Z cyklu
Seminář Ústavu termomechaniky
Experimentální a teoretický výzkum vlivu třecích vazeb lopatek na dynamiku lopatkových kol
přednáší Ing. Luděk Pešek, CSc., ÚT AV ČR, v. v. i.
1. dubna 2015, 10.00
Přednášková místnost B
Více
Máte zájem o kvalitní učební texty o mechanice kontinua z pera profesora Cyrila Höschla? Česká společnost pro mechaniku zdigitalizovala skripta z let 1973 až 1988...
Zveme vás ke sledování prezentačních filmů o Ústavu termomechaniky AV ČR.
Víte, že náš ústav je vydavatelem mezinárodních vědeckých časopisů, sborníků z konferencí a monografií?
Přijměte již tradičně naše podzimní pozvání a nahlédněte do některých z našich laboratoří v rámci celoakademického Týdne vědy a techniky. Přijďte se dozvědět více o nejnovějších trendech v oblasti aplikované fyziky, o nejmodernějších vědeckých přístrojích, výzkumných projektech AV ČR i o práci vědeckých pracovníků. Seznamte se s výzkumem Ústavu termomechaniky AV ČR, v. v. i. Těšíme se na setkání s vámi. »»»
Již potřetí se mohou nadaní středoškoláci a vysokoškoláci se zájmem o přírodovědné a technické obory hlásit na studentské vědecké stáže.
Projekt Otevřená věda III je určen mimopražským studentům SŠ a VŠ, projekt Otevřená věda Praha je novinkou a, jak název napovídá, je určen pražským SŠ studentům.
Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i., jako jeden z účastníků projektů, dává studentům opět příležitost zapojit je do svého výzkumu od začátku nového akademického roku 2012/2013. »»»
Chcete vidět v provozu bezlopatkovou odvalovací turbínu, patent našeho pracoviště? Může existovat kapalná voda při –30 oC?
Zajímá vás, jak se dá prakticky využít plazma? Na tyto i další otázky z oblasti aplikované fyziky dostanete odpověď, pokud nás navštívíte v rámci již 13. ročníku Týdne vědy a techniky. »»»
Neměli jste možnost prohlédnout si naši reklamní kampaň z května 2013 k popularizaci vědy ve výloze knihkupectví Academia na rohu Vodičkovy ulice a Václavského náměstí v Praze na vlastní oči? Nevadí, nabízíme vám zde interaktivní pohled na naše exponáty. Klepnutím na otázky zobrazíte stránky s odpověďmi a dalšími zajímavostmi na dané téma. »»»
Vesmír 5 / 2013
Elektrická energie: jedna ze zásadních závislostí naší civilizace
Lidé se během posledních několika desetiletí stávají více a více závislými na energii, kterou pro svou práci nevytváří sám člověk.
Celý text
Rychlé odkazy: Program v Praze | Program v Plzni | Program v Novém Kníně | Fotografie ze dnů otevřených dveří 2011
Již tradičně první listopadový týden nabízí možnost nahlédnout do zákulisí vědeckého bádání. I v letošním ročníku Týdne vědy a techniky si pro vás Ústav termomechaniky AV ČR připravil přednášky, exkurze do laboratoří a nové experimenty. »»»
Vesmír 92, 2012/9
Předně, co je to vlastně modelování? Pokud slovník anglické „modeling“ vůbec nějak překládá, hovoří např. o „napodobování“ nebo „práci modelek“. Vynechám modelování pomocí atraktivních mladých „modelů“ a soustředím se, jak nadpis předjímá, na modelování pomocí matematiky.
Ptačí let člověka fascinoval i inspiroval v celé historii lidstva. Leonardo da Vinci byl první, kdo dokázal pochopit a popsat mechanismus pohybu ptačích křídel. Ale teprve naše vlastní zkušenost s létáním a stavbou letadel nám umožnily proniknout podrobněji do tajemství ptačího letu. Ing. Rudolf Dvořák, DrSc., odborník z oblasti aerodynamiky, z Ústavu termomechaniky AV ČR ukáže, jak ptáci svými pohyblivými křídly vytvářejí vztlak i tah, tj. sílu, která jim umožňuje překonat zemskou tíži a sílu, která je uvádí do pohybu. Přijďte se podívat na dokonalost stavby ptačích křídel, i schopnost ptáků optimalizovat způsob jejich letu podle jeho účelu. »»»
Rychlé odkazy: Program v Praze | Program v Novém Kníně | Program v Plzni | Fotografie ze dnů otevřených dveří 2010
Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je nejrozsáhlejší vědecký festival v České republice. Koná se každoročně na počátku listopadu a letos bude realizován již 11. ročník. »»»
Akademický bulletin 10/2011
Takzvaný odvalovací tekutinový stroj je patentovaným vynálezem, který může fungovat jako turbína generující mechanický výkon z pohybující se tekutiny nebo jako čerpadlo přenášející mechanický výkon do tekutiny.
Stroj je v praxi rozšířen pod názvem mikroturbína Setur.