Gender & sociologie

Gender

Oddělení Gender & sociologie bylo založeno v roce 1990, kdy byl zpracován výzkumný záměr Sociologického zkoumání postavení žen v české společnosti. Oddělení teoreticky i empiricky rozvíjí koncept generově orientované sociologie s přesahy k feministické sociologii a představuje jednu z klíčových vědeckých institucí, které se v české republice věnují postavení mužů a žen ve společnosti. 

Oddělení propojuje výsledky získané z vlastních kvantitativních i kvalitativních výzkumů s teoretickým studiem dané problematiky, a přispívá tak k analýze různých specifických otázek spojených s genderovou problematikou. Dalšími aktivitami oddělení jsou vysokoškolská výuka sociologie genderu a přednášková činnost. Oddělení se rovněž významně podílí na rozvoji interdisciplinárního vědeckého oboru genderových studií, feministické teorie a feministické sociologické metodologie a na realizaci konceptu rovných příležitostí mužů a žen v ČR.

Součástí oddělení je Národní kontaktní centrum – ženy a věda, které bylo založeno v roce 2001 v rámci programu EUPRO MŠMT ČR. Cílem NKC-ŽV je přispívat k rozvoji debat o genderové rovnosti ve vědě a vzdělávání na úrovni státní správy, výzkumných institucí, univerzit, v rámci výzkumné komunity i v médiích, a tím působit na zavádění institucionálních změn ve výzkumných organizacích a nepřímo na zlepšení postavení žen a mladých lidí ve vědě. Přímá podpora vědkyň probíhá jednak formou osobní asistence a jednak prostřednictvím seminářů a workshopů, které NKC-ŽV pravidelně pořádá. Na podporu mladých lidí ve vědě provozuje informační portál INFOMAT.


Časopis Gender, rovné příležitosti, výzkum


Oddělení vydává časopis Gender, rovné příležitosti, výzkum.Časopis vychází od roku 2000 s podporou projektů aplikovaného výzkumu Grantové agentury Akademie věd. V roce 2006 bylo zavedeno recenzní řízení směřující k rozvoji časopisu jako odborného periodika v oblasti interdisciplinárního zkoumání genderových studií v České republice. V roce 2008 byla dále rozšířena redakční rada časopisu, ve které zasedají odbornice a odborníci na genderovou problematiku jak z České republiky, tak ze zahraničí. Obsahově je časopis zaměřen jednak na rozvíjení feministických teoretických a metodologických konceptů a přístupů, jednak na prezentace výsledků empirických výzkumů z oblasti genderu. Časopis vychází 2x ročně v tištěné podobě a rovněž s určitým časovým posunem na internetových stránkách www.genderonline.cz.

 

Výzkumná témata

1. Sociologie soukromého života
 

Soukromý život žen a mužů doznává v současnosti zásadních změn – vlivem procesu individualizace společnosti, transformací pracovního trhu či změn v očekáváních žen i mužů od partnerského a rodinného života. Rozšíření nesezdaných soužití, rostoucí počet rozvodů a potažmo neúplných rodin, odkládání rodičovství a zvyšující se podíl lidí žijících bez partnera či bez dětí jsou nejviditelnějšími důsledky těchto změn. Oddělení Gender & sociologie se zabývá problematikou soukromého a rodinného života v souvislosti s proměnami genderových rolí a dělby práce v rodině, proměňujícími se nároky pracovního trhu a sféry placené práce, která stále více zasahuje do uspořádání soukromých vztahů, a s konkrétními důsledky, které mají tyto změny pro životy žen a mužů. Zaměřujeme se také na kritické zkoumání sociálních politik a jejich dopadů na formy intimity, partnerství a rodičovství. Zkoumáme, jakým způsobem muži a ženy konstruují své vlastní intimní identity a vzorce soukromého života, v interakci s požadavky okolí a s institucionálními rámci a omezeními. K tématům, která rozvíjíme, patří například kombinace pracovního a rodinného života, bezdětnost, otcovství a mateřství nejen po rozchodu rodičů či vliv pozitivní a negativní pracovní flexibility a marginalizace na pracovním trhu na formy soukromého života. 
 

2. Gender a pracovní trh


Participace širokých vrstev společnosti na placeném zaměstnání je hlavním prostředkem udržení uspokojivé životní úrovně, eliminace chudoby, sociálního začleňování a v neposlední řadě i nutná podmínka fungování moderních sociálních států v současných vyspělých zemích. Jak na evropské úrovni, tak i v české legislativě je genderová rovnost upravena zejména ve vztahu k rovnosti na trhu práce. Právo na placené zaměstnání, přesněji řečeno právo na rovný přístup k placenému zaměstnání, je chápáno jako jedno ze základních občanských práv. Jak však ukazují výzkumy i statistická data z evropských zemí, ženy se stále ještě nestaly skutečně plnohodnotnými členkami „společnosti zaměstnanosti“ a právo na rovný přístup k placenému zaměstnání je stále rezervováno spíše pro muže. Zároveň však sociologické výzkumy ukazují, že ženy nejsou ve srovnání s muži méně ambiciózní v budování své pracovní kariéry, ani nejsou méně ochotny dále se vzdělávat a zaměstnání není pro ženy o nic méně důležitou životní hodnotou ve srovnání s muži. Oddělení Gender & sociologie se ve své práci zaměřuje na zhodnocení společenských procesů, které měly a mají vliv na genderovou strukturu českého trhu práce a na formování zdrojů a mechanismů genderové diskriminace. Analyzována jsou také opatření a politiky sociálního státu. Kromě zkoumání postavení žen a mužů na trhu práce obecně se zřetelem na identifikaci marginalizovaných skupin se práce oddělení zaměřuje na gender v organizacích, managementu a podnikání.
 

