Pět studií k dějinám české společnosti po roce 1945

Hlavní stránka » Publikace » Soupis vydaných titulů » Pět studií k dějinám české společnosti po roce 1945 »

Tůma Oldřich / Vilímek Tomáš (eds.): Pět studií k dějinám české společnosti po roce 1945, ÚSD, Praha 2008, 264 s.

Publikace je dalším z řady výsledků projektu „Česká společnost po roce 1945“. V knize se sešlo celkem pět odborných studí, z nichž se každá věnuje odlišnému období dějin tzv. normalizace, a lze je označit za jakési „kaménky do mozaiky“ přispívající podstatným způsobem k celkovému výsledku projektu; totiž k vytvoření přehledných dějin české společnosti v období vzniku, existence a rozpadu komunistického režimu. Věnuje-li se autor mnoha zásadních publikací, Milan Otáhal, problematice nástupu Gustáva Husáka a jednotlivým klíčovým aspektům „obnovování pořádku“, stejně jako přirozené obraně české společnosti, reagující na masové čistky a nové opatření kádrové politiky, soustředil se Tomáš Vilímek na jednotlivé komplexy příčin (ekologické, ekonomické, politické, morálně sociální) destabilizace režimu v ČSSR a NDR v roce 1989. Květa Jechová se v předkládané knize věnuje podnětným způsobem postavení ženy v české společnosti. Autorka upozorňuje, že podrobnější poznání úlohy ženy v minulosti je nezbytným předpokladem k tomu, aby výklad dějin překročil rámec politických dějin a zahrnul i dimenzi obyčejných lidí. V pojednání o historii publikace „Sedm pražských dnů 21.-27.8.1968“ se David Weber neomezuje pouze na souvislosti vzniku této tzv. černé knihy, nýbrž se věnuje rovněž postupnému zapojení Historického ústavu do obrodného procesu a jeho významu během Pražského jara a zapojení jeho pracovníků do protiokupační rezistence. Poslední ze studií, se kterou se má zájemce možnost seznámit v této knize, je pojednání Martina Franze o vánočních svátcích v českých zemích v 50. a 60. letech. Do popředí se zde dostává specifická ambivalentní funkce svátků a konsumu pro komunistický režim, který se dostával právě v souvislosti s jednotlivými svátky do vážných zásobovacích potíží, čímž docházelo k ohrožení „negativního konsensu“ (Milan Šimečka).

Koupit publikaci


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Československo 38-89 Němečtí odpůrci nacismu v Československu jewishhistory.cz výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality

Bruce Lockhart Lecture: Profesor Richard Overy (University of Exeter) přednáší dne 5. června o britské politické propagandě vůči okupované Evropě. 
Foto: Britské velvyslanectví
1. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Proti směru hodinových ručiček: Albert E. Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (London School of Economics and Political Science, London), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (předsedající; University of Exeter) a Jan Bečka (FSV UK, Praha)
2. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). Zleva: Vít Smetana (koordinátor konference; ÚSD AV ČR, Praha), Jiří Ellinger (předsedající; MZV, Praha), Edita Ivaničková (HÚ SAV, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Univerzita Lodž), Viktoria Vasilenko (Belgorodská státní univerzita)

Mezinárodní historická konference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6.-7. června 2013.

více...