Fyzikální ústav Akademie věd ČR

FZÚ v médiích

ČT1 Hyde Park, 26.1.2015.

Zemi mine ve vzdálenosti 1 200 000 km...

YouTube, 27.12.2014.

Přednáška RNDr.Jiřího Grygara, CSc. v...

ČT24, Hydepark Civilizace, 6.12.2014.

LED diody. Mikroskop s...

Jak byly objeveny kvarky

Seminář Středa, 15.10.2014 15:00

Přednášející: Jiří Chýla (Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.)
Místo: Přednáškový sál FZÚ, Cukrovarnická 10, Praha 6
Jazyk: česky
Pořadatelé: FZÚ AV ČR

Poznámky k 50. výročí formulace kvarkového modelu

Více než 99,9 % hmotnosti nám známé hmoty je obsaženo v protonech a neutronech, jež jsou ve standardním modelu mikrosvěta složeny z kvarků. Pro pochopení důvodů proč trvalo deset let, než byla myšlenka elementárních konstituentů, z nichž jsou složeny protony, neutrony, mezony a další hadrony, všeobecně přijata a proč tato myšlenka narazila zpočátku na silný odpor velké části fyzikální obce, je třeba připomenout okolnosti, za nichž se zrodila a atmosféru, která v první polovině šedesátých let ve fyzice elementárních částic vládla.

Ačkoliv se v souvislosti s kvarky obvykle nehovoří o jejich objevu, protože v přírodě samostatně neexistují, je přesto analogie mezi tím, jak Rutherford objevil atomové jádro a jak Zweig objevil o padesát let později kvarky, velmi poučná. Tyto dva objevy spojuje i jedna další okolnost: ani za jeden nebyla přes jejich zásadní důležitost udělena Nobelova cena.

Prof. Jiří Chýla, CSc. je vedoucím vědeckým pracovníkem v oddělení teorie a fenomenologie částic v sekci fyziky elementárních částic Fyzikálního ústavu AV ČR a od roku 2009 je členem Akademické rady AV ČR.

Copyright © 2008-2014, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.