Seminář k moderním židovským dějinám
Hlavní stránka » Semináře ÚSD » Seminář k moderním židovským dějinám »
Ve spolupráci Židovského muzea v Praze a Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR
Cílem semináře je vytvořit platformu pro akademickou diskusi nad nejnovějšími výzkumnými projekty k dějinám Židů v posledních třech stoletích. I přes přednostní zájem o dějiny střední
Evropy se seminář nevyhýbá tématům z dějin židovského obyvatelstva v jiných oblastech. Za obohacující považujeme též témata, která se přímo netýkají židovského obyvatelstva, ale která nám mohou pomoci se na židovské dějiny podívat z jiné perspektivy (např. ostatních „menšin“). Seminář usiluje přes důraz na historickou perspektivu o multidisciplinární přístup k tématům, tedy i z pohledu sociologie, politologie, dějin náboženství, dějin umění a jiných oborů. Mezi referujícími se střídají badatelé z českých a zahraničních institucí; odborníci, kteří již delší dobu pracují v oboru, stejně jako studenti na doktorandské úrovni.
Formátem semináře je představení projektu (zhruba 40 min.) a následná diskuse. Seminář se koná první středu v měsíci po dobu zimního a letního semestru na Karlově univerzitě (typicky od října do prosince a od února do června).
Místem setkání jsou prostory Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro, vždy od 18 hod. Seminář se podle volby referenta koná v češtině, angličtině nebo němčině.
Organizaci semináře zajišťují Kateřina Čapková (capkova@usd.cas.cz) a Michal Frankl (michal.frankl@jewishmuseum.cz).