Previous Next
Kolokvium na téma „Literatura, technologie, média“ OLGA PEKOVÁ Ve dnech 8. a 9. 10. 2014 se v Ústavu pro českou literaturu AV ČR konalo mezinárodní kolokvium na téma...
Velmi snesitelná lehkost bytí EVA VOLDŘICHOVÁ BERÁNKOVÁ Diletantismus je jedním z klíčových pojmů francouzské kulturní tradice, se kterým čeští...
Výstava a přednáška o kladenských létech Jiřího Koláře PETR NAGY Loni v září jsme si připomínali sté výročí narození významného českého básníka a výtvarníka Jiřího Koláře...

Čtenáři a internautiKniha přináší výsledky druhého reprezentativního výzkumu čtenářů a čtení v České republice. Ten první proběhl v roce 2007 a jeho výsledky, včetně interpretací, byly představeny v knize Čteme? Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize (2007). Není pouhým souhrnem statistických údajů o tom, kolik čteme, co čteme, kolik knih kupujeme, jak často chodíme do knihoven, kde si nejčastěji obstaráváme informace o knihách, co má na náš vztah ke knihám největší vliv, jaké časopisy čteme atd. Data ukazují, jak je české čtenářstvo rozloženo, tj. kdo jsou jeho tahouni a kdo ho naopak táhne dolů, kde se nacházejí bariéry a kde má česká čtenářská kultura své silné stránky. Dále je zde čtení nahlíženo v kontextu jiných aktivit — mediálních, pracovních i volnočasových. Specifickým tématem druhého výzkumu je čtení beletrie a čtení v digitálním prostředí. Součástí knihy jsou i rámcující kapitoly o tom, kdy, kde a z jakého důvodu se zrodila beletrie, jakož i jak se mění či nemění čtení pod tlakem nových technologií. Nechybí ani srovnání se čtenářskou kulturou v jiných zemích.

5. května 2015 od 18:00 v přednáškovém sále Ústavu pro českou literaturu AV ČR (Praha, Na Florenci 3) prosloví Pavel Soukup přednášku "Charakter a datování postil Jana Husa". Jste srdečně zváni!

V edici Varianty vyšel překlad knihy Dimitrije Sergejeviče Lichačova Textologie (Stručný nástin). Přeložila Jitka Komendová. Vydal Ústav pro českou literaturu AV ČR.

V nakladatelství Academia vyšla kniha Texty v oběhu. Antologie z kulturně materialistického myšlení o literatuře, kterou edičně připravili Richard Müller a Josef Šebek. Představení knihy proběhne 28. 4. v kavárně Divadla Na Prádle (Besední 487/3) od 19h.

Kniha Kateřiny a Karla Pioreckých Praha avantgardní. Literární průvodce metropolí 1918-1938 získala Cenu Nakladatelství Academia v kategorii "slovník nebo encyklopedická publikace". Blahopřejeme! Bližší informace viz zde.

Rada Ústavu pro českou literaturu Akademie věd České republiky, v. v. i., vyhlašuje veřejné výběrové řízení na obsazení funkce ředitele pracoviště. Přihlášky lze zasílat do 6. 5. 2015.

V nakladatelství Peter Lang vyšla publikace Thomase G. Winnera The Czech Avant-Garde Literary Movement Between the World Wars, na které se edičně podíleli Ondřej Sládek a Michael Heim.

Slovník české literatury po roce 1945 Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny Literárněvědné fórum: přednáškový cyklus Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2