Archiv zpráv
Na čem pracujeme: Mateřské těleso meteoritu Čeljabinsk opět neznámé
Průnik a následný dopad meteoritu Čeljabinsk 15. února 2013 byl nepochybně astronomickou událostí roku. Stovky záznamů z palubních kamer umožnily velmi přesné určení dráhy tohoto přibližně 20metrového tělesa jak v atmosféře, tak v meziplanetárním prostoru. J. Borovička z AsÚ a jeho kolegové si již v článku vydaném v roce 2013 v prestižním časopise Nature všimli, že trajektorie meteoroidu Čeljabinsk je nápadně podobná trajektorii planetky (89039) 1999 NC43 a usoudili, že Čeljabinsk by mohl být odštěpkem tohoto tělesa. Široký mezinárodní tým, jehož součástí byli i pracovníci AsÚ, tuto hypotézu podrobně otestoval a s vysokou statistickou věrohodností vyvrátil.
Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice IBWS 2015
Dvanáctý z řady úspěšných workshopů věnovaných astrofyzice vysokých energií a pozemním experimentům a pozorováním zejména robotickými dalekohledy se uskuteční v Karlových Varech od 20. do 24. dubna 2015. IBWS (INTEGRAL/BART Workshop) je pracovní setkání odborníků především z oblasti rentgenového výzkumu vesmíru s pomocí družic pozorujících v gama a rentgenovém oboru a návazných pozemních robotických dalekohledů.
Na čem pracujeme: Oblak G2 přežil průlet kolem centra Galaxie a je zřejmě mladou hvězdou
V jednom z předchozích dílů tohoto nekončícího seriálu jsme psali o podílu pracovníků AsÚ na výzkumu jedné z astronomických událostí těchto let, jíž je průlet tajemného oblaku s označením G2 kolem černé veledíry v centru naší Galaxie. K průchodu pericentrem (tedy nejbližším bodem dráhy) již došlo za nejvyšší pozornosti řady přístrojů včetně dalekohledů VLT provozovaných ESO. Na analýze výsledků se opět podíleli i vědci z AsÚ, mezi nimi i Michal Zajaček, bývalý student Vladimíra Karase a dnes doktorand International Max-Planck Research School v Bonnu. Zdá se, že oblak průlet kolem centra Galaxie přežil a tento průlet poodhalil odpovědi na otázku, co je tento útvar vlastně zač.
Jasný a velmi dlouhý bolid v sobotu v noci 11. dubna 2015 nad Českou republikou
V sobotu pozdě večer krátce před půl jedenáctou letního času (přesně v 22:25:11.8-18.6 SELČ) přeletěl nad územím Olomouckého, Pardubického a Královehradeckého kraje velmi jasný meteor (bolid), který upoutal pozornost mnoha náhodných svědků z těch oblastí České republiky (ale třeba i Slovenska a Polska), kde obloha byla v tu dobu aspoň částečně jasná. Mnozí z nich nám tento vzácný přírodní úkaz podrobně popsali ve svých hlášeních. Za všechna tato hlášení děkujeme, a protože není v našich silách na všechna jednotlivá pozorování odpovědět, tak aspoň touto formou podáváme vysvětlení, k čemu přesně došlo, co tento jev v sobotu v noci 11. dubna 2015 nad územím naší republiky způsobilo a kde a jak probíhal.
Na čem pracujeme: Možnosti měření magnetických polí ve sluneční chromosféře, přechodové oblasti a koróně
Slunce je prostoupeno magnetickými poli, jež nejspíše vznikají na samotném dně konvektivní zóny v hloubkách 200 Mm pod povrchem Slunce, procházejí celou konvektivní zónou, kde se zesilují a mění do komplikovanější formy, až se vypínají do všech vrstev sluneční atmosféry. Zatímco ve fotosféře lze intenzitu magnetických polí měřit, ve vyšších vrstvách atmosféry je to zatím značně problematické. Jiří Štěpán ve své práci přijaté k publikaci v Astrophysical Journal ukazuje na způsob, jak přesto informaci o intenzitě magnetických polí v chromosféře, přechodové vrstvě a koróně získat.
Euroregion Tour 2015 v Jablonci nad Nisou
Jizerská oblast tmavé oblohy, kterou v roce 2009 spoluzaložil také Astronomický ústav AV ČR, se představila na veletrhu EUROREGION Tour 2015 v Jablonci nad Nisou. Za stánek a doprovodný program jsme letos získali 1. místo mezi vystavovateli.
Pozorovali jsme částečné zatmění Slunce
Bylo jasno, krátce před začátkem Astronomického jara (23:44 SEČ) a na zatmění 20. března 2015 se na hvězdárnu Astronomického ústavu AV ČR přišlo podívat na 1 000 lidí. Pozorovali jsme ze Slunečního oddělení, Západní kopule, přenosným dalekohledem i přes dírkovou komoru.
