Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


loga-vlevo_CZ1.png

loga-vlevo_CZ2.png

loga-vlevo_CZ3.png

loga-vlevo_CZ4.png

Překlady a tisk publikací 

Nadace Dana je soukromá nezisková  organizace se zaměřením hlavně na vědu, zdravotnictví a školství. Hlavním cílem Dana Alliance for the Brain Initiatives, neziskové organizace sdružující více než 300 předních neurovědců, je zvyšovat povědomí veřejnosti o úspěších a nových možnostech výzkumu ve výzkumu mozku a take šířit informace o mozku srozumitelnou a obecně jasnou formou. Pokroky v neurovědách během posledních let ukázaly potenciál pro překonání některých dosud nevyléčitelných  chorob a poruch mozku, které postihují milióny lidí, počínaje závislostí na kokainu přes specifické poruchy učení až po Alzheimerovu chorobu a poranění míchy.

V roce 2007 udělila nadace Dana Ústavu experimentální medicíny AV ČR grant na podporu překladů publikací Dana Alliance z angličtiny do češtiny, maďarštiny a polštiny. K dnešnímu dni bylo přeloženo celkem deset publikací, určených pro širokou veřejnost se zaměřením na různé aspekty neurověd a výzkum mozku : Zpráva o pokroku výzkumu mozku za rok 2008, Zpráva o pokroku výzkumu mozku za rok 2009, Odpovědi na vaše otázky o výzkumu mozku, Je toho až nad hlavu, Více záhad v naší hlavě a dále pak pět titulů v sérii Zůstat fit - Kvalita života, Deprese, Chronické zdravotní problémy, Celoživotní učení  a Ztráta paměti a stárnutí. Dvě publikace, Je toho až nad hlavu a Více záhad v naší hlavě byly navíc přeloženy rovněž do ruštiny.

 
 

Zpráva o pokrocích ve výzkumu mozku za rok 2008, 2009

1_Annual_Progress_Report_on_Brain_Research-1.jpg
Zprávy popisují a vysvětlují významné pokroky v neurovědách v předchozím roce, což přispívá k lepší diagnostice, prevenci a léčbě mnoha nemocí, které mají vliv na mozek.

 
 
2_Itxs_Mindbogglingx_and_More_Mindbogglersx-1.jpgInformace o mozku v zábavných formátech jako jsou hry, hádanky a puzzle jsou ideální pro studenty středních škol.
 
3_Q_A_Answering_Your_Questions_About_Brain_Research-1.jpgPublikace poskytující odpovědi na nejčastější dotazy týkající se mozku a jeho poruch. Dozvíte se, zda je ztráta paměti časnou známkou Alzheimerovy choroby, jak zobrazovací techniky ovlivnily výzkum v neurovědách a klinickou léčbu, k jakému účelu slouží spánek z hlediska mozku a další.
 
4_Chronic_Health_Issues-1.jpgI když míra postižení u seniorů klesá, polovina všech Američanů žije s alespoň jedním chronickým zdravotním problémem. Pro více než jednu třetinu Američanů má jejich chronické (dlouhotrvající nebo opakující se) onemocnění formu mozkové poruchy nejčastěji způsobené mrtvicí, poraněním hlavy nebo degenerací mozkových buněk. Pochopení "co, kdy, proč a jak" ohledně vaší nemoci vám pomůže upravit vaše příznaky, přijmout adekvátní změny životního stylu a získat tak opět kontrolu nad svým životem.
 
5_Depression-1.jpgMnoho lidí se mylně domnívá, že deprese je u starších lidí normální a že s tím nelze příliš dělat. Deprese sice může být u starších lidí častější, ale není nevyhnutelnou součástí stárnutí. Deprese je vážná zdravotní porucha s biologickými příčinami, které lze u většiny lidí účinně léčit. Zjistěte více o depresi coby součásti stárnutí a co se s tím dá dělat.
 
6_Learning_Throughout_Life-1.jpgLidský mozek je učící se stroj. Ale učíme se stejně bez ohledu na náš věk ? Nedávné pokroky ve výzkumu mozku nabízejí dobrou zprávu pro každého, kdo má zájem na zachování zdraví mozku pro celoživotní učení. Celoživotní učení poskytuje důležité informace, které vám pomohou nastartovat váš mozek do obrátek .
 
7_Memory_Loss_and_Aging-1.jpgPaměť a zapomínání jsou naprosto normální a důležité součásti každodenního života. Ale co se stane, když zestárneme? Je ztráta paměti nevyhnutelná, je časnou známkou Alzheimerovy choroby? Další informace o tom, co můžeme udělat, abychom ochránili naši paměť a další duševní schopnosti během stárnutí.
 
8_Quality_of_Life-1.jpgModerní medicína zvýšila náš průměrný věk a nyní tak přepisujeme stará pravidla stárnutí. Mnoho z nás žije déle a přitom chceme žít život naplno, bez ohledu na náš věk. Nakolik je proces stárnutí "normální" a jak mnoho můžeme udělat pro zlepšení kvality našeho života během stárnutí ? Přečtěte si více o "kognitivním posilování" a o tom, jak nám výzkum mozku může odpovědět na otázkyo stárnutí mozku.