Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátele,
po roce si Vás dovolujeme opět pozvat na další (v pořadí již XIV.) ročník našeho tradičního workshopu historiků a příznivců orální historie na hradě Sovinci, který se uskuteční v termínu 10. - 12. 6. 2015. V návaznosti na tradici posledních let, bude i letošní ročník zaměřen především na prezentaci právě probíhajících studentských projektů (bakalářské, diplomové, disertační práce) realizovaných metodou orální historie, nebráníme se však ani metodologickým či tematickým příspěvkům z řad odborných i laických badatelů.
Účast na workshopu je podmíněna aktivním vystoupením. Podrobnější informace naleznete v pozvánce a přihlášce. Od účastnického poplatku jsou osvobozeni všichni členové COHA, kteří mají řádně zaplaceny členské příspěvky na rok 2015.
dovolujeme si Vás pozvat na konferenci ,,Oral History in Central-Eastern Europe - Current Research Areas, Challenges and Specificity", která se uskuteční v polské Lodži 17. - 18. září 2015, a jejímž spolupořadatelem je i Česká asociace orální historie.
Mezinárodní konference se zaměřuje na metodologické a praktické aspekty využití metody orální historie v Polsku, České republice, Slovensku, Maďarsku, Německu, Ukrajině a Bělorusku. Podrobnější informace naleznete zde. Přihláška je k dispozici zde.
Uzávěrka přihlášek je 28. února 2015.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolujeme si Vás tímto pozvat na IV. konferenci České asociace orální historie (s mezinárodní účastí) s podtitulem ,,Na hranicích mezi přítomností a minulostí: perspektivy orální historie", která se uskuteční pod záštitou děkana FF OU v Ostravě, prof. PhDr. Aleše Zářického, Ph.D., ve dnech 19. - 20. března 2015. Konferenční poplatek činí 250 Kč na osobu (členové COHA jsou od poplatku osvobozeni)
Konferenčním jazykem je čeština (slovenština) angličtina. Plenární část konference bude tlumočena. Předpokládaným výstupem bude recenzovaný sborník nebo kolektivní monografie (organizátoři si vyhrazují právo na výběr publikovaných příspěvků.
Dějiny tzv. normalizace a transformace se v poslední době stávají velmi populárním a diskutovaným tématem nejen uvnitř odborné komunity, ale i v řadách široké veřejnosti. Tomuto zájmu jde vstříc předkládaná kolektivní monografie, která volně navazuje na předešlou knihu z dílny Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v. v. i. (Obyčejní lidé…? Praha, Academia 2009).
Příběhy (ne)obyčejných profesí představují osudy a vzpomínky mužů a žen vykonávajících několik zdánlivě „obyčejných“ profesí. V podobě interpretačních studií kniha zachycuje zkušenosti příslušníků tzv. silových složek (armáda, bezpečnost/policie, hasiči), zaměstnanců (především žen) pracujících ve službách (pohostinství, maloobchod, zdravotnictví) i v tzv. svobodných profesích (zde na příkladu výtvarných umělců a umělkyň). Stranou nezůstali ani příslušníci hospodářského a dílem také kulturního managementu a v neposlední řadě ti, jejichž osudy jsou spojeny s agrárním sektorem a světem venkova.
Publikaci je možné zakoupit v Nakladatelství Karolinum.
Oddělení orální historie Národního filmového archivu nabízí stáž pro studenty/ky filmové vědy, orální historie nebo archivnictví. Podrobnějíší informace, včetně kontaktu, naleznete zde.
Rádi bychom Vás pozvali na zajímavou konferenci ,,Collective vs. Collected Memories. 1989-91 from an Oral History Perspecitive" pořádanou European Network Remambrance and Solidarity, která se uskuteční 6. - 8. listopadu 2014 ve Varšavě. Podrobnější informace, včetně programu, naleznete zde.
