Výstava v Leogangu s Ivo Hlobilem, Salzburg s Rostislavem Šváchou

Ve dnech 28. 8. 2014 až 30. 8. 2014 pořádal Ústav dějin umění AV ČR odbornou exkurzi, jejíž hlavní témata se soustředila na středověkou plastiku a barokní architektura.

První zastávku jsme věnovali Bergbaumuseum v rakouském Leogangu, kde se od 5. 6. do 31. 8. 2014 koná repríza výstavy Gotické Madony na lvu / Gotische Löwenmadonen. Její autor, vědecký pracovník Ústavu dějin umění AV ČR, v. v. i. prof. Ivo Hlobil uspořádal pro  účastníky komentovanou prohlídku výstavy i mimořádné sbírky gotického umění a uměleckého řemesla v tomto soukromém, leč prestižním muzeu. Jeho kustod pan Hermann Mayrhofer nás nejen velkoryse přivítal v místní zahradní restauraci, ale dal nám nahlédnout do nejbližších výstavních plánů muzea.

Společná prohlídka Salzburgu s historikem a teoretikem architektury prof. Rostislavem Šváchou vedla od klášterního kostela theatinů (1685–1697), přes katedrálu sv. Ruperta a Virgila (1614–1628), návštěvu pekařství s čerstvými kynutými pletýnkami a chleby, arcibiskupské stáje a bazén na plavení koní a klášter voršilek. Poslední zmiňované stavby stojí za důkladnou prohlídku kvůli svým kvalitám i českým projektům Johanna Bernharda Fischera von Erlach. Pro souvislosti s českými zeměmi jsme sledovali nejen Fischerův kostel Nejsv. Trojice, ale také zámek Mirabell (1721–1729) od Johanna Lucase von Hildebrandta. Působivý interiér kostela pozdněgotického kostela františkánů od Hanse von Burghausena (po 1408) nám přiblížila dr. Klára Benešovská. Součástí nepovinného programu byla mimo jiné návštěva docela zdařilé expozice Mozartova domu na Makartově náměstí.

Sobotu jsme věnovali pátrání po vile projektované Janem Kotěrou na břehu jezera v Sankt Gilgen pro JUDr. Ferdinanda Tondera, středověkým pozdněgotickým deskovým oltářům a Císařské vile v Bad Ischlu (1855–1858) pro rakouského císaře a českého krále Františka Josefa I. od blíže neznámého stavebníka Antona Legrenziho.

ÚDU na Facebooku