Fyzikální ústav Akademie věd ČR

FZÚ v médiích

ČT1 Hyde Park, 26.1.2015.

Zemi mine ve vzdálenosti 1 200 000 km...

YouTube, 27.12.2014.

Přednáška RNDr.Jiřího Grygara, CSc. v...

ČT24, Hydepark Civilizace, 6.12.2014.

LED diody. Mikroskop s...

Nobelova cena za fyziku 2013

Letošní Nobelovu cenu za fyziku získali François Englert z Belgie a britský fyzik Peter Higgs za – jak zní oficiální zdůvodnění Královské švédské akademie věd – „teoretický objev mechanismu, který přispěl k našemu pochopení původu hmotnosti subatomárních částic a jenž byl nedávno potvrzen objevem předpovídané fundamentální částice v experimentech ATLAS a CMS na urychlovači LHC v CERN“. Lze říci, že udělením této Nobelovy ceny se završila několik desítek let trvající epocha budování a experimentálního ověřování jednoho z obdivuhodných výtvorů lidského ducha, teorie známé jako standardní model částicové fyziky. Standardní model má značnou prediktivní sílu a v rámci dosavadních experimentů a jejich možností obstál při všech konfrontacích s daty.

Není náhodou, že zdůvodnění se výslovně zmiňuje o urychlovači LHC v CERN a experimentech ATLAS a CMS. Tyto experimenty v loňském roce oznámily objev nové částice, která se ukazuje být tzv. Higgsovým bosonem standardního modelu. Pokud jsou věci uspořádány v souladu s oním mechanismem, za jehož zformulování byla cena udělena, teorie předpovídá existenci Higgsova bosonu a – s výjimkou hmotnosti – i jeho vlastnosti. Nalezení Higgsova bosonu tak znamená potvrzení principů, na nichž je standardní model vybudován. Nobelovu cenu za objev výše zmíněného teoretického mechanismu lze vnímat i jako ocenění za tento velmi významný experimentální objev – objev částice, jíž teorie předpověděla. A to tím spíše, že širokému kolektivu spolupracovníků, jako jsou experimenty ATLAS a CMS, nebo instituci jako CERN – jak by se to v případě experimentálního objevu Higgsova bosonu nabízelo – nelze podle platných pravidel Nobelovu cenu za fyziku udělit.

François Englert (vlevo) a Peter Higgs v živé diskusi (CERN, 4. července 2012, oznámení objevu nové částice – kandidáta na Higgsův boson) ©CERN

Na vybudování experimentu ATLAS i na jeho činnosti a zpracování dat se podíleli a podílejí – spolu s kolegy z několika dalších pracovišť z České republiky - i fyzikové a technici z Fyzikálního ústavu AV ČR. FZÚ patří k zakládajícím institucím spolupráce ATLAS. Na jeho půdě se v minulosti například sestavovaly moduly hadronového kalorimetru TileCal. V laboratoři polovodičových detektorů se testovaly komponenty tzv. pixelového detektoru, důležité součásti vnitřního detektoru aparatury ATLAS. O provoz těchto součástí detektoru ATLAS se naši fyzikové starají i nadále. Několik skupin se podílí na zpracování dat a fyzikální analýze a využívají k tomu služeb Výpočetního střediska FZÚ, které je důležitou součástí gridu Worldwide LHC Computing Grid (WLCG).

Fyzikové z Fyzikálního ústavu tak byli i při objevu Higgsova bosonu a lze snad říci, že na ně dopadá – stejně jako na jejich další kolegy z experimentů – i malý odlesk slávy z letošní Nobelovy ceny za fyziku.

Oficiální webové stránky Nobelových cen

Stránky experimentu ATLAS

Jiří Rameš

Copyright © 2008-2014, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.