Detail novinky
Zodpovědné využití nastupujících technologií
V Berlíně se ve dnech 25. -27. února 2015 uskutečnila druhá evropská konference věnovaná metodě technology assessment (TA), která se zaměřila na vědecké poradenství politikům, pracovníkům veřejné správy a dalším klíčovým aktérům. Současně byla jednou z poslední veřejné prezentace výsledků ve čtyřletém mezinárodním projektu PACITA. Konferenci organizovaly Institute for Technology Assessment and Systems Analysis (ITAS), který je součástí Institute of Technology (KIT) se sídlem v Karlsruhe, a Technologické centrum AV ČR.
Konference s názvem „The Next Horizon of Technology Assessment“ byla setkáním expertů z celé Evropy, kteří se snaží metodou TA pomoci politikům v jejich rozhodování. Technologie jako alternativní druhy energií, ochrana dat, biotechnologie a další ovládají stále více oblastí našeho života. Jaký vliv tyto nové technologie mají na společnost? Jaké jsou příležitosti a rizika, která by měli vzít politici v úvahu při dlouhodobých rozhodnutích? Tyto aspekty jsou v centru zkoumání metodou TA.
PACITA si kladla za cíl další posilování parlamentního TA tak, jak je to zavedeno např.
v Německu v TAB (kancelář TA v Bundestagu), a přímou výměnu informací mezi vědou a rozhodovací sférou. „Evropa potřebuje politické rozhodování založené na znalostech. Technology assessment by měl být proto institucionalizován ve všech členských státech EU
a na mezinárodní úrovni úzce spolupracovat,“ zdůraznil koordinátor projektu PACITA Lars Klüver z Danish Board of Technology Foundation.
Konferenci zahájila předsedkyně Výboru pro vzdělání, výzkum a technology assessment německého parlamentu poslankyně Patricia Lips. Následovalo více jak 50 sekcí zaměřených na výstupy projektů a aktivit v oblasti TA. Závěrem proběhla panelová diskuze, která se koncentrovala na roli žurnalistiky ve vědě.
Projektoví partneři na konferenci shrnuli význam a úkoly TA v Manifestu, ve kterém vědci zdůraznili klíčovou roli TA pro zodpovědné využití inovací a vědeckých znalostí v Evropě a nezbytnost zapojení občanů do diskuze, a vyjádřili přesvědčení, že všichni občané Evropy mají demokratické právo být politiky vyslyšeni, neboť technologie jejich život významně ovlivňují.
Vybrané prezentace spolu s video nahrávkami zde.
Krátké video z konference zde.