Nejbližší akce

  • 11.04.
    2015
    9.00
    Seminář

    Stadium zrcadla / Le stade du miroir

    Komentovaná četba
    Komentovaná četba
    AKC, Husova 4a, Praha 1

    1. lacanovský seminář v Praze
    Pořádá Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR a Nouvelle École Lacanienne / New Lacanian School

  • 13.04.
    2015
    15.50
    Seminář

    The Right to Justification and Discursive Respect

    Thomas Besch
    Thomas Besch, FF UHK
    FF UK, nám. Jana Palacha 2, m. č. 217

    Logicko-filosofický seminář

  • 16.04.
    2015
    10.00
    Seminář

    Přirozenost vylepšování lidské kognice

    Jan Romportl
    Jan Romportl, Mezioborové aktivity NTC ZČU, Katedra kybernetiky FAV ZČU
    CTS, Husova 4, Praha 1

    Čtvrteční seminář CTS

Aktuality

  • Vystoupení dr. Hvoreckého v České televizi

    03.04.2015

    Dr. Juraj Hvorecký (Oddělení anaytické filosofie FLÚ) byl ve středu 1. dubna hostem Studia 6 ČT, kde hovořil na téma rozlišování soukromého a veřejného prostoru v české společnosti. Záznam rozhovoru je ke zhlédnutí ZDE.

  • Prezentace nových knih nakladatelství Filosofia

    02.04.2015

    Centrum globálních studií a Oddělení morální a politické filosofie FLÚ AV ČR Vás zve na prezentaci nových knih věnujících se filosofii války, které vydalo nakladatelství Filosofia: Josef Velek, Kapitoly z teorie spravedlivé války a Bernhard Sutor, Od spravedlivé války ke spravedlivému míru? Prezentace knih se koná v úterý 7. dubna od 16.00 v Akademickém konferenčním centru, Husova 4a, Praha 1. Více informací ZDE.

  • Výběrové řízení na obsazení pozice pracovníka/pracovnice edičního oddělení nakladatelství Filosofia

    27.03.2015

    Ředitel Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i., vypisuje výběrové řízení na obsazení pozice pracovníka/pracovnice nakladatelství Filosofia na pracovní úvazek 0,5 v Edičním oddělení. Nástup je možný od 1. června 2015Přihlášku v písemné podobě zašlete doporučeně na adresu: Filosofický ústav AV ČR, v. v. i., sekretariát ředitele, Jilská 1, 110 00 Praha 1, nebo předejte přímo do podatelny ústavu, a to do čtvrtka 30. dubna 2015. Přihlášku včetně příloh zašlete současně v elektronické podobě e-mailem na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Více informací ZDE.

  • CFP The Current Crisis of Europe

    16.03.2015

    From the Point of View of Phenomenology
    An International Conference to Celebrate the 25th Anniversary of the Jan Patočka Archives in Prague
    Prague, May 15th-16th, 2015
    The conference papers are accepted under two broad topics: (1) Patočka's account of the crisis of modern European man, (2) the current crisis from the point of view of phenomenology in a broad sense. The submission deadline for paper proposals is Friday, April 10th 2015. The proposals should be sent to the following e-mail address: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . For more information see conference website.

Právě vychází

    • a-companion-to-jan-hus

      A Companion to Jan Hus

      František Šmahel, Ota Pavlíček (eds.)

      A Companion to Jan Hus includes eleven substantial essays covering the central aspects of the life, thought and commemoration of Jan Hus († 1415), Czech theologian, reformer and martyr. Besides older experienced specialists in the Hussite studies, also younger researchers who enter the scientific discourse with new approaches participated in the volume.

      Experts and students alike will profit from this guide to Jan Hus, who was well known as follower of John Wyclif and forerunner of Martin Luther. Burning of Jan Hus at the stake at the Council of Constance gave rise in Bohemia to religious and social revolt that ushered the European reformations of the 16th century.

