Search



Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

News

Společně pro Nepál sběrem dat pro analýzu

/abicko/sys/galerie-obrazky3/zemetreseni_nepal.jpg

29.4.2015

Výzkumníci a studenti geovědního oddělení na Oregon State University, kde je na PhD pobytu bývalý student Geofyzikálního ústavu AV ČR Vašek Kuna, se dlouhodobě zabývají geologií a dynamikou Tibetu a Nepálu. Oblasti zasažené sobotním ničivým zemětřesením se snaží pomoci tím, že analyzují satelitní snímky i z míst jinak nedostupných. Nyní nabízejí lidem z celého světa crowdsourcovou spolupráci. Situace v Nepálu je velmi zlá. Silné otřesy zasáhly plochu asi 100 x 200 km. Ačkoli nejvíc lidí zahynulo v Kathmandu, nejsilnější otřesy zasáhly oblasti na sever od něj. Kvůli sesuvům a celkové složité situaci v horách se však do mnoha zasažených vesnic ještě stále nedostala pomoc. Krom finanční pomoci se můžete zapojit i jinak.

Zahájení výstavy „Botanické příběhy – svět rostlin od poznání k využití“

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150429-botanicke-pribehy.jpg

29.4.2015

Botanický ústav AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR připravil výstavu při příležitosti 125. výročí založení Akademie věd, která bude přístupná veřejnosti od 30. 4. do 13. 9. 2015 v zámku Průhonice a v Botanické zahradě Chotobuz (na východním okraji Průhonického parku). Mezi exponáty patří například půdní profil, který v sobě nese informaci o vývoji krajiny za posledních 14 000 let, fotobioreaktor k pěstování řas nebo rostliny pěstované in vitro. V Botanické zahradě na Chotobuzi byla pro účely výstavy postavena unikátní kupole o průměru 8 m, kde jsou k vidění ukázky botanických pokusů. Sbírky botanické zahrady po dobu výstavy obohatí bazénky s vodními a mokřadními rostlinami včetně masožravých a některých velmi vzácných rostlin.

Překvapivé souvislosti mezi rostlinami a tuberkulózou

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150428-bakterie-tuberkulozy.jpg

28.4.2015

Významný objev se podařil mezinárodnímu týmu, jehož členy byli prof. Ing. Miroslav Strnad, CSc., DSc., a Mgr. Ondřej Novák, Ph.D., z Laboratoře růstových regulátorů při Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (společné pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci). Vědci zjistili, že rostlinné hormony cytokininy hrají důležitou roli v infekčnosti bakterií tuberkulózy. „Naše práce je důležitá pro pochopení mechanismu, proč bakterie způsobující tuberkulózu jsou tak odolné a dokáží proniknout i přes bariéry imunitního systému,“ vysvětluje prof. Miroslav Strnad. Poprvé ukazuje, že cytokininy ve své podstatě nejsou signální látky pouze u rostlin, ale jsou významné i v živočišné a bakteriální říši. „Mají mnohem více funkcí, než se předpokládalo,“ doplňuje Ondřej Novák. Článek publikoval prestižní časopis Molecular Cell.

XLVI. zasedání Akademického sněmu AV ČR

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150423-snem.jpg

23.4.2015

Ve čtvrtek 23. 4. 2015 se uskutečnilo XLVI. zasedání Akademického sněmu AV ČR, který schválil mj. výroční zprávu o činnosti AV ČR a zprávu o hospodaření. Většina vystupujících své projevy směřovala k tématu financí. „Naším cílem je, aby česká věda dostala nový impuls,“ připomněl ve svém úvodním slově stanovisko vlády ČR její místopředseda pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. Probíhající jednání o rozpočtu komentoval i předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš: „Já i moji kolegové budeme usilovat o to, aby vláda schválila takový návrh výdajů státního rozpočtu, který bude stimulovat rozvoj vědy a výzkumu v České republice.“

Jarní exkurze do světa vědy

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150422-jarni-exkurze.png

22.4.2015

Na květen a červen připravili pracovníci Akademie věd České republiky Jarní exkurze do světa vědy. Akce se koná na vybraných pracovištích AV ČR jako volná část festivalu Týden vědy a techniky 2015 a je zaměřena nejen na studenty středních škol, ale i na širokou veřejnost. Návštěvníci budou mít možnost se setkat s vědci přímo v jejich působišti a získají zábavnou formou detailní informace o jejich práci. Mohou se tak seznámit s činností vědeckých ústavů a mj. pozorovat hvězdnou oblohu s astronomy, vydat se na cestu časem s archeology anebo historiky, navštívit laboratoře s mikrobiology, prozkoumat staré rukopisy společně s knihovníky či se s fyziky věnovat možným řešením nedostatku energie v budoucnosti. Program akce naleznete zde.

