Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2015 >  < duben > 
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Hodnoticí systém negativních dopadů invazí nepůvodních druhů

Návrh ekologů z AV ČR otevírá cestu k Černému seznamu IUCN
Jedním z nejvýznamnějších průvodních jevů současného působení člověka na životní prostředí jsou celosvětové změny v rozšíření rostlinných a živočišných druhů v důsledku jejich úmyslného či neúmyslného přemísťování mimo oblasti jejich původního rozšíření. Invaze těchto nepůvodních druhů mají v mnoha případech značný negativní dopad (tzv. impakt) na místní společenstva a ekosystémy. Vědci z Botanického ústavu AV ČR se nyní podíleli na publikaci v prestižním časopise PLOS Biology, která navrhuje hodnoticí systém různých typů těchto impaktů (viz abstrakt).

  

Invaze nepůvodních druhů mají za následek např. ústup či vymizení populací původních druhů, snižování biologické diverzity, narušování koloběhu živin a vody v půdě či změny fungování celých ekosystémů. Snaha předcházet a zabránit těmto změnám odčerpává značnou část už tak dosti omezených prostředků plynoucích do ochrany přírody. Klíčem ke zlepšení situace je tudíž popsat a předpovědět, které invazní druhy jsou – nebo s velkou pravděpodobností budou – z hlediska ekologického impaktu nejškodlivější, nebo které mají naopak impakt minimální, a na základě toho vymezit, na které je třeba přednostně zaměřit pozornost. To by umožnilo efektivnější využívání finančních zdrojů v programech zaměřených na včasnou a rychlou eradikaci začínajících invazí i na dlouhodobou kontrolu invazních druhů. Jako zásadní problém se nicméně jeví volba vhodného způsobu vzájemného porovnávání rozmanité škály impaktů mnoha skupin organismů působících na mnoha úrovních ekologické komplexity a na různých časoprostorových škálách.
 
Mezinárodní tým odborníků ze čtyř kontinentů, vedený Timem Blackburnem z Institute of Zoology, Zoological Society of London, jehož členy byli i badatelé prof. RNDr. Petr Pyšek, CSc., Ing. Jan Pergl, PhD., a Mgr. Zuzana Marková z Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích, přichází s pragmatickým řešením tohoto problému. Navrhují hodnoticí systém, který různé typy impaktu klasifikuje pomocí pětičlenné stupnice, přičemž v každém následujícím vyšším stupni je impakt řádově vyšší – od dopadu na jedince přes populace, druhy, společenstva až po ekosystémy. To pak umožňuje standardizovaným způsobem porovnat impakty vyvolané různými mechanismy, např. kompeticí, predací, parazitismem nebo hybridizací. Druh, jenž je hodnocen vyšším stupněm, má větší negativní dopad na určitý aspekt prostředí, v němž je nepůvodní, než druh zařazený do kategorie nižší. Schéma tedy umožňuje řadit rostlinné a živočišné nepůvodní druhy podle míry jejich dopadu na prostředí a je prvním krokem k vytvoření tzv. Černého listu Mezinárodního svazu pro ochranu přírody (IUCN). Podobně jako Červený seznam IUCN může být využit ke stanovení priorit pro management, což je jeden z důležitých předpokladů mezinárodní strategie boje s invazními druhy. 
 
Publikace je výsledkem workshopu sImpact pořádaného v loňském roce na půdě Synthesis Centre for Biodiversity sciences (sDiv) of the German Centre for Integrative Biodiversity Research (iDiv) Halle-Jena-Leipzig, a vyšla tento týden v prestižním časopise PLoS Biology.
 
Blackburn T. M., Essl F., Evans T., Hulme P. E., Jeschke J. M., Kühn I., Kumschick S., Marková Z., Mrugała A., Nentwig W., Pergl J., Pyšek P., Rabitsch W., Ricciardi A., Richardson D. M., Sendek A., Vilà M., Wilson J. R. U., Winter M., Genovesi P. & Bacher S. (2014) A unified classification of alien species based on the magnitude of their environmental impacts. PLOS Biology 12: e1001850 (doi: 10.1371/journal.pbio.1001850)
http://www.plosbiology.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pbio.1001850
 
Kontakt:
prof. RNDr. Petr Pyšek, CSc., Botanický ústav AV ČR, tel.: 271 015 266, e-mail: pysek@ibot.cas.cz
 
Foto: Petr Pyšek a Tim Blackburn
Připravily: Botanický ústav AV ČR a Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

 

12.5.2014