Program pro rok 2015

Zpět na hlavní stránku Semináře Ústavu termomechaniky




Přednáška 1

Středa, 4. února 2015, 10:00
 

Aerodynamický výzkum špičkových řezů
dlouhých rotorových turbínových lopatek
 

Ing. Martin Luxa, Ph.D.

Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.

 
interferogramAnotace: Přednáška se zabývá systematickým aerodynamickým výzkumem parametrů proudění a struktur proudového pole ve špičkových řezech lopatkových mříží při transsonických a supersonických provozních stavech. Analýzy jsou založeny na základě rozsáhlých experimentů, které byly provedeny na pěti profilových mřížích různého tvaru. Tyto modely representují špičkové řezy oběžných kol posledních stupňů nízkotlakých částí parních turbín velikého výkonu. Jde o řezy lopatek dlouhých 860mm, 1080mm, 1220mm, 1375mm a 1525mm.
                Aerodynamický výzkum špičkových řezů poskytuje důležité informace o vysokorychlostním proudění stlačitelné tekutiny v těchto řezech oběžných kol. Analýza experimentálních dat je zaměřena především na problematiku expanse okolo zvukové čáry, problematiku aerodynamického ucpání, problematiku vývoje supersonického proudového pole, dále na proudění v oblasti odtokové hrany, výstupní rázové vlny, interakce rázových vln s mezní vrstvou, úplav, atd.
                 Výsledky experimentů jsou nedocenitelné nejenom pro vývoj nových strojů, ale též pro vývoj a testování metod výpočetní mechaniky tekutin, které modelují i transsonické proudění a proudění průtočnými kanály turbostrojů.



Přednáška 2

Středa, 4. března 2015, 10:00

 

První pohled na oddělení Termodynamika 
a výzkum homogenní nukleace kapek

Ing. Jan Hrubý, CSc.

Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.

Anotace:   Přednáška se bude skládat ze dvou částí. V první části bude podán přehled badatelských činností v oddělení Termodynamika. Výzkum je převážně soustředěn do tří laboratoří. Hustota a povrchové napětí nově se objevujících médií, jako např. iontových kapalin, jsou přesně určovány a korelovány v Laboratoři termofyzikálních vlastností tekutin. Transportní jevy v různých proudových uspořádáních, včetně syntetických proudů a mikrofluidických přístrojů, jsou zkoumány v Laboratoři sdílení tepla a hmoty. Metastabiliní stavy látek (např. podchlazená voda nebo přesycená pára) a nukleace (vznik nové fáze) jsou předmětem výzkumu Laboratoře kinetiky fázových přechodů.
                V druhé části přednášky bude uvedena problematika homogenní nukleace kapek z přesycených par. Výzkum je motivován aplikacemi v parních turbínách, zpracování zemního plynu, zachycováním a ukládáním oxidu uhličitého a atmosférickými jevy. Bude podán přehled experimentálních metod s důrazem na přístroje založené na expanzi, umožňující studium vysokých nukleačních rychlostí. Ačkoli tzv. klasická nukleační teorie (CNT) je k dispozici po mnoho desetiletí, zatím nebyl učiněn průlom vedoucí na kvantitativně správnou předpověď závislosti nukleační rychlosti na teplotě a tlaku. Bude představen vlastní výzkum, založený na uvažování konečné tloušťky fázového rozhraní a jeho zvlnění kapilárními vlnami ve spojení s univerzálním kritickým škálováním.



Přednáška 3

Středa, 1. dubna 2015, 10:00
  

Experimentální a teoretický výzkum vlivu
třecích vazeb lopatek na dynamiku lopatkových kol

Ing. Luděk Pešek, CSc.

Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.

 

Kolo
Anotace:  Na začátek prezentace bude stručné seznámení s laboratořemi oddělení Dynamika a vibrace. Vlastní příspěvek je zaměřen na vývoj experimentálních a výpočtových metod pro objasnění vlivu třecích vazeb lopatek v rotačních lopatkových strojích. Pomocí třecích vazeb lopatek dochází ke snížení dynamického namáhání lopatek oběžných kol. Za tímto účelem budou prezentovány nové experimentální postupy na modelovém zkušebním kole včetně teoretických analyticko-numerických metod umožňujících optimalizaci parametrů dynamického modelu lopatkových kol.
 



Přednáška 4

Středa, 6. května 2015, 10:00
 

Aplikace kontaktního algoritmu
v creepové analýze vysokotlaké skříně DSPWR

Ing. Dušan Gabriel, Ph.D.

Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.
 

Anotace:  Na začátku presentace bude stručně představena výzkumná činnost v jednotlivých laboratořích oddělení D4. Vlastní příspěvek bude věnován obecnému trojrozměrnému kontaktnímu algoritmu pro řešení komplexních inženýrských problémů zahrnující vliv materiálových a geometrických nelinearit. Klíčovým rysem algoritmu je, že vyhledávání kontaktu je realizováno v bodech Gaussovy integrace na stěnách prvků a nikoliv v uzlech MKP sítě. Navržená metoda je konzistentní s variační formulací mechaniky kontinua, což umožňuje využití vyšších tvarových funkcí prvků se středovými uzly v numerické analýze. Dále bude představena aplikace uvedeného kontaktního algoritmu v creepové analýze vysokotlaké skříně turbíny DSPWR. Pro popis materiálových vlastností byl použit pravděpodobnostní exponenciální model s poškozením. Hlavním cílem práce bylo vyhodnocení zbytkových deformací v čase 10 tis. a 200 tis. hodin ve vybraných místech dělicí roviny po odlehčení, vychladnutí a demontáži skříně vysokotlakého tělesa. Výpočty byly provedeny MKP programem PMD (Package for Machine Design) vyvíjeném v oddělení D4 a nezávisle porovnány s výsledky MKP programu ANSYS.
 



 
Přednáška 5

Středa, 3. června  2015, 10:00
 

Název bude upřesněn

Ing.  Michal Landa, CSc.

 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.

 

Anotace:   bude upřesněna



Přednáška 6

Středa, 7. října 2015, 10:00
 

Název bude upřesněn

Ing. Miroslav Chomát, CSc.

Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.

 

Anotace:   bude upřesněna



Přednáška 7

Středa, 4. listopadu 2015, 10:00
 

Název bude upřesněn

Přednášející: bude upřesněn

Organizace bude upřesněna

Anotace:   bude upřesněna



Přednáška 8

Středa, 2. prosince 2015, 10:00
 

Název bude upřesněn

Přednášející: bude upřesně

Organizace bude upřesněna

Anotace:   bude upřesněna


Zpět na hlavní stránku Semináře Ústavu termomechaniky


Footer menu

© 2008 – 2014 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.     Facebook  YouTube  RSS