Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Akademie věd České republiky
Organizační schéma FZÚ

Projekty operačních programů

FZÚ v médiích

ČT1 Hyde Park, 26.1.2015.

Zemi mine ve vzdálenosti 1 200 000 km...

YouTube, 27.12.2014.

Přednáška RNDr.Jiřího Grygara, CSc. v...

ČT24, Hydepark Civilizace, 6.12.2014.

LED diody. Mikroskop s...

Vítejte na stránkách FZÚ

Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i. (FZÚ) je veřejná výzkumná instituce, zaměřená na základní a aplikovaný výzkum v oblasti fyziky. Zřizovatelem FZÚ je Akademie věd České republiky.

Současný program ústavu zahrnuje pět oblastí: fyziku elementárních částic, kondenzovaných systémů a pevných látek, optiku a fyziku plazmatu, kterým odpovídá členění do vědeckých sekcí.

Více o činnosti FZÚ ...

Neděle, 25.01.2015, Ivan Pelant, Bohuslav Rezek

Dne 20. ledna 2015 byli v pražském Karolinu vyhlášeni vítězové 21. ročníku (2013-2014) soutěže o Bolzanovu cenu. Je to prestižní cena Univerzity Karlovy a uděluje se studentům za mimořádně objevné práce s vynikajícím tvůrčím obsahem a zpravidla s interdisciplinárním tematickým přesahem zpracované uchazečem v průběhu studia. Cena je udělována ve třech kategoriích: společenskovědní včetně teologických oborů, přírodovědné a lékařské.

Sobota, 03.01.2015

Po odhalení busty Václava Havla v americkém kongresu 19. 11. 2014 českou vládní a parlamentní delegací odjela část delegace do Chicaga, kde navštívila 21.11. Fermiho národní urychlovačovou laboratoř (Fermilab). Návštěvy se zúčastnili předseda Poslanecké sněmovny PČR Jan Hamáček, místopředseda Petr Gazdík a ministr kultury Daniel Herman s doprovodem. Hosty přivítalo vedení laboratoře.

Pondělí, 10.11.2014

Díky projektu GLORIA mohou uživatelé internetu vzdáleně ovládat robotické dalekohledy, provádět pozorování a získávat astronomické snímky. Projekt GLORIA je podporován programem Evropské Unie na podporu amatérských a občanských vědeckých aktivit (citizen science).

Čtvrtek, 30.10.2014

Výzkum feromagnetických polovodičů jako je (Ga,Mn)As vedl za poslední dvě desetiletí k výraznému prohloubení znalostí relativistických spinově závislých jevů v pevných látkách. Zároveň vedl k objevům nových efektů a nových principů fungování experimentálních mikro-elektronických a opto-elektronických součástek. Vědci z Fyzikálního ústavu ve spolupráci s kolegy z Karlovy Univerzity a z Velké Británie zveřejnili široké shrnutí tohoto živého oboru fyziky pevných látek

Pondělí, 13.10.2014, Alice Hospodková

K udělení letošní Nobelovy ceny za fyziku

Královská švédská akademie věd oznámila, že letošní Nobelovu cenu za fyziku získali tři japonští vědci Isamu Akasaki, Hiroši Amano a Šudži Nakamura za vývoj modrých světelných diod na bázi GaN (nitridu gallia) umožňujících vytvoření nového ekologického světelného zdroje. Letos tedy byla Nobelova cena udělena za objev, jehož výsledky každý den využíváme, aniž bychom si toho možná byli bezprostředně vědomi, například na displejích mobilních telefonů nebo plochých monitorech počítačů a notebooků nebo v DVD přehrávačích využívajících Blue-ray technologii.

Copyright © 2008-2014, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.