Postdoctoral Position at the Astronomical Institute of the Academy of Sciences of the Czech Republic
Closing date: 2015-04-30
The Astronomical Institute of the Academy of Sciences of the Czech Republic invites applications for a post-doctoral position in Astronomy and Astrophysics in the area of massive star clusters. The successfull applicant will collaborate with the working group Astrophysics of Galaxies at the Department of Galaxies and Planetary Systems in Prague. The employment is expected to start in September 2015. Applications (containing Curriculum Vitae, List of Publications, and Summary of Research Activities and Achievements) can be submitted by email to sekretariat@asu.cas.cz, with a CC to the working group leader prof. Jan Palous palous@ig.cas.cz. Please arrange for two recommendation letters to be sent directly to the same electronic addresses as above.
For further information about the Institute see www.asu.cas.cz and for information about the research employment in Czech Republic see www.euraxess.cz . For informal enquiries and further details please email Jan Palous.
Successfull candidates must hold a PhD degree in the field and present a certificate of that by the date of employment at the latest. Applicants will be notified once the selection has been made.
Nečekaná polární záře byla vidět v noci na dnešek i nad Českou republikou!
V průběhu noci nám docházela řada hlášení. Polární záři se podařilo vyfotografovat na všech automatických stanicích České bolidové sítě. Na snímcích je polární záře nad severním obzorem z kamer na stanicích Polom v Orlických horách a Růžová u Děčína.
Na čem pracujeme: Upřesnění základních parametrů planetky Apophis
Planetce Apophis je věnována náležitá pozornost odborné veřejnosti, neboť se jedná o blízkozemní planetku s potenciálním rizikem impaktu na Zemi v budoucnosti. Dnes je již jistě vyloučena srážka v roce 2029, kdy proletí tato planetka těsně kolem Země (blíže, než obíhají geostacionární družice), avšak předpovědi dalších přiblížení jsou zatíženy větší chybou. Tyto chyby mají původ i v tom, že nejsou dostatečně přesně známy základní popisné parametry této planetky. Petr Scheirich a Petr Pravec z AsÚ se podíleli na studii, která měla za cíl tyto parametry zpřesnit.
V pátek 20. března nastane částečné zatmění Slunce
V dopoledních pátečních hodinách 20. března 2015 se nad územím České republiky odehraje velmi výrazné částečné zatmění Slunce. Měsíc při něm zakryje asi tři čtvrtiny průměru slunečního disku. Při zatmění bude možné vyhledat na nebi i planetu Venuši. Zatmění bude největší nad naším územím až do roku 2026 a zároveň poslední u nás viditelné v tomto desetiletí. Mnoho českých hvězdáren a astronomických spolků připravuje mimořádná pozorování úkazu. 20. března také nastane jarní rovnodennost, a to ve 23 hodin 44 minut, začne astronomické jaro.
Postdoctoral Research Scientist position - Strong Gravity 2015
The Astronomical Institute of the Czech Academy of Sciences invites applications for a Postdoctoral Research Scientist position in the area of relativistic astrophysics and black-hole accretion. This is a full-time position for a 2-year period.
The successful candidate will work under the leadership of Michal Bursa and Michal Dovciak, and will participate on selected work-packages of the EU-FP7 Collaborative Project "Probing Strong Gravity by Black Holes Across the Range of Masses" (www.stronggravity.eu). The research will mainly include modeling of X-ray thermal spectra, Comptonization and X-ray polarization in accreting stellar and supermassive black-hole systems.
The applicant must have strong skills in programming and scripting languages (C, Fortran, Python), as well as knowledge of accretion theory, radiative transfer and emission processes, and the underlying general relativity. Experience in data reduction and XSPEC analysis is welcome.
The successful candidate must hold PhD degree in physics and present a certificate of that by the date of employment. A necessary condition is to satisfy legal requirements for the employment in the Czech Republic (EU citizens do not need a Visa or Work Permit; Non-EU citizens need Work Permit + Visa). The candidate will be resident in Prague. The contract is expected to start on the 1st of June 2015 (a later start can be negotiated).