Pohyby – za tajemstvím hlubinných procesů Země

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150421-pohyby.jpg

21.4.2015

Expedice českých vědců za polární kruh je tématem nového dokumentárního filmu, který vyrobilo Středisko společných činností AV ČR společně s Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR za finanční podpory Akademie věd ČR. Vypravit se s českými geology do pustých krajů souostroví Špicberky bylo pro tvůrce dokumentu výzvou. „Důkladná příprava byla nutná. Museli jsme se připravit na natáčení v extrémních podmínkách. Počasí k nám naštěstí ale bylo velmi milosrdné,“ říká kameraman Tomáš Kopecký. Režisérka filmu Martina Spurná dodává: „Na strach z medvědů při natáčení zapomenete, ale neustálá zodpovědnost je na místě.“ Populárně-naučný dokument měl premiéru 16. května na 50. ročníku festivalu Academia film Olomouc. Zhlédnout jej můžete 4. 6. v kině Ponrepo v Praze v rámci Jarní exkurze do světa vědy.

Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice IBWS 2015

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150420-karlovy-vary-2015.jpg

20.4.2015

Workshop věnovaný astrofyzice vysokých energií, pozemním experimentům a pozorováním zejména robotickými dalekohledy se uskuteční v Karlových Varech od 20. do 24. dubna. Spolu s dalšími čtyřmi institucemi jej pořádá Astronomický ústav AV ČR. Astronomové „rentgenové oči“ potřebují, a proto se již podvanácté odborníci na rentgenovou astronomii sjedou do České republiky. Rentgenové záření vydávají zejména systémy, v nichž proudí hmota na neutronovou hvězdu, černou díru nebo na bílého trpaslíka. Ve vzdáleném vesmíru (tedy v jiných galaxiích) pak jde často o objekty, v nichž právě probíhá tzv. gama záblesk (způsobený zvláštním druhem supernovy, případně kolizí dvou kompaktních objektů). Dalším druhem zdrojů rentgenového záření jsou aktivní galaktická jádra. Více v tiskové zprávě.

Výstava Strategie AV21 v Poslanecké sněmovně

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150417-strategie-av-21-v-parlamentu1.JPG

17.4.2015

V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR dnes byla zahájena výstava „Strategie AV21“ Akademie věd ČR. Výstavu tvoří přehledné panely informující o mezioborových výzkumných programech pracovišť Akademie věd ČR, které aktuálně reagují na problémy a výzvy dnešní společnosti. Každý roll-up popisuje konkrétní program a výzkumné cíle a jmenuje jeho koordinátora a řešitele. Návštěvníci sídla Poslanecké sněmovny PČR mohou výstavu zhlédnout ve výstavních prostorách Atria Sněmovny, Praha 1, Sněmovní 4. Výstavu připravila Kancelář AV ČR. Roll-upy byly vystaveny i při semináři „Konec II. světové války a dopady na českou společnost“, který se konal v Poslanecké sněmovně PČR ve čtvrtek 16. dubna 2015 pod záštitou předsedy PS PČR Jana Hamáčka a předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše.

Seminář o důsledcích druhé světové války pro Československo

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150416-seminar-o-dusledcich-druhe-svetove-valky-pro-ceskoslovensko-1.jpg

17.4.2015

Ve čtvrtek 16. dubna se v prostorách Poslanecké sněmovny PČR uskutečnil seminář „Konec II. světové války a dopady na českou společnost“. Akce pod záštitou předsedy PS PČR Jana Hamáčka a předsedy Akademie věd ČR prof. Jiřího Drahoše se konala v rámci cyklu seminářů „Vědecké poznatky – základy pro lepší, konkurenceschopnou společnost“, organizovaných na základě memoranda o vzájemné spolupráci obou zmíněných institucí z r. 2012. Že je téma semináře stále živé, připomněl prof. Jiří Drahoš: „Vzhledem k novým napětím v mezinárodních vztazích získává toto téma přesah zasahující i do politické sféry.“

V on-line diskusi světových ekonomů v New Yorku se bude diskutovat i o vhodnosti Eura pro Českou Republiku

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150415-online-svejnar.jpg

15.4.2015

O půlnoci ze středy na čtvrtek 15.–16. dubna těsně po půlnoci v době 00.00–01.30 hod. SELČ (18.00–19.30 hod. newyorského času) bude možno na internetu sledovat on-line panelovou diskusi na téma „Evropa: Současná situace a cesta vpřed“, která se uskuteční v Centru globální hospodářské politiky na Columbia University (CGEG). Panelové diskuse se kromě Jana Švejnara z IDEA při CERGE-EI (společné akademické pracoviště Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu AV ČR) v Praze jako hlavní vystupující zúčastní ministr financí Spolkové republiky Německo Wolfgang Schäuble, držitelé Nobelovy ceny za ekonomii Joseph E. Stiglitz a Edmund S. Phelps a dále profesor ekonomie z Columbia University Alessandra Casella.