Hlavním cílem navrhovaného projektu je studium vlivu vládnutí na sociálně prostorové nerovnosti v metropolitních oblastech v České republice v komparaci se severoamerickými, západoevropskými a dalšími středoevropskými zkušenostmi. Jde jednak o analýzu vlivu institucionálních struktur, v jejichž rámci jsou metropolitní oblasti spravovány, a jednak o analýzu vlivu jednotlivých konkrétních politik na sociálně-prostorové nerovnosti.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 9, zobrazeno 1 - 9)
Z úvodu knihy:
Populární představa říká, že Praha je bohaté město a lidé, kteří v ní žijí, mají vysoké mzdy, a vysokou životní úroveň. Kapitola si v této souvislosti klade dvě otázky: Znamená to, že mají Pražané vyšší průměrné mzdy také to, že si mohou dovolit více než lidé žijící mimo Prahu? Mají se všichni Pražené lépe než mimopražští? Zkoumání dat o příjmech a cenách dokládá, že výhoda vyšších pražských průměrných mezd je do značné míry zmenšována vyššími náklady na bydlení a některé služby.
Článek se zabývá analýzou regionálních rozdílů ve volebních výsledcích parlamentních voleb v České republice v letech 1996-2006. Výsledky potvrzují, že prostorové vzorce volební podpory hlavních politických stran jsou dosti stabilní. Větší část regionálních rozdílů je způsobena strukturálními rozdíly mezi okresy. Klíčové vysvětlující faktory jsou socio-ekonomické povahy.
Článek se zabývá studiem politik regenerace v Praze. Po úvodní části, která se věnuje vymezením teoretických východisek a představení zahraničních zkušeností s prostorově orientovanými politikami regenerace rezidenčních čtvrtí ve městě, se článek zaměřuje na analýzu situace ve dvou vybraných městských částech Prahy.
Předkládaná studie se zaměřuje na analýzu politik regenerace ve městě Praha, které slouží jako jeden z případů sledovaných v rámci rozsáhlého mezinárodního komparativního průzkumu politik regenerace v patnácti městech ležících v devíti různých zemích vyspělého světa.
Facebook
Twitter