Seznam publikací
Hledat publikace podle kritérií
Anebo publikace prohledejte fulltextově
Publikace 25 let české demokracie očima veřejnosti představuje vývoj veřejného mínění ve vztahu k politickému systému a jeho aktérům, a to v dimenzi jak vnitřní, tak i zahraniční politiky. Její ambicí je pokud možno komplexně a v širokých dobových souvislostech zmapovat procesy, které byly a dosud jsou charakteristické pro občanské vnímání a hodnocení „příběhu“ hluboké společenské transformace po roce 1989.
Quantitative and Qualitative Approaches in Life Course Research
Dudová, Radka, Hana Hašková. 2014. „Prekérní práce pečujících žen v kontextu ekonomické krize.“ Gender, rovné příležitosti, výzkum 15 (2): 19-32, http://dx.doi.org/10.13060/12130028.2014.15.2.128
Metodika přibližuje postupy tvorby koncepčních dokumentů pro oblast kultury, které se zabývají oblastí kultury komplexně a umožňují tak přesah do dalších oblastí místního rozvoje. Tvorba dokumentu je uvedena jako součást širšího přístupu kulturního plánování, jehož důležitým aspektem je zapojení místní komunity a uplatnění participativního přístupu. Metodika je primárně určena pro města menší a střední velikosti.
Social order and security depend on mutual cooperation between the police and the public. Since the majority of crime is not detected by the police itself, informal control is needed to ensure order in society. This article aims to describe the circumstances under which people´s willingness to cooperate with the police is enhanced.
Autorka se zabývá otázkami štěstí a životní spokojenosti a snaží se zjistit, jak míra našeho štěstí a životní spokojenosti souvisí s tím, jak žijeme. Čtenářům přibližuje výsledky řady zahraničních výzkumů zaměřených na kvalitu života, zároveň se však snaží pomocí dat z velkých českých kvantitativních výzkumů ukázat, jak šťastní jsou Češi, kdo je mezi námi šťastnější a kdo naopak přílišnou spokojenost nevyjadřuje.
Quantitative and Qualitative Approaches in Life Course Research
Dudová, Radka, Hana Hašková. 2014. „Prekérní práce pečujících žen v kontextu ekonomické krize.“ Gender, rovné příležitosti, výzkum 15 (2): 19-32, http://dx.doi.org/10.13060/12130028.2014.15.2.128
Příkladů dobré praxe v oblasti estetické výchovy či zprostředkování kulturního přehledu u dětí a mládeže není nikdy dost. Jeden takový byl představen na lednovém semináři pořádaném Aliancí ARTEDIEM na půdě Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Cílem článku je prozkoumat Hegelovu koncepci dialektiky a určit, které její prvky pronikají do pozice hermeneutické fenomenologie, v níž se, zvláště díky H.-G. Gadamerovi, pojem dialektičnosti zkušenosti stal důležitou součástí teorie rozumění. Článek vychází z přesvědčení, že motivy platónské dialektiky působí v hermeneutice společně s motivy Hegelovy dialektiky, jež svůj smysl čerpají z vývojové souvislosti moderní filozofie.
Předkládaný text analyzuje za použití kvalitativních a kvantitativních výzkumných komunikační kanály a vzorce komunikace mezi tvůrci politik, zainteresovanými stranami (např. společnostmi) a občany v oblasti bezpečnosti a rizika vzhledem ke třem specifickým oblastem - letecké dopravě, veřejné dopravě a národní kritické infrastruktuře v deseti zemích. Analýza se zaměřuje na kompromisy mezi bezpečností, soukromím, zdravím a osobní důstojností.
Předkládaný text popisuje a srovnává analýzu diskursů a zdůvodnění témat bezpečnosti a rizika v novinách deseti zemí v rámci EU (Německo, Itálie, Velká Británie, Španělsko, Česká republika, Slovensko a Polsko) a mimo EU (Mexiko, Spojené státy americké) a ve čtyřech expertních blozích. Analýza se také soustředí na komunikační kanály a vzorce komunikace a prevence rizika pro specifické cílové skupiny.
Text představuje aktivní role-playing jako výzkumnou experimentální metodu v sociálních vědách. Zasazuje role-playing do rámce simulačních výzkumných metod, rozkrývá jeho epistemologii a dosavadní metodologická uchopení zejména v sociální psychologii. Hlavní linií textu je obhajoba epistemologických kvalit metody a experimentu v sociálních vědách obecně.
Cílem příspěvku je nahlédnout z perspektivy sociologa na diferenci mezi divákem (konzumentem filmu a divadla) a hráčem (primárně konzumentem rolových her, larpu), respektive popsat, jak je tato diference (de)konstruována z pozice hráče a jak souvisí s bojem o uznání jeho statusu oproti statusu diváka.
The aim of the paper is to introduce larp (short for live action roleplay) as an alternative form of medium. I argue that larping has grown into a quite specific medium with a unique combination of characteristics; however, it is still on the borders of game, improvised drama, artistic happening and experience education. I show how participants are encouraged to escape reality, explore it, how they are exposed to it or even how they could change it.
článku je představen desetipoložkový index měřící soudržnost třídního kolektivu, přičemž je kladen důraz na proces jeho vytváření. Nejprve je představen interdisciplinární kontext zkoumání sociální koheze a také pojetí různých autorů. Na základě zvoleného multidimenzionálního přístupu Adea Kearnse a Raye Forresta byla sestavena robustní baterie čítající 31 položek, které byly dotazovány v rámci dotazníkového šetření na jednom z pražských gymnázií (n = 465).
Facebook
Twitter