Projekt Sociální aspekty bydlení a jejich proměna v průběhu transformace v České republice ve světle srovnání se situací v zemích EU
byl podpořen Grantovou agenturou AV ČR. Obsahem projektu bylo komplexní
zhodnocení výdajů na bydlení českých domácností, identifikace cílových
skupin nejvíce ohrožených výdaji na bydlení a hodnocení nástrojů bytové
politiky směřujících ke zvýšení dostupnosti bydlení v ČR. V rámci
řešení projektu byla mimo jiné provedena rovněž rozsáhlá komparativní
analýza systémů
sociálního bydlení a příspěvku na bydlení ve vyspělých zemích EU,
hledán optimální model příspěvku na bydlení
odpovídající standardům západoevropských zemí aplikovatelný v
podmínkách deregulovaných a regionálně diferencovaných cen bydlení v
ČR. V neposlední řadě byl v rámci řešení projektu realizován rozsáhlý
výzkum postojů české populace k bydlení. Publikační výstupy projektu
včetně informací o výzkumu Postoje k bydlení v ČR 2001 jsou k dispozici na stránkách týmu Socioekonomie bydlení (http://seb.soc.cas.cz).
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 14, zobrazeno 1 - 10)
S použitím Statistiky rodinných účtů autor popisuje vývoj ve struktuře spotřeby českých domácností v průběhu transformace. Za použití analýzy rozptylu a tradiční lineární regrese se snaží zejména o stopování hlavních sociálních faktorů ovlivňujících změny ve spotřebních vzorcích a v závěru knihy se věnuje rovněž výčtu vybraných indikátorů trvale udržitelného rozvoje.
V předloženém pracovním textu jsou popsány některé základní změny v oblasti nájemního a vlastnického bydlení během transformace v České republice. První část textu dále tvoří statistická analýza výdajů na bydlení českých domácností v úhrnu stejně jako výdajů na bydlení pro jednotlivé sociální kategorie domácností.
Na základě výsledků výzkumu Postoje k bydlení 2001 realizovaného Sociologickým ústavem AV ČR studie analyzuje hlavní faktory ovlivňující spokojenost českých občanů se svým stávajícím bydlením. Při analýzách jsou užity metody lineární, ordinální i logistické regrese.
Kniha Bydlení – věc veřejná podává popis vývoje bytových politik ve vybraných vyspělých i tranzitivních zemích, se zvláštním zaměřením na popis systémů sociálního bydlení a příspěvků na bydlení. Kniha rovněž kriticky hodnotí aktuální nástroje bytové politiky v České republice z hlediska jejich efektivnosti a efektivity a doporučuje, na základě mezinárodního srovnání i podrobných analýz těchto nástrojů, jejich reformu, zejména v oblasti nájemního bydlení.
This article provides a comparative description of the development of the social housing sector in three transitional countries during the 90s. Several features of social housing in the EU countries are mentioned to establish the indicators used as the methodological base for a critical evaluation of the development of social housing in the Czech Republic, Poland and Slovakia.
Autoři pomocí komplexního simulačního modelu odhadují rovnovážnou úroveň tržního nájemného v ČR a sledují finanční i sociální dopady zavedení mířenějších nástrojů bytové politiky: obecního sociálního bydlení a příspěvku na bydlení.
Práce je zaměřena na hodnocení finanční dostupnosti vlastnického a nájemního bydlení v ČR a jejího vývoje v průběhu 90. let v komparaci s vybranými členskými zeměmi EU. Při hodnocení finanční dostupnosti nájemního bydlení je využíván tradiční indikátor poměřující výši výdajů na bydlení a výši příjmů domácností. Na rozdíl od oficiální statistiky jsou však data, na jejichž základě je finanční dostupnost sledována, upravena o další relevantní skutečnosti, které obvykle nejsou zohledňovány.
Studie podává ucelený výklad vývoje finanční dostupnosti bydlení v ČR a zemích EU jak v sektoru nájemního bydlení, tak v sektoru bydlení vlastnického a družstevního. Pomocí simulačních modelů se snaží rovněž analyzovat případné dopady zásadnější reformy v oblasti nájemního bydlení.
Náplní teoretické části studie je objasnění základních přístupů vztahujících se k problematice drah bydlení. Analytická část je založena na sledování historie bydlení českých občanů ů respondentů výzkumu Postoje k bydlení v ČR 2001 mezi roky 1960 - 2001. Komparace chování respondentů různých věkových kategorií z věkové kohorty 18 ů 24 let dovolila zformulovat hypotézu o homogenitě počátku drah bydlení osob, kterým bylo v době realizace výzkumu více než 25 let.
Facebook
Twitter