Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Iniciátor ELI Gerard Mourou v Praze

Francouzský fyzik a vizionář ve využívání laserů o špičkových výkonech prof. Gerard Mourou navštívil ve dnech 24.–26. března 2015 Prahu. Při této příležitosti přednesl v budově AV ČR na Národní třídě přednášku o laserech o výkonu v řádech zetawattů a jako hlavní propagátor celoevropského projektu ELI (Extreme Light Infrastructure) zavítal také na stavbu v Dolních Břežanech. „Udělali jste obrovský kus práce. Jsem hrdý na to, že se myšlenka nejvýkonnějšího laserového centra zhmotnila,“ uvedl. Svědkem dalšího vývoje projektu ELI bude i nadále, a to jako vedoucí týmu připravujícího návrh upgradu výzkumného centra ELI po roce 2020.

Mourou_01.JPG
Všechna fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Gerard Mourou je profesorem Ecole Polytechnique a ředitelem Mezinárodního centra pro zetawattovou a exawattovou vědu a technologii. Převážnou část vědecké kariéry strávil v USA na univerzitách v Rochesteru a Michiganu. Stál u zrodu techniky Chirped pulse amplification (CPA), která je využívána pro zesílení ultrakrátkých laserových pulsů. Tento objev umožnil vývoj laserových systémů s vysokým špičkovým výkonem a jejich využití pro zcela nové vědecké a průmyslové účely.
 

Mourou_01.JPG
Snímek z prezentace prof. Gerarda Mourou

 

Na této technice jsou založeny též lasery v budovaném centru ELI, jež v současnosti patří k jednomu z nejambicióznějších vědeckých projektů v Evropě. Prof. Mourou využil své poznatky pro řadu důležitých aplikací, zejména v oblasti chirurgie. Otevřel oblast využití femtosekundových laserových pulsů pro oční operace, díky němuž je nyní možno odebrat tkáň bez poškození okolí. Lasery se používají jako vysoce přesné skalpely např. při transplantaci rohovky.

 

Mourou_01.JPG

Mourou_01.JPG

Mourou_01.JPG

Rozhovor s prof. Mourou přinese jedno z následujících čísel Akademického bulletinu.

26.3.2015