3. Genderové sociální nerovnosti a jejich feministická kritika
 

Gender v současných společnostech spolupůsobí na utváření a udržování sociálních nerovností ve společnosti jak na lokální, tak na globální rovině, a ve vzájemném působení se sociálním postavením spolu s dalšími sociálně připsanými kategoriemi vytváří síť vícenásobného znevýhodnění a specifické marginalizace ve společnosti. Ačkoli je v oblasti změny genderových společenských struktur a postavení žen (a mužů) v pozdně moderních společnostech možné vysledovat pozitivní proces demokratizace genderových rolí a emancipace žen, tyto pozitivní momenty jsou doprovázeny zvětšujícími se sociálními nerovnostmi mezi různými skupinami žen (a mužů). Oddělení Gender & sociologie se zaměřuje na marginalizované skupiny žen a mužů (např. svobodné matky, cizinky, skupiny ohrožené chudobou) a na identifikaci prolínání sociálních kategorií vytvářejících specifické formy znevýhodnění. Prostřednictvím zkoumání těchto marginalizovaných skupin oddělení ve své výzkumné činnosti rovněž poukazuje na souvislosti s kapitalistickou modernizací a globalizačními procesy, které společnosti konfrontují s různými formami útlaku a prohlubujícími se nerovnostmi. Oddělení se rovněž výzkumně zabývá občanským aktivismem a kritikou negativních momentů společenského vývoje ze strany ženských organizací a feministického hnutí v kontextu období reálného socialismu, socioekonomické a politické transformace 90. let a soudobých evropeizačních a globalizačních procesů.
 

4. Politika péče


Genderové rozdělení placené práce a neplacené péče je jedním z hlavních témat feministického zkoumání postavení žen ve společnosti. Koncept péče představuje empirický referenční bod kritiky sociálních a genderových nerovností, jehož pomocí je možné odhalit skryté mocenské vztahy vedoucí napříč kategoriemi genderu, třídy, etnické či národnostní příslušnosti, věku, sexuální orientace či geografické lokality. Péče je tudíž otázkou jak morální, tak politickou. Oddělení Gender & sociologie se zabývá politikou péče z perspektivy genderové dělby práce v rodině, jejích důsledků pro postavení žen a mužů ve společnosti – jak v soukromé, tak ve veřejné sféře, i z perspektivy měnícího se vztahu mezi placenou a neplacenou činností, jeho důsledků pro marginalizované skupiny žen a souvislosti s tržní externalizací péče pod vlivem globalizace. Tyto otázky souvisejí jednak s historicky a kulturně proměnlivými ideologiemi péče a jednak s institucionálním a právním rámcem politiky péče dané společnosti, které rovněž spadají do oblasti výzkumného zájmu oddělení. Jednotlivé aspekty politiky péče oddělení rozpracovává prostřednictvím teoretického kritického zkoumání konceptu péče v současné globální éře a prostřednictvím empirických výzkumů, jak na národní, tak evropské rovině.
 

5. Feministické epistemologie a produkce znalosti

Vědecké prostředí je hlavním prostorem, kde se v současných společnostech utváří znalost. Problematiku genderu a vědy můžeme vnímat ze tří hledisek: pozice žen ve vědě a kariérní dráhy žen, role genderu při utváření znalosti a způsoby, jak jsou vědecky utvářeny a reprodukovány rozdíly mezi muži a ženami. Zaměřujeme se na zkoumání souvislostí mezi pracovním a soukromým životem, transnacionální mobilitu ve vědě, roli genderu v utváření a fungování výzkumných institucí a diskriminační jednání ve výzkumných organizacích. Součástí tohoto proudu jsou také diskursivní analýzy vědních politik z hlediska genderu. Ve svém výzkumu vycházíme ze studií vědy a technologií, která se zaměřují na analýzu tvorby vědecké znalosti a její rozšiřování do společnosti, přičemž pracujeme zejména s feministickým proudem v STS. Vedle výzkumných aktivit je naše činnost zaměřena na podporu a zlepšení postavení žen ve vědě, snahu o změny vědních politik tak, aby braly v potaz genderové hledisko, a obecně na tematizaci genderových otázek ve vědě. Dále se zaměřujeme na zviditelňování tématu gender, věda a vzdělávání v rámci širší vědecké komunity skrze mediální aktivity a akce, které pořádáme pro veřejnost.

Kontakt: tel.: +420 210 310 351, +420  210 310 352, e-mail: gender@soc.cas.cz

Vybrané publikace

2013
Linková, Marcela, Kateřina Cidlinská, Hana Tenglerová, Marta Vohlídalová, Alice Červinková
2012
Vohlídalová, Marta, Alice Červinková
Zobrazit všechny publikace oddělení

Aktuálně řešené projekty

Hlavní řešitelé:
Mgr. Radka Dudová, Ph.D.
Hlavní řešitelé:
PhDr. Marta Vohlídalová, Ph.D.
Hlavní řešitelé:
Mgr. Marcela Linková, Ph.D.
Hlavní řešitelé:
PhDr. Hana Maříková, Ph.D.
Hlavní řešitelé:
Mgr. Marcela Linková, Ph.D.
Hlavní řešitelé:
Mgr. Marcela Linková, Ph.D.

Připojené informace

Obrázky: 
Gender
Gender