Search



Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

XLVI. zasedání Akademického sněmu AV ČR

Ve čtvrtek 23. 4. 2015 se uskutečnilo XLVI. zasedání Akademického sněmu AV ČR, který schválil mj. výroční zprávu o činnosti AV ČR a zprávu o hospodaření. Většina vystupujících své projevy směřovala k tématu financí. „Naším cílem je, aby česká věda dostala nový impuls,“ připomněl ve svém úvodním slově stanovisko vlády ČR její místopředseda pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. Probíhající jednání o rozpočtu komentoval i předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš: „Já i moji kolegové budeme usilovat o to, aby vláda schválila takový návrh výdajů státního rozpočtu, který bude stimulovat rozvoj vědy a výzkumu v České republice.“

 

Prof. Drahoš ve svém projevu mj. kriticky komentoval financování vědy státem. „Přes zvyšující se úroveň kvality vědecké práce na pracovištích Akademie věd celkové roční institucionální výdaje postupně poklesly od roku 2009 do roku 2014 o 607 mil. Kč, tj. o 12 %. Opakovaně jsme zdůraznili, že institucionální financování Akademie věd dramaticky pokleslo z 60 % v roce 2009 na pouhých 33 % jejího celkového rozpočtu v roce 2014, což zásadním způsobem komplikuje možnost dlouhodobé a koncepční výzkumné práce.“ Ocenil ale i snahy o navýšení rozpočtu na vědu: „Pozitivní zprávou je v těchto souvislostech, že Rada pro výzkum, vývoj a inovace na svém 302. zasedání schválila prorůstovou variantu rozpočtu, která znamená pro Akademii věd navýšení o zhruba 300 milionů Kč v příštím roce.“

 

Prof. Drahoš připomněl, že navýšení finančních prostředků jdoucích ze státních peněz do vědy je nezbytné. „Chceme-li se touto situací vážně zabývat, musíme si položit otázky, zda plánované výdaje státního rozpočtu v letech 2016–2018 odpovídají nárokům na udržitelnost nových výzkumných center, jak budou potřeby center zohledněny v přípravě Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, zda a jak bude zajištěno jejich financování v letech 2016–2022 a jak podpořit spolupráci s podnikovou sférou. Má-li být plně využit potenciál nových výzkumných center, nesmíme zároveň připustit destabilizaci stávajících výzkumných organizací.“ Zmínil přitom, že peníze určené pro vědu a výzkum často končí na účtech soukromých podniků. A zde vidí i cestu k financování udržitelnosti velkých výzkumných center. „Bohužel, v podmínkách ČR jsme svědky – zcela v rozporu se situací ve vyspělých zemích – masivního přesunu veřejných zdrojů určených pro podporu výzkumu a vývoje do podnikatelského sektoru. V roce 2013 bylo plných 12 % výdajů na výzkum a vývoj v podnikatelském sektoru pokryto domácími veřejnými zdroji, což je v Evropě po Maďarsku a Rumunsku nejvyšší podíl. Veřejné financování podnikatelského sektoru v zemích EU přitom dosahuje v průměru jen 6 %. Je evidentní, že omezení státní podpory podnikům alespoň na úroveň evropského průměru by vyřešilo aktuální hrozbu (ne)udržitelnosti výzkumných center a pomohlo by ke stabilizaci kvalitních výzkumných organizací,“ uvedl.

 

Vládu ale také pochválil za vstřícné kroky, mj. v souvislosti s přípravou nového zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací, který by měl být předložen vládě podle plánu legislativních prací do konce října letošního roku. „Akademie věd od počátku usilovala o to, aby se stala aktivním účastníkem tohoto procesu, což se nakonec díky vstřícnému postoji Úřadu vlády podařilo. Velmi kriticky jsme pohlíželi především na myšlenku umožnit veřejným vysokým školám zřizovat veřejné výzkumné instituce. Akademie věd považovala od samotného počátku tuto změnu za nesystémovou a nesprávnou zejména proto, že stát by tím zcela ztratil kontrolu nad zřizováním organizací se statutem veřejná výzkumná instituce. Máme za to, že zřizovatelem může být i při současně platné právní úpravě Ministerstvo školství, což představuje systémové řešení. Jsem proto velmi rád, že na jednání s panem ministrem Chládkem koncem března tohoto roku se podařilo najít shodu v této záležitosti mezi Akademií věd a reprezentacemi vysokých škol. Dále rád konstatuji, že vláda České republiky na svém zasedání 30. března 2015 uznala argumentaci Akademie věd a jednomyslně rozhodla o změně novely zákona o veřejných výzkumných institucích v souladu s návrhem Akademie věd.“

 

Ve svém projevu prof. Drahoš zmínil významné výsledky výzkumné činnosti AV ČR v uplynulém roce, shrnul aktuality kolem realizace Strategie AV21 a různé koncepce rozvoje výzkumu AV ČR za posledních 22 let. A to v souvislosti s právě probíhajícím zpracováním nové Koncepce rozvoje výzkumu a vývoje v AV ČR, která by měla být předložena ke schválení Akademickému sněmu na konci roku (15. 12. 2015).

 

Na sněmu vystoupili také mnozí hosté, mezi nimi třeba předseda GA ČR prof. Ivan Netuka, předsedkyně Technologické agentury Ing. Rut Bízková či náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vysoké školství a výzkum prof. Jaromír Veber.

Delegáty sněmu seznámil se zprávou o hospodaření AV ČR v roce 2014 člen předsednictva Akademické rady Ing. Petr Bobák, CSc., který zmínil, že 47 ústavů AV ČR zlepšilo meziročně své hospodářské výsledky. Členka Akademické rady prof. Eva Zažímalová pak přednesla zprávu o průběhu hodnocení výzkumné a odborné činnosti pracovišť za období 2010–2014, přičemž připomněla, že to probíhá na základě peer review a principu oborovosti, přičemž hodnotiteli jsou pracovníci ze zahraničí.

 

Projev předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše
Prezentace předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše
Prezentace prof. Evy Zažímalové

Usnesení XLVI. zasedání Akademického sněmu
 

Připravil: Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR

23 Apr 2015