Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2015 >  < červen > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Aktuality

Den fascinace rostlinami

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150515-den-fascinace-rostlinami.jpg

15.5.2015

Evropská organizace pro rostlinnou biologii (European Plant Science Organisation, EPSO) vyhlásila 18. květen 2015 Dnem fascinace rostlinami. Účelem této mezinárodní aktivity, do níž se zapojilo více než 50 zemí světa, je ukázat evropské i světové veřejnosti, že rostliny a je-jich výzkum jsou klíčové pro společnost, zemědělství, životní prostředí a ekonomiku – dnes i v budoucnosti. Nejrůznější akce přiblíží veřejnosti svět rostlin a práci odborníků, kteří ho zkoumají. Řadu populárně-vědeckých akcí organizují kromě mnoha výzkumných institucí, univerzit, botanických zahrad, muzeí či firem také pracoviště Akademie věd ČR (Ústav experimentální botaniky AV ČR, Biologické centrum AVČR, Botanický ústav AV ČR). Program akce naleznete zde. Leták ke stažení zde.

 

Vědci z AV ČR otevírají nové možnosti výzkumu jednovrstvých materiálů

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150507-anvil.jpg

7.5.2015

Tým Mgr. Otakara Franka, Ph.D., z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR představil jednoduchou experimentální metodu manipulace elektronové struktury jednovrstvého sulfidu molybdeničitého (MoS2). Vědci pomocí tlaku působícího kolmo na vrstvu sulfidu změnili jeho charakter z polovodiče na kov. „Jedná se však jen o demonstraci možností, které nám mechanická deformace dává – rodina chalkogenidů přechodných kovů, do které patří sulfid molybdeničitý, zahrnuje celou plejádu materiálů, které bychom rádi uměli měnit pomocí správně zvolené deformace tak, jak by vyžadovala konkrétní aplikace,“ upřesnil Frank. Přesné a jednoduché ovládání energie zakázaného pásu má velké využití zejména v optoelektronice (např. transistory) nebo pro využití sluneční energie (např. solární články nebo štěpení vody). Práci publikoval prestižní časopis Nano Letters.

Překvapivé souvislosti mezi rostlinami a tuberkulózou

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150428-bakterie-tuberkulozy.jpg

28.4.2015

Významný objev se podařil mezinárodnímu týmu, jehož členy byli prof. Ing. Miroslav Strnad, CSc., DSc., a Mgr. Ondřej Novák, Ph.D., z Laboratoře růstových regulátorů při Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (společné pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci). Vědci zjistili, že rostlinné hormony cytokininy hrají důležitou roli v infekčnosti bakterií tuberkulózy. „Naše práce je důležitá pro pochopení mechanismu, proč bakterie způsobující tuberkulózu jsou tak odolné a dokáží proniknout i přes bariéry imunitního systému,“ vysvětluje prof. Miroslav Strnad. Poprvé ukazuje, že cytokininy ve své podstatě nejsou signální látky pouze u rostlin, ale jsou významné i v živočišné a bakteriální říši. „Mají mnohem více funkcí, než se předpokládalo,“ doplňuje Ondřej Novák. Článek publikoval prestižní časopis Molecular Cell.

Srdce ve zdraví i nemoci

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150410-logo-fyz.jpg

10.4.2015

Experimentální výzkum a moderní kardiochirurgická léčba srdce budou tématem přednášky prof. MUDr. Bohuslava Ošťádala, DrSc., a prof. MUDr. Jana Pirka, DrSc., kterou pořádá Fyziologický ústav AV ČR v rámci cyklu „Lidské tělo ve zdraví i nemoci“. Prof. Ošťádal je významným vědcem Fyziologického ústavu AV ČR, zabývá se experimentální vývojovou kardiologií a je předsedou Mezinárodní akademie kardiovaskulárních věd. Známý kardiochirurg prof. Pirk, přednosta Kardiocentra a Klinky kardiovaskulární chirurgie IKEMu, mj. jako druhý na světě voperoval pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Přednáška se koná ve středu 15. dubna 2015 v 17 hodin ve velkém sále Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě. Místa si prosím rezervujte na e-mailu: diana.moosova@fgu.cas.cz.

Brněnští vědci posouvají pozorování rostlin na dosud nevídanou úroveň

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150325-upt-borovice.jpg

25.3.2015

Nová metoda slibuje efektivním výběrem plodin odolných vůči suchu přispět k udržení potravinových zdrojů v době globální změny teploty

Tým brněnských vědců z Ústavu přístrojové techniky AV ČR a Mendelovy univerzity představil světu novou metodu pozorování rostlinných vzorků v jejich přirozeném stavu. „Podle samotných biologů nebyl například zárodek budoucí borovice v přirozeném stavu a v tak vysokém rozlišení ještě nikdy zobrazen,“ potvrzuje Ing. Vilém Neděla, Ph.D., z Ústavu přístrojové techniky AV ČR. „S novou metodou přichází nástroj, díky kterému budeme v době globálního oteplování moci přispět k udržení potravinových zdrojů planety,“ věří prof. RNDr. Ladislav Havel, CSc., rektor Mendelovy univerzity. Metoda byla uvedena na několika světových kongresech a uveřejnily ji prestižní mikroskopické časopisy jako Microscopy Research & Techniques nebo Microscopy and Microanalysis.