Applications containing 1/ Curriculum Vitae, 2/ brief description of the applicant's past and current research activities and experience (max 2 pages), 3/ list of publications, and 4/ names of two persons, who are willing to send letters of recommendation, should be submitted in pdf format by email to sekretariat@asu.cas.cz with subject title "Postdoc StrongGravity 2015" by the end 30 April 2015. For details of the position and informal inquiries email michal.bursa@asu.cas.cz
Postdoctoral Position at the Astronomical Institute of the Academy of Sciences of the Czech Republic
Astronomical Institute of the Academy of Sciences of the Czech Republic invites applications for post-doctoral positions in Astronomy and Astrophysics. Astronomical Institute applies to the Academy of Sciences to fund several positions. This year the spring application deadline is 3rd April 2015. The final results of the selection process will be announced by the Academy committee about 6 weeks after the corresponding deadline. The starting date of the employment is expected about three months later (it can be negotiated to some limited extent). We are Public Research Institution and the largest professional astronomical organization in the Czech Republic, located at Ondrejov Observatory and in Prague. A successful applicant will collaborate with researchers in our scientific departments and working groups. Experience in one of the subjects studied at the Institute is valued but independent new projects will be also considered; in both cases a strong point has to be demonstrated because the number of applications usually exceeds the number of available positions quite significantly. For further information about the Institute seehttp://www.asu.cas.cz and for information about the research employment in Czech Republic see http://www.euraxess.cz . The appointment is initially for one year; an extension to the second year is expected upon satisfactory scientific performance and availability of funds. A necessary condition is to satisfy legal requirements for the employment in Czech Republic (EU member state). Salary will be based on the domestic level and it includes health insurance in the Czech Republic. In a cover letter please indicate the working group you intend to join. Applicants should contact a faculty member with whom they wish to work for further information and to define a joint research programme. This is considered to be an important part of the proposal. Applications (containing Curriculum Vitae, List of Publications, and Summary of Research Plans) can be submitted by email to: sekretariat@asu.cas.cz (subject: "postdoc 2015”, pdf file please). Please provide the exact date of PhD defense. Applications can be submitted before finishing PhD, in which case a statement from the supervisor stating the planned date of the defense should be included. Preferences will be given to applicants up to two years after PhD defense (degree awarded after 1st July 2013). Successful candidates must hold PhD degree in the field and present a certificate by the date of employment at the latest. Please arrange for two recommendation letters to be sent directly (the same electronic address as above). Applications will be acknowledged by email and a signed confirmation will be requested from eligible applicants. When the selection process in completed, successful applicants will be notified. Other applications will be put on a waitlist and carried over to the next selection deadline in September 2015, unless withdrawn.
Na čem pracujeme: Dlouhodobé změny aktivity kataklyzmické proměnné V1223 Sgr
Kataklyzmické proměnné jsou význačnou a zajímavou skupinou proměnných hvězd se společným jmenovatelem, jímž je přítomnost kompaktní komponenty (nejčastěji bílého trpaslíka) v těsném dvojhvězdném systému. Skupina astrofyziky vysokých energií stelárního oddělení AsÚ se kataklyzmickými proměnnými zabývá již delší dobu. Ve svém článku shrnuje Vojtěch Šimon studium jedné z nich – proměnné V1223 Sgr.
Krtek Astronaut u zápisu do ondřejovské školy
Podporujeme Základní školu bratří Fričů v Ondřejově. U zápisu se dnes (30. ledna 2015) děti potkaly s Krtkem Astronautem a povídaly si o tom, jak se žije na oběžné dráze kolem Země.
Doprovodný program k výstavě ke 125 rokům České akademie věd v Národním technickém muzeu
Před vchodem do Národního technického muzea v Praze na Letné se můžete zdarma podívat dalekohledem na Slunce a na sluneční skvrny. Dalekohled je samozřejmě opatřen filtrem na pozorování Slunce a co uvidíte, to vám vysvětlí odborníci z hvězdárny v Ondřejově. Za zatažené oblohy dalekohled namíříme na pozemské objekty a v praxi ukážeme, co znamenají pojmy zvětšení, zorné pole a zorný úhel.
Vybírat můžete z následujících termínů:
- 15. března 2015 od 10 do 14 hodin
- 24. dubna 2015 od 9 do 13 hodin
- 8. května 2015 od 10 do 14 hodin
- 24. června 2015 od 9 do 13 hodin
Doprovodná akce k výstavě 125 let České akademie věd. Více na www.ntm.cz.
Na čem pracujeme: Jak souvisejí astrosféry a astroohony s urychlováním částic kosmického záření
Kde končí Sluneční soustava? Tato otázka nabyla na významu před dvěma roky, kdy média přinesla informaci, že „sonda Voyager 1 opustila Sluneční soustavu“. Toto tvrzení je sice přitažlivé, ale jinak značně nepřesné. Voyager 1 opustil heliosféru, plazmovou bublinu obklopující Slunce, a vydal se do mezihvězdného prostoru. Stále je však gravitačně ovlivňován především Sluncem, Sluneční soustavu tedy neopustil. Plazmové bubliny kolem hvězd jsou však nesmírně zajímavé a staly se předmětem teoretické studie Dietera Nickelera a jeho kolegů, působících ve slunečním a stelárním oddělení AsÚ a také v Max-Planck Institutu pro výzkum Sluneční soustavy.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2014: Nová analýza Benešovského bolidu a nález meteoritů různých typů - stará záhada vyřešena po 20 letech.
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2014 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Pavla Spurného o nové analýze Benešovského bolidu a nálezu meteoritů různých typů - stará záhada vyřešena po 20 letech.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2014: Proudění plazmatu kolem slunečních skvrn.
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2014 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Michala Švandy o proudění plazmatu kolem slunečních skvrn.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2014: Objev Balmerova kontinua vodíku ve spektru slunečních erupcí pomocí přístroje IRIS.
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2014 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Petra Heinzela o objevu Balmerova kontinua vodíku ve spektru slunečních erupcí pomocí přístroje IRIS.