Detail tiskové zprávy

NANO Světový den proti rakovině

Publikováno: 3.2.2014

NANO Světový den proti rakovině

„Nano Světový den proti rakovině“, který uspořádalo poslední lednový den Technologické centrum AV ČR společně s partnerskou Evropskou technologickou platformou pro nanomedicínu (ETPN) v rámci Světového dne boje proti rakovině (4. 2. 2014), přinesl informace o nových řešeních v diagnostice a léčbě rakoviny založených na využití nejnovějších poznatků nanomedicíny i úskalích, která vznikají na cestě od základního výzkumu do léčebné praxe. Akce byla uspořádána formou tiskové konference pro odborná média s hlavním tématem Nanomedicína pro rakovinu a uskutečnila se současně ve 13 členských státech Evropské unie: Rakousko (Štýrský Hradec), Česká republika (Praha), Finsko (Helsinky), Francie (Paříž), Německo (Erlangen), Řecko (Atény), Itálie (Miláno), Irsko (Dublin), Lucembursko (Belvaux), Nizozemsko, Norsko (Oslo), Portugalsko (Braga), Velká Británie (Liverpool).

Cílem těchto souběžně pořádaných tiskových konferencí je využití mediálního pokrytí Světového dne proti rakovině ke zvýšení informovanosti o řešeních, která nanotechnologie přinášejí ke zlepšování diagnostiky a metod léčby pacientům trpícím rakovinou. 

Pozvání do TC v roli řečníků přijali významní čeští odborníci ze základního výzkumu i klinické praxe. Doc. MUDr. Dalibor Valík, Ph.D., primář Oddělení laboratorní medicíny z Masarykova onkologického ústavu v Brně, a výkonný ředitel Regionálního centra aplikované molekulární onkologie (RECAMO) a Doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., přednosta onkologické kliniky, 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze podrobně hovořili o přínosu nových diagnostických metod a onkologických léků, ale zároveň o složitosti jejich klinického testování. Prof. Ing. František Štěpánek, Ph.D., vedoucí Laboratoře chemické robotiky na VŠCHT Praha a prof. Ing. Karel Ulbrich, DrSc., vedoucí Oddělení biomedicínských polymerů z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR potom dále vysvětlili z pohledu základního výzkumu různé možnosti zlepšování diagnostiky a o technických možnostech chemických robotů nebo polymerních nosičů v cíleném transportu a dávkování protinádorových léků.

Přítomní novináři, kteří přijali pozvání k této odborné akci, měli také možnost získat základní informace o ETPN z úvodní prezentace, kterou přednesl RNDr. Petr Pracna, CSc., národní kontakt v oblasti nanotechnologií z Technologického centra AV ČR a zástupce v Mirror Group ETPN za ČR. Tato platforma se jako partner Evropské komise podílí na přípravě jejích výzkumných programů a opatření, která budou napomáhat účinnějšímu převádění poznatků výzkumu do klinické praxe. Novináři vysoce ocenili možnost vyslechnout si uvedené prezentace předních odborníků, získat řadu upřesňujících informací v následné neformální diskusi a navázat při tomto osobním setkání kontakty pro další spolupráci.

Materiál k akci pro média a prezentace řečníků naleznete v příloze níže.

Článek k Nano světovému dni boje proti rakovině v sekci Napsali o nás.

NWCD 2014_prezentující K. Ulbrich