      Brill
    • from-passio-perpetuae-to-acta-perpetuae

      From 'Passio Perpetuae' to 'Acta Perpetuae'

      Petr Kitzler

      Recontextualizing a Martyr Story in the Literature of the Early Church

      While concentrated on the famous Passio Perpetuae et Felicitatis, this book focuses on an area that has so far been somewhat marginalized or even overlooked by modern interpreters: the recontextualizing of the Passio Perpetuae in the subsequent reception of this text in the literature of the early Church. Since its composition in the early decades of the 3rd century, the Passio Perpetuae was enjoying an extraordinary authority and popularity. However, it contained a number of revolutionary and innovative features that were in conflict with existing social and theological conventions. This book analyses all relevant texts from the 3rd to 5th centuries in which Perpetua and her comrades are mentioned, and demonstrates the ways in which these texts strive to normalize the innovative aspects of the Passio Perpetuae. These efforts, visible as they are already on careful examination of the passages of the editor of the passio, continue from Tertullian to Augustine and his followers. The normalization of the narrative reaches its peak in the so-called Acta Perpetuae which represent a radical rewriting of the original and an attempt to replace it by a purified text, more compliant with the changed socio-theological hierarchies.

      De Gruyter
    • mitteleuropa

      Mitteleuropa?

      Johann P. Arnason, Petr Hlaváček, Stefan Troebst et al.

      Existuje ještě kulturně-politický fenomén "Mitteleuropa"? Jakou úlohu by mohly středoevropské státy hrát v rámci Evropské unie? Jak středoevropské tradice rezonují na východě a západě Evropy? Mnoho témat a ještě více otázek! V říjnu 2011 zorganizovalo Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR ve spolupráci s Vídeňskou univerzitou, Institutem pro Podunají a Střední Evropu ve Vídni a Rakouským kulturním fórem v Praze mezinárodní konferenci "Mitteleuropa? Zwischen Realität, Chimäre und Konzept". Z několika referátů pak vznikly rozšířené studie, k nimž editor Petr Hlaváček připojil ještě několik dalších pojednání předních českých i zahraničních odborníků. Vznikla tak německo-anglická kolektivní monografie, v níž je mnohovrstevnatý fenomén střední Evropy nahlížen z české, rakouské, německé, maďarské, polské i globální perspektivy.

      FF UK a Filosofia
    • za-hranicemi-tvare

      Za hranicemi tváře. Levinas a socialita

      Jan Bierhanzl, Karel Novotný (eds.)

      Předmětem tohoto mimořádného čísla Filosofického časopisu je Levinasovo pojetí sociality, kterou autoři neredukují na etický vztah k druhému, jak je Levinas běžně vykládán, ale snaží se ji chápat šířeji, také jako vztah erotický a politický. Etická odpovědnost, s níž je důraz Levinasovy filosofie spojován, je u něj neodmyslitelně spjata s obhajobou subjektivity, kterou Levinas vyzdvihuje v kritickém dialogu jak se svými učiteli, zakladateli fenomenologie, tak s tradicí evropské filosofie a se svými současníky.

      Filosofia
    • slast-a-politika

      Slast a politika. Žižkova politická teorie

      Jodi Deanová

      Kniha představuje první ucelenou interpretaci politického myšlení Slavoje Žižka. Vytváří jednotící výkladovou linii, která vytýká nejdůležitější momenty Žižkovy politické teorie, jež jsou rozptýlené v jeho početných knihách o filosofii, psychoanalýze, politice, masové kultuře. Nakolik je to možné, pokouší se autorka vyhnout lacanovské terminologii a látku podat srozumitelným způsobem.

      Filosofia
    • obec-a-duse

      Obec a duše. K Platónově praktické filosofii

      Jakub Jirsa, Karel Thein, Jakub Jinek

      Jaká duše, takový život, taková obec – tato klíčová premisa se vrací v řadě variací v celém Platónově díle, v němž neustále připomíná původní sepětí filosofické teorie s pestrým živlem praktických záležitostí. Cílem této knihy je představit různé ohledy tohoto prolínání, od otázky „co je ctnost" přes hledání možnosti ideální filosofické výuky až po ustanovení zákonů, které by lidskou obec ochránily před prudkými zvraty společenského zřízení. Ať už jde o dialogy Menón či Lachés, hledající výměr ctnosti, o Ústavu a její úvahy o ideální obci, či o podrobně propracované Zákony, lidská duše a její vědění zůstává tím, co podmiňuje politické uspořádání i každodenní rozhodování jejích obyvatel. Takto morálně chápané vědění je primárně poznáním dobrého a zlého – jeho důležitost pak spočívá v tom, že je pro lidskou bytost spontánně závazné: ať už si to uvědomujeme či nikoli, naše jednání je vedeno tím, jak duše chápe povahu a rozdíl dobra a zla. Každé vědění, včetně definičního poznání ctnosti, je proto nevyhnutelně praktické.

      Filosofia

AKC

125 3