Vyjádření pro ČTK
Ředitel ÚSD poskytl České tiskové kanceláři vyjádření k dokumentárnímu filmu ruského státního televizního kanálu Rossija „Varšavská smlouva – odtajněné stránky“. Celé znění textu zde, film na youtube.com zde.
Hlavní stránka » Úvodní stránka »
Ředitel ÚSD poskytl České tiskové kanceláři vyjádření k dokumentárnímu filmu ruského státního televizního kanálu Rossija „Varšavská smlouva – odtajněné stránky“. Celé znění textu zde, film na youtube.com zde.
V Praze se od 28. do 29. května uskuteční historická část mezinárodní konference u příležitosti 125. výročí založení ČAVU. Jejím hlavním cílem je shrnout vývoj a význam neuniverzitních institucí spjatých s rozvojem vědy, a to nejen v ČR, ale i v okolních zemích. Tématy budou mj. adaptace modelu velkých akademií věd a jeho přizpůsobování, význam mimouniverzitních institucí ve vědeckém životě regionu a jejich poměr k jiným typům vědeckých institucí (např. vysoké školy a jejich ústavy), mechanismy jejich fungování a způsoby jejich financování. Výstupem konference bude sborník v češtině a angličtině. Historická část konference, kterou pořádá Masarykův ústav a Archiv AV ČR a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, se koná v Národním technickém muzeu, Kostelní 1320/42, Praha 7. Program konference naleznete zde.
Ústav pro soudobé dějiny a Nakladatelství Pavel Mervart srdečně zvou všechny zájemce na prezentaci knihy editorů Tomáše Hermanna a Miloše Zelenky „Roman Jakobson: Moudrost starých Čechů. Komentovaná edice s navazující exilovou polemikou“. Prezentace se bude konat v úterý 9. června 2015 od 16 hodin v Akademickém konferenčním centru AV ČR (Husova 4a, 110 00 Praha 1, vchod z ulice). Viz též pozvánku.
Filozofická fakulta UK, Matematicko-fyzikální fakulta UK a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR vás srdečně zvou na tiskovou konferenci konanou u příležitosti oficiálního vydání počítačové simulace Československo 38-89: Atentát. Tisková konference proběhne ve čtvrtek 4. června 2015 v 10 hodin ve Šporkově paláci v Hybernské 3 (místnost H303). Zástupci všech tří institucí budou k dispozici médiím pro zodpovězení dotazů. Viz též pozvánku a tiskovou zprávu.
Tým Univerzity Karlovy a Akademie věd vydává první díl z řady mezinárodně úspěšných počítačových simulací o soudobých dějinách. Simulace ukazují žákům středních škol významné okamžiky českých a československých dějin a umožňují jim „prožít“ dobové události z pohledů různých osob. První díl simulace Československo 38–89: Atentát přibližuje období protektorátu. K dispozici bude školám i veřejnosti od 4. června 2015.
Výbor Sdružení historiků České republiky (Historického klubu 1872) a výbor Pekařovy společnosti Českého ráje vyhlašují čtrnáctý ročník soutěže o Cenu Josefa Pekaře, v níž chtějí každoročně oceňovat nejlepší monografii z českých dějin v chronologickém záběru od středověku do současnosti. Do soutěže mohou přihlašovat své monografie (vydané v knižní podobě nebo ve sborníku, přičemž minimální rozsah tištěné monografie činí 100 stran tisku) historičky a historici, kteří v době uzávěrky přihlášek nepřesáhli věk 35 let. Pravidla soutěže jsou podrobněji uvedena ve Statutu Ceny Josefa Pekaře ze dne 17. ledna 2002. ) Autorka či autor vítězné monografie bude oceněn(a) peněžní částkou 10.000 Kč, diplomem a zveřejněním výsledku ve Zpravodaji Historického klubu (Časopisu Sdružení historiků České republiky), popřípadě i v dalších sdělovacích prostředcích. Výsledek 14. ročníku soutěže o Cenu Josefa Pekaře bude vyhlášen výborem Sdružení historiků a výborem Pekařovy společnosti v závěru roku 2015.
Uzávěrka 14. ročníku soutěže o Cenu Josefa Pekaře je 31. května 2015.
Celý text vyhlášení zde.
Status soutěže zde.
Zápas o podnikové rady pracujících, 1968–1969 |
Soudobé dějiny 4/2014 |
||
Květnové volby 1946 – volby osudové? Československo před bouří. |
Soudobé dějiny 3/2014 |
European Remembrance Symposium in Prague (9-11 April 2014): Europe between War and Peace 1914–2004
více...