Milé kolegyně, milí kolegové, v říjnu 2014 se naskytne jedinečná možnost vyslechnout si přednášky dvou významých světových představitelů orální historie přímo u nás v České republice. Na přelomu října nejprve v Olomouci vystoupí profesorka Anna Green (University of Exeter, University of Wellington), s přednáškami na tema: ,,Narrative" (13. 10.) a ,,Oral History and Family Memory" (14. 10.). O pár dní později se pak máte možnost v Praze setkat s Davidem King Dunawayem (University of New Mexico), který přednese své příspěvky o ,,Hidden Route 66" (22. 10.) a ,,Broadcasting Oral History" (23. 10.).
Anna Green (Olomouc)
13. 10. 2014, 13:15 - 14:45, FF Univerzita Palackého (Katedra historie, 1. patro, Na Hradě 5, Olomouc), Narrative.
14. 10. 2014, 12:30 - 13:00, FF Univerzita Palackého (Katedra historie, 1. patro, Na Hradě 5, Olomouc), Oral History and Family Memory. Podrobnější informace naleznete zde.
David K. Dunaway (Praha)
22. 10. 2014, 17:00 - 18:00, Americké Centrum v Praze (Tržiště 13, Praha 1 - Malá Strana), Hidden Route 66.
23. 10. 2014, 17:00 - 18:30, FHS UK, malá aula 1034 (U Kříže 8, Praha 5 - Jinonice), Broadcasting Oral History.
Podrobnější informace naleznete zde.
Milé kolegyně, milí kolegové, v rámci připravovaného Týdne vědy a techniky AV ČR si Vás dovolujeme upozornit na několik akcí, které jsou pořádány ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny:
V pátek 14. listopadu 2014 od 9:30 do 16:30 se uskuteční ,,Konference k 25. výročí rozpadu východního bloku" ve velkém a malém sálu budovy Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1). Rezervace probíhá online přes registrační formulář na webu Týdne vědy a techniky AV ČR: velký sál (zde), malý sál (zde). Program konference naleznete zde.
Dále si Vás dovolujeme pozvat na veřejnou popolarizační přednášku s názvem ,,Rok zázraků v historické perspektivě. Domácí a mezinárodní souvislosti roku 1989" k 25. výročí 17. listopadu 1989, kterou pořádá ÚSD ve spolupráci se Společností pro vědu a umění. Přednáška se uskuteční již v pondělí 13. listopadu 2014 v 17:00 ve velkém sálu budovy Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1) v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR. Přednášející: PhDr. Oldřich Tůma, Ph.D., a prof. PaedDr. Miroslav Vaněk, Ph.D., Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i. Populární přednášky formou debaty. Nejprve zazní úvodní vystoupení přednášejících (každý 20 minut). Poté se uskuteční moderovaná diskuse (cca 30 minut). Na přednášku se můžete registrovat zde.
A také na přednášku kolegy Dr. Mückeho ve čtvrtek 13. listopadu 2014 od 11:00 na téma ,,Lidé na křižovatce: revoluce 1989 očima orální historie", která proběhne v malém sálu budovy AV ČR (Národní 3, Praha 1). Registrační formulář je k dispozici zde.
Na závěr bychom Vás ještě rádi informovali, že ve středu 12. listopadu 2014 od 10:00 do 16:00 se uskuteční den otevřených dvěří ÚSD. Podrobnější informace naleznete zde.
Praha, Karolinum 2014. (ISBN 978-80-246-2563-8). 282 s.
Dějiny druhé světové války patří k nejvíce zpracovávaným a stále velmi aktuálním tématům soudobé historiografie. Kniha Pavla Mückeho se snaží přiblížit problematiku tzv. „míst paměti“ (hmotných i symbolických památek, na nichž je zakládána identita národního společenství), každodenního života a vnitřního světa vojáků (a pozdějších veteránů) československých jednotek působících na všech frontách nejkrvavějšího konfliktu dosavadních dějin. Charakterizuje nejvýznačnější „místa paměti“ zkoumáním jejich postojů k velkým událostem (Mnichov 1938, březen 1939), vnímání významů vlasti a domova a vnitřních vztahů v rámci bojových kolektivů i postojů k dalším klíčovým aktérům mimo vlastní bojové jednotky.