sovětského svazu, odkud už se nikdy nevrátil. Článek Karla Pacnera, člena Redakční rady Akademického bulletinu, si můžete přečíst na http://technet.idnes.cz/.

více zde 27.1.2015 125 let Akademie věd České republiky

Přesně ve výroční den 23. ledna, kdy byla v roce 1890 založena Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, se v Rytířském sále Valdštejnského paláce Senátu PČR sešla akademická obec a představitelé politické sféry, aby si připomněli 125. výročí předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR. Ještě než zahájili slavnostní zasedání svými projevy předseda Senátu Milan Štěch, který znovu vyzdvihl funkční spolupráci s Akademií v rámci Memoranda, a předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš, zazněly skvostné tóny houslí a klavíru v podání Václava Hudečka a Slávky Vernerové, jichž se hosté dočkali i dál během programu. Samozřejmě nemohl být při této příležitosti opomenut význam zakladatelské činnosti architekta a mecenáše Josefa Hlávky z úst osoby nejpovolanější, předsedy správní rady Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových prof. Václava Pavlíčka. K tématu historických milníků Akademie věd promluvil ředitel Masarykova ústavu a Archivu AV ČR dr. Luboš Velek. Jeho příspěvek najedete též v Akademickém bulletinu 1/2015, který se v „novém šatě“ poprvé představil veřejnosti právě při tomto slavnostním shromáždění. Nutno zmínit i fundovaný projev vědeckého atašé britského velvyslanectví dr. Otakara Fojta, který slavnost uváděl. Mimo jiné např. podotkl, že podle odhadů po druhé světové válce na planetě pracovalo kolem 150 000 vědců, zatímco dnes je jich přes sedm milionů. 
Oslavy výročí pokračovaly společenským večerem v Klášteře sv. Anežky České.

více zde 27.1.2015 K úmrtí Iriny Makarovny Poročkiny

1. 2. 1925 – 20. 12. 2014 Petrohrad, Rusko
makarovna.jpgPrvního února by se letos dožila devadesáti let významná ruská bohemistka Irina Makarovna Poročkina. Zemřela však na sklonku předešlého roku, 20. prosince 1914 v Petrohradě, ve městě, které bylo neodmyslitelně spjato s její životní a profesní dráhou. Po úmrtí Olega Maleviče (13. června 2013) tak odešel další člen kruhu bohemistů a přátel české literatury, který se formoval kolem Společnosti bratří Čapků v Sankt Petěrburgu. Irina M. Poročkina působila na petrohradské univerzitě od samého počátku svého pedagogického působení. Po světové válce se na ruských univerzitách začala ve větší míře prosazovat studia slovanských jazyků a literatur, v této době se Irina Makarovna stala jedním z prvních studentů, kteří se specializovali na českou literaturu.

více zde 26.1.2015 Nová publikace k otázkám Východního partnerství

Ojedinělý souběh vývoje právní vědy a společenské praxe představuje kniha věnovaná sbližování práva států Východního partnerství a Evropské unie, kterou připravil mezinárodní kolektiv autorů pod vedením doc. Naděždy Šiškové z Právnické fakulty Univerzity Palackého. Monografie From Eastern Partnership to the Association: A Legal and Political Analysis, jíž vydalo britské nakladatelství Cambridge Scholars Publishing, se zaměřuje na otázky práva postsovětských republik Ukrajiny a Gruzie ve vztahu k evropskému právnímu kontextu. Obsáhlé analytické dílo zahrnuje historii, cíle a transformační etapy Východního partnerství, rozbor konkrétních asociačních dohod, problematiku lidských práv a právního státu i konkrétní doporučení do budoucna.

více zde 26.1.2015 Budyšínský rukopis na Pražském hradě

Budysinsky_rukopis.jpgVýstavu Hrady a zámky objevované a opěvované v Jízdárně Pražského hradu obohatí od 30. ledna do 1. února nejstarší dochovaná verze Kosmovy kroniky a jeden z nejvzácnějších a nejopatrovanějších pokladů české historie – Budyšínský rukopis. Unikátní exponát vznikl na přelomu 12. a 13. století. Poprvé se v něm objevuje postava praotce Čecha a také pověst o věštkyni Libuši, která označila Pražský hrad za zářivé místo „Slávy“ a „Útěchy“, když prorokovala: „…Hrad, jehož pověst se dotkne nebes … mez mu určují vltavské vlny … na severní straně potok Brusnice, na jihu široká hora velmi skalnatá, která se od skal nazývá Petřín.“ Národní muzeum, v jehož sbírkách se rukopis nachází, jej od restaurování v 90. letech zpřístupňuje teprve podruhé.

více zde 23.1.2015 Velká Morava a počátky křesťanství

Krásná výstava, které se dostalo méně propagace, než si zaslouží, je do konce února k vidění v Paláci šlechtičen v Brně na Kobližné ulici, odkud poputuje nejprve do Prahy a poté do Bratislavy.
Návštěvníci mohou vidět nejvýznamnější archeologické nálezy z období Velké Moravy, státního útvaru, který v 9. století existoval na území dnešní střední Evropy a hrál zde významnou úlohu. Po více jak 50 letech, kdy byla uskutečněna a prezentována rozsáhlá putovní výstava Velká Morava: Tisíciletá tradice státu (1963–1968), přiblíží formování, vrchol a pád tohoto státního útvaru. „Mnohé představované předměty, ze starších i nových archeologických výzkumů, jsou národními kulturními památkami a řada z nich nebyla dosud nikdy vystavována“, shodují se oba hlavní autoři výstavy Pavel Kouřil (ARÚB AV ČR) a Luděk Galuška (MZM).

více zde 23.1.2015 Nová brožura o evropských programech

brozura_evroprogramy.jpgKancelář CZELO ve spolupráci s CEBRE (Česká podnikatelská reprezentace v Bruselu) vydala informační brožuru o evropských programech na podporu výzkumu, vývoje a inovací, podnikání, infrastruktury a odborného vzdělávání v letech 2014–2020. Čtenáři v ní naleznou přehledné informace o jednotlivých programech včetně jejich tematického zaměření, základních pravidel pro implementaci projektů, financování, kontaktních údajů a relevantních internetových odkazů. Publikace je k dispozici v elektronické formě na http://www.czelo.cz/cs. V případě zájmu o její bezplatné zaslání v tištěné formě kontaktujte kancelář CZELO (výtisky jsou k dispozici rovněž v pražském Technologickém centru AV ČR).

více zde

archiv aktualit

Oficiální časopis Akademie věd ČR