Experti řešili výzvy uplatnění výsledků výzkumu v praxi

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150318-konference-bc-2.jpg

18.3.2015

Ve dnech 17.–19. března pořádá Biologické centrum AV ČR v Českých Budějovicích mezinárodní konferenci „Výzkum a aplikace“. Cílem je navázat efektivní spolupráci mezi akademickou a průmyslovou sférou. V kongresovém centru se setkávají specialisté zabývající se transferem technologií s vědci, průmyslovými partnery i politickými zástupci, aby diskutovali o aktuálním vývoji. Mezi prezentovaná témata patří směřování a vývoj transferu technologií v České republice a v zahraničí, metodika hodnocení výsledků výzkumu, otázky týkající se centralizace transferu technologií, budoucnost spin-off společností a prodeje licencí, dopady programu Horizon 2020 na aplikovaný výzkum a další. Na konferenci rovněž vystoupil předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, který představil novou strategii  Akademie věd ČR pro 21. století. Podrobnosti v tiskové zprávě.

Pálivé papričky dokáží tlumit bolest, zjistili vědci z AV ČR

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150317-papricka.jpg

17.3.2015

Mezi nejznámější aktivátory „receptorů bolesti“ TRPV1 patří kapsaicin – pálivá sloučenina obsažená v chilli papričkách. Tyto receptory se nacházejí především v periferním nervovém systému. „Naše pokusy ukázaly, že významnou modulační úlohu při přenosu informace vyvolávající bolest mají TRPV1 receptory na centrálních výběžcích neuronů míšních ganglií. Zablokováním aktivity těchto receptorů dojde k výraznému snížení patologicky zvýšené citlivosti na mechanické a tepelné podněty, která je symptomem řady chronických bolestivých stavů,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu MUDr. Jiří Paleček z oddělení Funkční morfologie Fyziologického ústavu AV ČR. Výsledky výzkumu by v budoucnu mohly přispět k vývoji účinnějších a cílenějších léků pro léčbu bolesti a zkvalitnit tak život pacientů. Více v tiskové zprávě.

Vědci z AV ČR připravili virus HIV aktivovaný světlem

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150311-konvalinka-nature-communications.jpg

12.3.2015

Otevírá se nová cesta ke zkoumání životního cyklu retrovirů

 

Tým doc. RNDr. Jana Konvalinky, CSc., z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a z Přírodovědecké fakulty UK spolu s kolegy z Univerzity v Heidelbergu vyřešil klíčový problém studia životního cyklu viru HIV – synchronizaci virové kultury. „Tento nástroj nám poprvé umožní pozorovat vznik zralé, infekční virové částice HIV v reálném čase,“ vysvětluje doc. Konvalinka. Průběh zrání viru je obtížné studovat, při experimentech se ve tkáňové kultuře vždy vyskytují viry v různých fázích vývoje. Sjednotit je se dosud vědcům nedařilo. Objev publikoval prestižní časopis Nature Communications.

Vědci z AV ČR objasnili, jak rostliny přeměňují světlo na teplo

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150304-svoboda.jpg

4.3.2015

Prestižní vědecký časopis Nature Chemical Biology publikoval odborný článek vědeckých týmů Ing. Romana Sobotky, Ph.D., z Mikrobiologického ústavu AV ČR (Centra Algatech v Třeboni) a prof. RNDr. Tomáše Polívky, Ph.D., z Biologického centra AV ČR a Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích. Jejich průlomový objev vysvětluje fyzikální podstatu přeměny světelného záření na tepelné, které probíhá ve světlosběrných komplexech rostlin. „Ty plní roli jakýchsi mikroskopických solárních panelů,“ vysvětluje Ing. Roman Sobotka, Ph.D. Pokud je ale absorbované energie příliš, hrozí poškození fotosystémů a světlosběrné komplexy velkou část energie přeměňují na teplo, čímž se jí bezpečně zbavují. Mechanismus tohoto děje odhalili právě vědci z AV ČR. Více v tiskové zprávě.

Výsledky výzkumu vědců z AV ČR publikoval prestižní časopis Nature Communications

/sys/galerie-obrazky/news-2015/150212-susor.jpg

12.2.2015

Co způsobuje poruchy dělení chromozomu u savčího vajíčka?

Tým dr. Michala Kubelky, dr. Andreje Šušora a dr. Martina Angera z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR a jejich zahraničních kolegů učinil zásadní objev o příčině aneuploidie u vajíček, která postihuje až 35 % žen po 35. roce života. Chybějící či přebývající chromozom ve vajíčku může mj. vést ke vzniku Downova syndromu. Vědecký tým zjistil, že potlačení funkce molekulární dráhy mTOR, která je zodpovědná za syntézu specifických bílkovin na správném místě ve správném čase, či její narušení vede ke genomické nestabilitě, i když je vajíčko schopné být oplozeno spermií.