Wayback Machine
«DEC FEB APR »
Previous capture 7 Next capture
«2014 2015 2016 »
61 captures
2 Feb 13 - 18 Apr 19
Close Help

Rostlina v květu - pro zimní víly

Větvička s květy a loňskými plody, ZOO Praha 27.12.2012Detail květu, ZOO Praha 27.12.2012Původně jsem pro první článek po Novém roce plánoval něco klasicky zimního (asi tmavě zeleného a bílého). Venkovní teploty však až donedávna zasněžené romantice moc nenahrávaly. Člověk by spíš hledal něco v květu. A našel by.

Třeba vilín viržinský (Hamamelis virginiana). Kvete na podzim až v zimě, i kdyby ho halil metr sněhu. Tento keř je zajímavý i z dalších důvodů. Už odedávna byl indiány ve své domovině využíván na čaj i odvary pro své stahující, protizánětlivé a antibakteriální účinky (díky hojnému obsahu taninů). Dodnes je součástí bylinných prostředků například proti zánětům kůže (od akné po ekzém), křečovým žilám či hemoroidům.

Proutkaři mezi bílými osadníky s jeho pomocí hledali (a dodnes hledají) vodu a nerostné bohatství včetně ropy. Když k tomu přidáme neobvyklou dobou květu a plody vystřelující semena se slyšitelným lupnutím, jedná se bez pochyby o pozoruhodný keř. Však se také vilín anglicky nazývá Witch hazel (čarodějnická líska), německy Zaubernuss (zázračný oříšek) a švédsky Trollhassel (líska skřítků). České jméno se údajně vztahuje ke svinování korunních lístků. No nevím. Mně mezi čarodějky, kouzla a trolly mnohem lépe pasuje víla.


Pokud se chcete o vilínu viržinském dozvědět více, doporučuji navštívit následující odkazy (i já jsem z nich čerpal):

Druhy a kultivary vilínu v zahradě

Léčivé účinky v. v. exaktně (účinné látky, klinické studie atd.)

Dějiny komerčního využití vilínu v USA

Vaše hodnocení: Není Průměr: 5 (5 hlasů)